پیش‌بینی بورس فردا شنبه 15 مرداد | چراغ سبز نظام بانکی برای سبزپوشی بورس

پیش‌بینی بورس فردا شنبه 15 مرداد | چراغ سبز نظام بانکی برای سبزپوشی بورس

بورس تهران در روزهای ابتدایی هفته جاری شرایط سختی را پشت سر گذاشت اما به مرور از اواسط هفته با انتشار خبرهای مثبت و تغییر برخی اتفاقات، توانست بخشی از ریزش‌های خود را جبران کند. بورس فردا نیز تحت تاثیر اتفاقات و خبرهایی خواهد بود که طی چند روز گذشته منتشر شد و با بررسی این عوامل سعی در پیش‌بینی معاملات فردا خواهیم داشت.

به گزارش نبض بورس،هفته دوم مرداد ماه هم تفاوتی با هفته های گذشته نداشت؛ همچنان شاهد ارزش پایین معاملات خرد و خروج پول حقیقی بودیم. بازدهی هفتگی بورس بر اساس تغییرات شاخص کل برابر با 0.4- درصد بود تا برای هفتمین هفته متوالی،‌ بورس بازدهی منفی از خود به جا بگذارد. میانگین ارزش معاملات خرد روزانه حدود 2هزار و 113 میلیارد تومان بود که اولا نسبت به هفته اول مرداد کاهش یافت و ثانیا کم‌ترین میزان در سال 1401 بشمار می رود. همچنان شاهد خروج پول حقیقی بودیم؛‌به گونه ای که به طور میانگین در هفته دوم مرداد حقیقی ها 281 میلیارد تومان از بازار خارج کردند.

هر چند شاخص های مهم بازار در هفته دوم مرداد نسبت به هفته‌های گذشته به ویژه ارزش معاملات خرد تغییر محسوسی را نشان نمی‌دهد،‌ با این وجود دو روز پایانی هفته و به ویژه روز چهارشنبه شاهد افزایش محسوس تقاضا در برخی گروه ها بودیم که این امیدواری را ایجاد کرد تا پس از هفته ها شاهد بازگشت بازار به روند مثبت باشیم.

خودرویی ها خوشبخت می‌شوند؟

سه شنبه (11 مرداد ماه) خبر عرضه قطعی خودروی شاهین در بورس کالا منتشر شد و آنگونه که از خبرها بر می آید، خودروی هایما نیز به زودی در بورس کالا عرضه خواهد شد. همین موضوع منجر شد که از اواخر روز سه شنبه تقاضا در گروه خودرویی افزایش پیدا کند؛ شرایطی که در روز چهارشنبه هم ادامه یافت و نمادهای بزرگ خودرویی با صف خرید به تعطیلات آخر هفته رفتند.

در حقیقت تحلیلگران عرضه خودرو در بورس کالا را تعدیل قیمت گذاری دستوری در صنعت خودرو تفسیر می‌کنند. در صورتی که این موضوع صورت پذیرد، پس از چندین سال می توان امیدوار به سودسازی خودروسازان بود؛ شرکت‌هایی که عملا از سال 1397 زیان ساز شده بودند و نتیجه آن زیان انباشته بیش از 77 هزار میلیارد تومانی سه خودروساز بزرگ کشور(ایران خودرو،‌سایپا و پارس خودرو) در فصل بهار امسال شد.

در این شرایط و در آخر هفته هم فعلا اخبار مثبتی از برجام به گوش می رسد و هر چند با توجه به تجربه قبلی نمی توان در خصوص آینده برجام اظهار نظر قطعی کرد اما تا لحظه انتشار این گزارش،‌ وزنه اخبار مثبت برجامی بر اخبار منفی سنگینی می کند. در این شرایط به نظر می رسد که هفته آینده در صورتی که شاهد اتفاق غیرمنتظره ای نباشیم، تقاضا در گروه خودرویی افزایش خواهد یافت و ادامه صف خرید دور از انتظار نیست. به ویژه آنکه نمادهای بزرگ خودرویی عملا به محدوده حمایتی خود هم رسیده اند؛ موضوعی که می تواند سناریو افزایش تقاضا در این گروه را محتمل تر کند.

برجام؛ شمشیر دو لبه بورس

همانگونه که اشاره شد،‌ تا بعد از ظهر روز جمعه اخبار مثبت،‌ وزن بیش تری نسبت به اخبار منفی دارد. در صورتی که این بار برجام به هر نحوی به نتیجه برسد،‌ نمادهای بانکی و خودرویی برنده قطعی آن خواهند بود. با این وجود، تحلیلگران در خصوص اثر کلی برجام بر روی سایر صنایع به ویژه صنایع کامودیتی و کلیت بازار، اتفاق نظر ندارند.

برخی بر این باورند که اولا بورس نسبت به رشد قیمت دلار و تورم به ویژه طی چند ماه گذشته عقب مانده و عملا اصلاح احتمالی ناشی از تعدیل قیمت دلار را پیشخور کرده است. ثانیا آنچه که برای بازار و سودآوری شرکت های صادرات محور اهمیت دارد، ‌نرخ نیمایی است که در حال حاضر فاصله زیادی با نرخ بازار آزاد دارد و بعید به نظر می رسد که در صورت دستیابی به توافق احتمالی،‌ نرخ بازار آزاد به کم تر از نرخ دلار نیمایی برسد. در نقطه مقابل،‌ دستیابی به توافق، هزینه بسیاری از شرکت ها را کاهشی می کند و با کم شدن محدودیت های تجارت خارجی،‌عملا فروش شرکت ها بیش تر و هزینه دور زدن تحریم ها کم تر می شود. بنابراین این گروه از تحلیلگران بر این باورند که دستیابی به توافق نه تنها بازار را کاهشی نمی کند بلکه به عنوان عاملی برای بازگشت به روند صعودی در نظر گرفته می شود.

در نقطه مقابل،‌ گروهی دیگری از کارشناسان قرار دارند که هر چند استدلال های گروه اول را درست می دانند اما معتقدند که این تفکر در بازار وجود دارد که احیای برجام منجر به ریزش بازار خواهد شد. استدلال دیگر این گروه کاهش قیمت بازارهای کامودیتی با بازگشت ایران به بازارهای جهانی است. به ویژه در شرایطی که بسیاری از بازارهای جهانی به دلیل ترس از رکود، در شرایط اصلاحی قرار دارند. بر اساس نظر این گروه از تحلیلگران، هر چند در میان مدت دستیابی به توافق منجر به بهبود شرایط بازار می شود اما انتظارات معامله گران، اصلاح کوتاه مدت بازار را به همراه خواهد داشت.

نرخ بهره بین بانکی؛ همانی که بورسی ها می خواستند

پس از آنکه اعتراضات گروهی از فعالان بازار سرمایه نسبت به افزایش نرخ بهره بین بانکی شدت گرفت،‌ حالا شاهد کاهش قابل توجه این نرخ هستیم. هر چند بارها گفته شده است که این نرخ با توجه به ساختار اقتصاد ایران و نظام بانکی کشور بر بازار سرمایه بدون تاثیر و یا دارای تاثیر حداقلی است اما این ذهنیت میان فعالان بازار شکل گرفت که افزایش نرخ بهره بین بانکی منجر به اصلاح بازار سرمایه شده است. حالا باید دید که روند کاهشی نرخ بهره بین بانکی به تعدیل انتظارات منفی معامله گران و افزایش تقاضا در بازار سرمایه منجر خواهد شد.

صندوق تثبیت وارد می شود

چهارشنبه دوازدهم مرداد ماه، مدیرعامل صندوق تثبیت بازار سرمایه بیان کرد که طبق آخرین مذاکرات صورت گرفته با مسوولان صندوق توسعه ملی قرار است روز شنبه 15 مرداد، رقمی معادل یک هزار میلیارد تومان به حساب صندوق تثبیت بازار سرمایه واریز شود. با این وجود عملکرد این صندوق همواره مورد انتقاد بازار بوده است و مروری بر 5 واریز قبلی به حساب این صندوق نشان می دهد که شاخص کل در غالب موارد روند کاهشی در پیش گرفته است و بازار نسبت به این موضوع ذهنیت مثبتی ندارد.

پیش‌بینی بورس فردا شنبه 15 مرداد

به نظر می رسد که این هفته شاهد بازار مثبتی باشیم و در صورتی که اخبار جدیدی تا فردا منتشر نشود،‌ خودرویی ها و بانکی ها در مرکز توجه بازار روز شنبه قرار بگیرند. با این وجود شاخص اصلی این روزهای بازار، ارزش معاملات خرد و وجود تقاضا در رنج های مثبت است. تا زمانی که ارزش معاملات حداقل به میانگین سال خود یعنی حدود 4 تا 5 هزار میلیارد تومان نرسد و در رنج های مثبت شاهد افزایش عرضه و عقب نشینی قیمت ها باشیم، انتظار بازگشت پرقدرت بازار دور از انتظار به نظر می رسد./اقتصادآنلاین

قطب طلای جهان طلای روسیه را تحریم کرد

قطب طلای جهان طلای روسیه را تحریم کرد

سويیس، قطب جهانی پالایش طلا در جهان، طلای روسیه را تحریم کرد.

FarsNews.ir/
پوستر | جهش درآمد دلاری، بدون برجام

پوستر | جهش درآمد دلاری، بدون برجام

پوستر | جهش 30 میلیارد دلاری درآمد نفتی ایران بدون برجام. طبق بر آورد قانون بودجه درآمد نفتی ایران بدون برجام امسال از 7.7 میلیارد دلار به بیش از 36 میلیارد دلار می‌رسد.

FarsNews.ir/
ایران بر تحریم صادرات میعانات گازی غلبه کرد

ایران بر تحریم صادرات میعانات گازی غلبه کرد

وزیر نفت در تازه‌ترین مطلب خود در تويیتر از غلبه بر تحریم صادرات میعانات گازی کشور با استفاده از توان داخلی و استفاده از ظرفیت مغفول‌مانده پالایشگاه‌های کوچک کشور خبر داد.

Isna.ir/

گروه G7 طلای روسیه را تحریم می‌کند

پیش بینی بورس فردا چهارشنبه 5 مرداد | شاخص کل از چه سطحی احتمالا صعودی خواهد شد؟

پیش بینی بورس فردا چهارشنبه 5 مرداد | شاخص کل از چه سطحی احتمالا ص...

در حالی که با برگزاری جلسه صبحگاهی ريیس سازمان بورس و ريیس کل بانک مرکزی امید آن می‌رفت که سیگنال مثبتی به بازار مخابره شود، اما بازار امروز چندان توجهی به این جلسه و خروجی آن نکرد و شاهد قرمزپوشی شاخ...

NabzeBourse.com/
مجارستان: گاز روسیه را تحریم نمی‌کنیم

مجارستان: گاز روسیه را تحریم نمی‌کنیم

وزیر خارجه مجارستان می‌گوید که کشورش با اتحادیه اروپا درباره ممنوعیت گاز روسیه بحث نخواهد کرد زیرا اقتصاد مجارستان را نابود می کند.

FarsNews.ir/
6 فرصت همکاری صنعت خودرو ایران و روسیه در تحریم

6 فرصت همکاری صنعت خودرو ایران و روسیه در تحریم

هم‌اکنون صنعت خودروی روسیه به علت تحریم‌های جنگ اوکراین، با چالش جدی تامین قطعات خودرو مواجه است؛ این فرصتی جذاب است که می‌تواند زمینه رشد صنعت خودرو در ایران را بر مبنای صادرات رقم بزند.

FarsNews.ir/
پیش بینی بورس فردا سه شنبه 28 تیر 1401 از نظر کارشناسان بازار سرمایه

پیش بینی بورس فردا سه شنبه 28 تیر 1401 از نظر کارشناسان بازار سرما...

بازار سرمایه که در دو روز گذشته با فشار فروش بالایی همراه شده بود، پس از یک روز استراحت فردا کار خود را دوباره از سر خواهد گرفت. کارشناسان بازار سرمایه وضعیت بورس در هفته جاری را تشریح کرده اند.

NabzeBourse.com/
قیمت دلار ترمز برید | آخرین گزارش ها از قیمت دلار

قیمت دلار ترمز برید | آخرین گزارش ها از قیمت دلار

دلار آمریکا در مقایسه با ارزهای اصلی جهان قوی تر می شود. در سال 2022 تا به امروز، ارزش دلار به سطوحی رسیده که از اوایل...

MosalasOnline.com/
قیمت دلار، سکه و طلا در بازار امروز

قیمت دلار، سکه و طلا در بازار امروز

بررسی قیمت‌ها در بازار نشان از نوسان محدود بهای ارز و طلا و سکه دارد.

Bartarinha.ir/

تاثیر احیای برجام بر بازار ارز ایران/ فروش ارز افزایشی شد

پیش بینی مهم از قیمت دلار / توصیه ای جدی به...

پیش بینی بورس فردا شنبه 11 تیرماه | فردا بورس ریزشی می شود؟

پیش بینی بورس فردا شنبه 11 تیرماه | فردا بورس ریزشی می شود؟

بازار بورس روز چهارشنبه با روند متعادلی همراه شد در ابتدا با عرضه نسبی بازگشایی شد و در نهایت شاخص کل به افت 719 واحدی اکتفا کرد و به تراز یک میلیون و 513 هزار و 717 واحدی رسید. وضعیت بورس فردا چگونه ...

NabzeBourse.com/
عدم تحقق برجام، تورم را به 78 درصد می‌رساند/ چرا اهداف حذف ارز ترجیحی محقق نشد؟

عدم تحقق برجام، تورم را به 78 درصد می‌رساند/ چرا اهداف حذف ارز ترج...

ایلنا: یک کارشناس اقتصادی اظهار داشت: عدم تحقق برجام و تشدید تحریم‌ها از شرایط تحقق تورم 78 درصد است البته شواهد نشان می‌دهد که برجام به نتیجه خواهد رسید چراکه به...

Ilna.ir/
غرب با تحریم روسیه، کاسبی روس ها را رونق داد

غرب با تحریم روسیه، کاسبی روس ها را رونق داد

شرکت نوشابه‌ساز انحصاری روسیه 50 درصد از بازار را برای پر کردن خلاء باقی‌مانده کوکاکولا و پپسی هدف قرار داده است.

Borna.news/
مردم می‌پذیرند به جای یارانه، کالابرگ دریافت کنند؟/... مشخصات فنی گوشی جدید شیايومی + عکس معرفی سامسونگ گلکسی بادی 2 + عکس یارانه پنهان شهری‌ها بیشتر از روستانشینان/ یارانه بنزین به جیب چه کسانی می‌رود؟ تحلیل شستا | وضعیت شستا چگونه خواهد شد؟ عقب‌نشینی اتاق تهران از ادعای افت صادرات نفت ایران با دو گاف بزرگ/ پروژه چین‌هراسی چگونه کلید خورد؟ تصمیم ویژه دولت برای بازنشستگان/ امروز تکلیف افزایش حقوق بازنشستگان روشن می‌شود؟ امروز بورس چگونه خواهد بود؟ وارداتی های بازار خودرو چند؟ + جدول قیمت منتظر کاهش قیمت شدید این ارز دیجیتال باشید بسته اینترنت رایگان اقشار کم برخوردار فعال شد از قیمت سفر هوایی اربعین مطلع شوید قیمت دوچرخه 25 مرداد ماه+ لیست قیمت قیمت جدید انواع دیسک ترمز اعلام شد پیش بینی افزایش 30 درصدی تولید میگوی پرورشی خریداران ساینا عجله کنند | فروش اقساطی ساینا با کمترین اقساط تورم قیمتی مواد غذایی در بریتانیا به قله جدیدی رسید خبر خوش برای متقاضیان نهضت ملی مسکن | زمان تحویل نهضت ملی مسکن مشخص شد حذف ارز ترجیحی چه تاثیری بر زندگی مردم داشت؟ برق بیش از 30 اداره پایتخت قطع شد کاهش ارزش دلار برابر دینار در پی تغییر در کابینه دولت عراق پیشنهاد روسیه به شرکای تجاری برای پیوستن به سويیفت روسی آخرین قیمت محبوب ترین خودروها در بازار + جدول در این بازار همه فروشنده‌اند اما خریداری نیست نقص فنی لاستیک پرواز تهران-دهلی ماهان هنگام تیک آف خرید شهاب سنگ‌ها به شرط آزمایشگاه، گرمی چند میلیارد؟ جزيیات حادثه پرواز هواپیمای تهران - دهلی شرکت ماهان سورپرایز ريیسی برای معلمان | واریز علی الحساب به حساب معلمان پرداخت بیش از 625 هزار وام ازدواج، فرزندآوری و ودیعه مسکن هشدار بزرگ‌ترین بانک آمریکا: چیزی بدتر از رکود در انتظار اقتصاد آمریکاست در این بازار همه فروشنده اند اما خریداری نیست صندوق‌های سرمایه‌گذاری خاصیت ضد تورمی دارند اعلام دلیل ترکیدن لاستیک هواپیمای پرواز دهلی/ هواپیما با تاخیر دو ساعته عازم مقصد شد خریداران خودرو بخوانند | جایگزین حذف قرعه کشی خودرو چیست؟ سازمان ملل نسبت به تشدید گرسنگی افغانستان هشدار داد دنا ریخت/ آخرین قیمت تیبا، رانا، پژو و پراید پرداخت 130 میلیارد تومان مالیات خودروهای لوکس کشاورزان ایرانی در استرالیا و کانادا سر زمین می روند! فردا نحوه افزایش حقوق بازنشستگان اعلام می‌شود دورکاری کارمندان اپل به اتمام رسید مصوبه رمزارزها در ایران به ایستگاه پایانی رسید تصمیم نهایی دولت برای حقوق کارمندان | افزایش حقوق کارمندان دولت ماه آتی نهایی می‌شود دولت برای مهار تورم ناچار به کنترل هزینه‌هاست 30 درصد قطعات خودرو در بازار تقلبی و قاچاق است/ تامین زمین نهضت ملی مسکن سرعت گرفت دخل و خرج ایرانی ها در سال 1400 مدیریت مصرف انرژی با ایجاد تنوع در سبد سوخت و استفاده از پالایشگاه‌های فراسرزمینی اتفاقی بی‌سابقه در صنعت خودروسازی کشور چه خبر از بزرگان بورس؟ | پای همسران واعظی و آخوندی به قراردادهای فولاد باز شد بروز کسری بودجه در 4 ماه اول امسال باوجود جهش درآمد نفت و مالیات