هزینه‌‌های درمان و مسکن‌ از میزان مالیات پرداختی مردم کسر می‌شود

هزینه‌‌های درمان و مسکن‌ از میزان مالیات پرداختی مردم کسر می‌شود

براساس لایحه اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم که از سوی وزارت اقتصاد به دولت تقدیم شده، هزینه‌های درمان، آموزش، اجاره مسکن یا اقساط وام مسکن جزء هزینه‌های قابل قبول مالیاتی تلقی شده است و از سطح میزان پرداخت مالیات کسر خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از شبکه اخبار اقتصاد و دارایی ایران ()، یکی از برنامه‌های دولت سیزدهم افزایش پایه‌های مالیاتی به‌منظور تحقق عدالت مالیاتی و کاهش اتکای بودجه عمومی به درآمدهای نفتی و درآمد حاصل از فروش منابع طبیعی است.

در همین راستا وزارت امور اقتصادی و دارایی لایحه‌ای با عنوان اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم و باهدف ایجاد پایه مالیات بر مجموع درآمد تهیه و به هیات دولت تقدیم کرده است.

یکی از ویژگی‌های این لایحه، توجه به هزینه‌های مودیان مالیاتی است به‌طوری که هزینه اجاره یا اقساط تسهیلات خرید مسکن، هزینه‌های درمان، هزینه آموزش و مواردی از این دست جزء هزینه‌های قابل قبول مالیاتی محسوب خواهد شد. براساس این بخش از لایحه، صرفا درآمد، ملاک تشخیص میزان مالیاتی پرداختی نیست و هزینه‌های زندگی از میزان مالیاتی پرداختی کسر خواهد شد.

در متن لایحه آمده است:‌ «متن زیر به‌عنوان ماده 129 به قانون الحاق می‌شود: جمع درآمدهای مشمول مالیات سالانه اشخاص حقیقی ایرانی مقیم ایران نسبت به درآمدهای تحصیل‌شده در ایران و خارج از ایران و نیز اشخاص حقیقی غیر ایرانی مقیم ایران نسبت به درآمدهای تحصیل شده در ایران (به استثنای مواردی که طبق مقررات این قانون از پرداخت مالیات معاف یا مشمول نرخ صفر و یا نرخ جداگانه می‌باشد) پس از کسر معافیت‌ها و کسورات به شرح ذیل به نرخ مقرر در ماده 131 مشمول مالیات است».

در ادامه این لایحه آمده است: هزینه‌های سالانه ذیل به عنوان هزینه مودی و اشخاص تحت تکفل وی که اظهارنامه جداگانه نداده‌اند منظور می‌شود:

1- هزینه‌های دارو و درمان پرداختی تا سقف تعرفه عادی اعلامی توسط دولت جمهوری اسلامی ایران به استثناء هزینه خدمات هتلینگ ویژه مشروط به اینکه از طریق وزارتخانه‌ها، یا موسسات دولتی یا شهرداری‌ها یا سازمان‌های بیمه یا موسسات عام المنفعه و یا سایر اشخاص جبران نشود. همچنین در مورد معلولان و بیماران خاص و صعب علاوه بر هزینه‌های مذکور، هزینه مراقبت و توانبخشی آنان نیز کسر می‌شود.

2- حق بیمه درمانی پرداختی به موسسات بیمه ایرانی بابت بیمه درمانی تا سقف پایه.

3- هزینه‌های پرداختی به مراکز آموزشی برای تحصیل در مقاطع رسمی تا پایان دوره دبیرستان مطابق با شهریه اعلامی توسط وزارت آموزش و پرورش تا سقف معافیت پایه موضوع جزء یک بند الف ماده 129 این قانون برای هر فرزند.
در صورت عدم تسلیم اسناد و مدارک هزینه جهت بهره‌مندی از کسورات بندهای 1 و 3 این ماده، مطابق دستورالعملی که به پینشهاد سازمان امور مالیاتی کشور به تصویب وزیر امور اقتصادی و دارایی می‌رسد، معادل 15 درصد معافیت پایه موضوع جزء یک بند الف ماده 129 از درآمد مشمول مالیات هر شخص قابل کسر است.

4- هزینه اجاره پرداختی بابت یک واحد مسکونی جهت سکونت مشروط به ثبت قرارداد در سامانه ملی املاک و اسکان کشور تا 1.5 برابر مبلغ معافیت پایه موضوع جزء 1 بند الف ماده 129 این قانون.

5- سود و کارمزد اقساط تسهیلات دریافتی از بانک‌ها و موسسات اعتباری مجاز برای خرید یک واحد مسکونی محل سکونت برای مودی و فرزان کمتر از 18 سال و محجور تحت تکفل وی براساس اسناد تا یک برابر مبلغ معافیت جزء یک بند الف ماده 129 این قانون، پذیرش هزینه‌های این بند مشروط بر این است که سهم واحد مسکونی مذکور بابت وام مسکن در رهن پرداخت کننده وام قرار گیرد.

‌در صورتی که این لایحه به تصویب نهایی رسیده و قانون شود، معافیت‌های مالیاتی صنوف، رسته‌ها و بخش‌ها، به معافیت براساس سطح درآمد تبدیل خواهد شد به‌طوری فقط در صورتی که میزان درآمد از یک حدودی کمتر باشد، افراد از مالیات آنها صفر درصد تعیین خواهد شد اما اگر از یک عددی بالاتر برود، مشمول پرداخت مالیات می‌شود. از طرف دیگر کسانی که باوجود کسب درآمد بیش از سقف تعیین شده، هزینه‌های بالای زندگی مانند هزینه درمان، اجاره، اقساط وام و غیره داشته باشد، آن هزینه‌ها به عنوان هزینه مالیاتی گرفته خواهد شد.

اجرای قانون مالیات بر مجموع درآمد و سایر قوانین که لازمه آن تشخیص دقیق درآمد افراد و هزینه‌هاست، نیازمند ایجاد سامانه‌ها و بانک‌های اطلاعاتی دقیق و برخط است. یکی از این سامانه‌ها، سامانه مودیان و پایانه‌های فروشگاهی است که این هفته در سازمان امور مالیاتی رونمایی خواهد شد. این سامانه در کنار سامانه جامع تجارت، سامانه املاک و اسکان، تراکنش‌های بانکی، نقل و انتقال حساب‌ها در شبکه بانکی امکان شناسایی دقیق هزینه و درآمدهای افراد حقیقی و حقوقی را مشخص خواهد کرد و امکان ایجاد عدالت مالیاتی را برای دولت فراهم می‌کند.

انتهای پیام/

مهلت صاحبان خانه‌های خالی برای پرداخت مالیات اعلام شد

مهلت صاحبان خانه‌های خالی برای پرداخت مالیات اعلام شد

سازمان امور مالیاتی اعلام کرد که مالیات خانه‌های خالی شناسایی شده در سال 1400 محاسبه و به اطلاع صاحبان این خانه‌ها...

Borna.news/
زمین برای ساخت 2.8 میلیون واحد نهضت ملی مسکن تامین شد

زمین برای ساخت 2.8 میلیون واحد نهضت ملی مسکن تامین شد

معاون وزیر راه و شهرسازی با اعلام اینکه زمین برای ساخت 2 میلیون و 800 هزار واحد طرح نهضت ملی مسکن تامین شد، گفت: تامین اراضی 4 میلیون واحد مسکونی باید حداکثر تا پایان مرداد به اتمام برسد.

MehrNews.com/
نهضت مسکن به نازک‌کاری رسید/جدیدترین وضعیت استان‌ها

نهضت مسکن به نازک‌کاری رسید/جدیدترین وضعیت استان‌ها

آخرین وضعیت پروژه نهضت ملی مسکن حاکی از آن است که حدود 430 هزار واحد در 31 استان به مرحله فونداسیون، 200 هزار واحد به مرحله‌ی سقف و 63 هزار واحد به نازک‌کاری رسیده است.

Isna.ir/
چرا وعده وزیر اقتصاد برای بخشودگی جرايم مالیاتی در اداره مالیات بر ارزش افزوده تهران اجرا نمی‌شود؟

چرا وعده وزیر اقتصاد برای بخشودگی جرايم مالیاتی در اداره مالیات بر...

وزیر امور اقتصادی و دارایی در روز‌های پایانی مردادماه از معافیت‌های مالیاتی صد درصدی بمناسبت هفته دولت خبر داد. اما این خبر خوش در یکی از بخش‌های مالیاتی، همچنان اجرا نمی‌شود و با گلایه مودیان روبرو ش...

Tabnak.ir/
قیمت 40 میلیونی هر متر مسکن در تهران/ آغاز پرداخت وام ودیعه مسکن

قیمت 40 میلیونی هر متر مسکن در تهران/ آغاز پرداخت وام ودیعه مسکن

بر اساس اعلام بانک مرکزی قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در پایتخت به متری 39 میلیون و 400 هزار تومان رسیده که رشد ماهانه بیش از 8 درصدی را برای اولین بار در دو سال اخیر تجربه کرد.

MehrNews.com/

قیمت خانه در تهرانی متری چند؟ | قیمت مسکن امروز 23 شهریور 1401

مالیات دنبه، پشت‌پرده گرانی گوشت؟

مالیات دنبه، پشت‌پرده گرانی گوشت؟

معاونت حقوقی و فنی مالیاتی سازمان امور مالیاتی، روز گذشته با انتشار اطلاعیه‌ای عرضه انواع گوشت و فرآورده‌های گوشتی...

Bartarinha.ir/
قیمت مسکن در مناطق بیست و دوگانه تهران/ از اقدسیه تا دولت آباد امروز چند ؟

قیمت مسکن در مناطق بیست و دوگانه تهران/ از اقدسیه تا دولت آباد امر...

مسکنمهر نوشت: قیمت تقریبی خرید و فروش آپارتمان در 22 منطقه تهران را می‌توانید در این گزارش مشاهده کنید.

KhabarOnline.ir/
تعلل طولانی مجلس در بررسی مالیات بر سوداگری

تعلل طولانی مجلس در بررسی مالیات بر سوداگری

با وجود آنکه مالیات بر عایدی سرمایه از مهمترین برنامه های دولت برای کنترل سوداگری و اصلاح نظام مالیاتی بوده است، ولی چندین ماه است که این طرح در ایستگاه تصویب در صحن علنی مجلس متوقف شده است.

MehrNews.com/
آغاز به کار میز ارتباطات مردمی وزارت اقتصاد در کردستان

آغاز به کار میز ارتباطات مردمی وزارت اقتصاد در کردستان

در جریان بیست‌وهفتمین سفر استانی ريیس جمهور، میز ارتباطات مردمی وزارت اقتصاد و دارایی با حضور دستگاه‌های تابعه این وزارتخانه در استان کردستان آغاز به‌کار کرد.

MehrNews.com/
میزان مالیات پرداختی مشاغل اعلام شد

میزان مالیات پرداختی مشاغل اعلام شد

در شرایطی که صاحبان مشاغل و اصناف تا پایان ماه جاری برای ارايه اظهارنامه مالیاتی فرصت دارند، بررسی‌ها نشان می‌دهد که...

Borna.news/
سیاست دولت سیزدهم همان مسیر دولت قبل در مدیریت نرخ ارز است

سیاست دولت سیزدهم همان مسیر دولت قبل در مدیریت نرخ ارز است

یک استاد دانشگاه برنامه دولت در زمینه مدیریت نرخ ارز را ادامه سیاست غلط دولت قبل دانست و گفت: اقدامات انجام شده و شجاعت دولت در افزایش نرخ ارز تاثیر روانی بر جامعه گذاشت.

MehrNews.com/
پرداخت 4800 میلیارد تومان وام ودیعه مسکن به مستاجران

پرداخت 4800 میلیارد تومان وام ودیعه مسکن به مستاجران

با ارسال دستورالعمل وام ودیعه مسکن توسط وزارت راه و ابلاغ آن به بانک‌های عامل تاکنون 48 هزار و 427 میلیارد ریال تسهیلات به مستاجران پرداخت شده است.

Borna.news/
دارندگان دستگاه کارتخوان بخوانند/ چه مشاغلی نباید برای کل واریزی‌های کارتخوان مالیات بدهند؟

دارندگان دستگاه کارتخوان بخوانند/ چه مشاغلی نباید برای کل واریزی‌ه...

اقتصاد کلانایسنا نوشت: براساس قانون بودجه سال 1400، کلیه مبالغ واریزی به کارتخوان مشاغل مبنای ماسبه مالیات درآمد آن‌ها است اما در این بین، برای برخی از مشاغل همچون سردفتران فقط از 40 درصد درآمدشان مال...

KhabarOnline.ir/
آغاز ثبت‌نام متقاضیان مسکن ملی در بندرعباس از 15 تیر

آغاز ثبت‌نام متقاضیان مسکن ملی در بندرعباس از 15 تیر

هرمزگانمدیرکل راه و شهرسازی استان هرمزگان گفت:ثبت نام از متقاضیان فاقد مسکن در بندرعباس و دیگر شهرستان‌های استان 15 تیر آغاز می‌شود.

KhabarOnline.ir/