جزيیات اجرای طرح کالابرگ/ با کالابرگ کدام کالاها را می توان خرید؟

جزيیات اجرای طرح کالابرگ/ با کالابرگ کدام کالاها را می توان خرید؟

معاون وزیر کار گفت: 11 قلم مشمول طرح کالابرگ شامل شیر کم چرب بطری، پنیر UF، تخم مرغ، روغن مایع، ماکارونی، برنج ایرانی، گوشت مرغ، گوشت منجمد گوساله، حبوبات، قند و شکر و ماست پرچرب می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر علیرضا عسگریان معاون رفاه و امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با حضور در برنامه «میز اقتصاد» با اشاره به اجرای طرح کالابرگ الکترونیکی از اواسط ماه جاری گفت: در ماه نخست اجرای این طرح به صورت آزمایشی افزایش یارانه را به مددجویان کمیته امداد و بهزیستی اختصاص می‌دهیم و در صورت تصمیم نهایی دهک‌های بالاتر را هم شامل می‌شود.

مجری: در این مرحله گفته شده که سه دهک اول درآمدی شامل طرح می‌شوند این چه طرحی است؟

عسگریان: اعلام سراسری کالابرگ چند تا برش داده شده یعنی سه دهک به عنوان اولویت اصلی در نظر گرفته می‌شود، اما الان در ماه اول به صورت آزمایشی این یارانه و افزایش یارانه‌ای را اختصاص می‌دهیم به کمیته امداد یعنی به مددجویان کمیته امداد و بهزیستی یعنی اگر بخواهم یک تقسیم بندی کنم می‌گویم الان این ماه یعنی از پانزدهم این ماه البته از سیزدهم این ماه شروع می‌کنیم یارانه مربوط به مددجویان بهزیستی و کمیته امداد را با این طرح جدید شارژ خواهیم کرد که در این سه دهک‌اند.

مجری: یعنی بخشی از سه دهک؟

عسگریان: بله، یعنی بخشی از سه دهم، خیلی امیدواریم در ماه‌های آتی سه دهک پوشش پیدا کند و اگر تصمیم گرفته شود به صورت فراگیر حرکت کنیم به طرف دهک‌های بالاتر حتی.

مجری: فرق تعداد نفرات این سه دهک با دهک‌های دیگر چقدر است؟

عسگریان: بین دو میلیون و 800 تا دو میلیون و 900 هزار خانوارند تقریبا هر دهکی را حدود هشت میلیون نفر 7.8 دهم میلیون نفر در نظر بگیرید اگر این موضوعی که با دقت دارم مطرح می‌کنم یعنی یارانه بگیران دهک‌هایمان می‌شوند 78 میلیون نفر.

مجری: این سه دهک را می‌گویم. چقدرشان شامل این طرح می‌شوند؟

عسگریان: این سه دهک هم به همین تناسب اگر هر دهکی را هشت میلیون نفر در نظر بگیریم می‌شود 24 میلیون نفر الان 24 میلیون نفر در این سه دهک مستقرند. کمیته امداد و بهزیستی مجموعا می‌توانند بین هفت تا هشت و نیم میلیون نفر را پوشش بدهند.

مجری: تقریبا یک سوم سه دهک. در چه قالبی قرار است کالابرگ الکترونیکی به دست افرادی که شامل می‌شوند برسد می‌گویند کارتی است به چه ترتیب است؟

عسگریان: تقریبا یک دهک. هیچ کارتی نیست. پیش فرضم این است که شما یک یارانه بگیری و می‌خواهید بروید یارانه تان را الان بگیرید برایتان تشریح می‌کنم این تشریح خود به خود به سمت مردم حرکت می‌کند و مردم می‌توانند درک بهتری از موضوع داشته باشند. اولا هیچ کارتی مورد نیاز نیست این طرح کاملا اختیاری است از این زمان تا هر زمانی که یارانه پرداخت می‌شود پرداخت یارانه به صورت کلی کاملا اختیاری است دوم این که سرپرست خانوار یعنی مبنایش این است که این پول و این یارانه پرداخت بشود به سرپرست خانوار.

مجری: حساب سرپرست خانوار.

عسگریان: حساب سرپرست خانوار. کارت خاصی نمی‌خواهد داشته باشید سرپرست خانوار هر کارتی که داشته باشد می‌تواند در این موضوع مورد استفاده قرار بگیرد. مراجعه کردم به یک مغازه یک نفره، خانواده یک نفره یا خانواده چهار نفره را تشریح می‌کنم خود به خود موضوعات و خیلی از سوالات روشن می‌شود. اگر من به عنوان یک نفر مراجعه بکنم به یکی از مغازه‌ها و شروع کنم به خریدن برای این که آن 80 هزار تومان شارژ بشود نیازمند خرید 70 درصد یارانه من است یعنی این که یارانه من 400 هزار تومان است یک اعتبار بالای این 400 هزار نفر وجود دارد این اعتبار چه زمانی ملحق می‌شود به یارانه ام، زمانی که 320 هزار تومان از این یازده قلم خرید کنم. اگر این را خرید کنم 80 هزار تومان شارژ می‌شود برای من 80 هزار تومان از 400 هزار تومانم باقی می‌ماند این هم 80 هزار تومان فرصت 160 هزار تومان دارم که بروم به صورت نقدی خرید کنم پس من برای این که مشمول 80 هزار تومان اعتبار جدید بشوم بایستی 320 هزار تومان از 400 هزار تومان یارانه ام را مصرف کنم.

مجری: حداقل 320 هزار تومان.

عسگریان: بله، آن هم از یازده قلمی که این یازده قلم تایید شده اند سبد غذایی هستند برای بهداشت و سلامت جامعه. این بحث مفصل دارد.

مجری: یازده قلم را بگویید.

عسگریان: شیر کم چرب بطری، پنیر UF، تخم مرغ، روغن مایع، ماکارونی، برنج ایرانی، گوشت مرغ، گوشت منجمد گوساله، حبوبات، قند و شکر و ماست پرچرب، این‌ها یازده قلمند که در واقع قرار است این یازده قلم سفره مردم را تقویت کنند و هم پروتيین به آن‌ها برسند و هم ریزمغذی هایشان را تغذیه کنند یک جریان بین نسلی ایجاد شود که این یازده قلم به محروم‌ترین اقشار رسیده شود دهک‌های اول حالا هرچقدر که سبد غذایی و سلامت مردم را تا یک حد مشخصی بتوانیم تامین کنیم.

مجری: در واقع الان چه میزان در نظر گرفتید و چه قیمتی دارد را مشخص نکردید؟

عسگریان: مشخص شده، هر کدام از این‌ها یک میزان خاصی به عنوان مبنا در نظر گرفته شده، اما الان با این مبلغ مخصوصا در این شرایط فعلی یک نسبتی از تورم را پوشش می‌دهیم یعنی می‌گویم که اگر بخواهم میزان این‌ها را توضیح بدهم فرض کنید یکی دو تا مثال بزنم خدمت تان فرض کنید شیر را سه لیتر به صورت ماهانه در نظر بگیرید یا مثلا فرض کنید لبنیات را حدود 400 گرم به صورت ماهیانه برای هر نفر در نظر بگیرید این تا آخر می‌رود یک حجمی از این بیرون آمده یک حجمی که بیرون آمده یک مبلغی را دارد اگر مشمول تورم بشود در حال حاضر دولت نسبتی از این تورم را پوشش می‌دهد اصلش بر این است که خودش را نزدیک کند به تمامی تورمی که در سطح جامعه است، اما در حال حاضر قسمتی از این تورم را پوشش می‌دهد.

مجری: چه نسبتی است، مشخص است؟

عسگریان: چه نسبتی است مشخص است بالاخره این حساب کنید الان مثلا تورم در سطح جامعه مان نسبت به سال 1401 چقدر است پس این یازده قلم چه قیمتی بوده الان چه قیمتی است این نسبت تا حدود قابل قبولی پوشش داده شده و قابل افزایش هم است این پوشش قطعا قابل افزایش است این سیاست‌های دولت سیاست‌های دقیق دولت مبنی بر این است که حمایت بکند از سفره مردم در حد توانش حمایت کند یعنی این که سفره مردم را در توانش بتواند از تورم جدا کند برای این تمام قوای خودش را تجمیع می‌کند که بتواند این حجم کمک را خرید سبد غذایی افزایش بدهد.

مجری: تورم 55 درصد است سالانه، نقطه به نقطه در نظر بگیریم. چقدرش را پوشش می‌دهید.

عسگریان: از مرکز آمار تورم را می‌گیریم. به نظرم قسمت قابل قبولی از تورم را پوشش می‌دهد، اما در مورد این تعداد قلم‌ها می‌گویم امکان دارد تورم حرکت کند صد، صد و بیست قلمی که در زندگیم از نظر پوشاک و خوراک را تحت پوشش قرار دهد فقط قلم‌های تغذیه‌ای هستند یازده قلم مشمول می‌شوند که این دولت تا جایی که ممکن است تحت پوشش خودش قرار دهد پس تورم به صورت عمومی یک موضوع است این که متمرکز شدم با یک برش روی سبد غذایی مردم برای این که فقط این را پوشش بدهم این یک موضوع دیگری است این 480 هزار تومانی که دارد اضافه می‌شود این 400 هزار تومان به علاوه 20 درصد جدید می‌شود 480 هزار تومان فقط متمرکز روی سبد معیشتی مردم یازده قلم.

مجری: این یازده قلم کالا اجباری است که مثلا خرید از همه اش باید انجام شود یا اینکه می‌شود بخش یارانه را از یک قلم خرید؟

عسگریان: مردم کاملا اختیاری است یارانه کاملا اختیاری است یک شرط دارد شما می‌توانید این 400 هزار تومان را اقلام یارانه‌ای نخرید اگر نخرید آزادید مصرفش کنید نقدی هم می‌توانید بگیرید، ولی مشمول آن 80 هزار تومان شارژ نمی‌شوید می‌توانند بروند یک قلم خرید کنند به شرط این که 320 هزار تومان خرید کنند مثلا من فرض کنید خودم تولیدکننده ام فرض کنید شیر و گوشت در خانه خودم تولید می‌شود در یکی از روستاها، می‌توانم همه 320 هزار تومان که می‌شود 70 هزار تومان آن 400 هزار تومان یارانه را همه را روغن بخرم یا فرآورده لبنی خرید کنم یا یک جا مرغ بخرم پس من اختیار کامل دارم می‌توانم نسبتی از این سبد را تامین کنم یک قلم دو قلم سه قلم حتی یازده قلم اختیار با من است، اما اگر 320 تومان خرید کنم 80 هزار تومان شارژ می‌شود این‌ها تاکیدات مانند.

مجری: حالا این 80 هزار تومان شارژ شد فردی که این اتفاق برایش افتاده می‌تواند این 80 هزار تومان را به صورت نقدی بگیرد یا حتما باید آن را خرید کند.

عسگریان: من با شما گفتگو می‌کنم من جامعه کشوری را در نظر گرفتم می‌گویم برای تغذیه شما نیازمند است که یازده قلم پروتيین‌ها و ریزمغذی‌ها را خرید کنید شرطش این است که 80 هزار تومان به عنوان یارانه جدید به شما اضافه بشود این است که شما 320 هزار تومان از این سبد خرید کنید همین که خرید کردید 80 هزار تومان بالای سر این یارانه‌ها شارژ می‌شود شما اختیار دارید 80 هزار تومان را بردارید و 80 هزار تومان از 400 هزار تومان باقی مانده معدلش می‌شود 160 هزار تومان که در اختیار شماست می‌توانید خرید کنید می‌توانید مستقیم بردارید و این در اختیار شماست.

مجری: بلافاصله آن 80 هزار تومان شارژ می‌شود.

عسگریان: اگر 320 هزار تومان باشد قطعا این طوری است از سیزدهم همین ماه یعنی از روز شنبه یارانه بگیران کمیته امداد، کمیته امداد حضرت امام و بهزیستی 400 هزار تومان یارانه شان شارژ می‌شود 80 هزار تومان هم علاوه بالای سر این 400 هزار تومان متوقف می‌شود یعنی در واقع 460 هزار تومان اعتبار برایشان شارژ می‌شود.

مجری: علاوه بر یارانه ماهانه شان؟ این اعتبار است؟

عسگریان: یارانه ماهانه شان 400 هزار تومان است. پانزدهم تا هفدهم هر ماه یارانه مردم شارژ شده وارد حساب‌هایشان می‌شود فقط روی مددجوی کمیته امداد و بهزیستی صحبت می‌کنیم بعد سایر مردم یعنی دهک‌های مختلف هم سر موعد معینش؛ موعد معینش پانزدهم تا هفدهم است یارانه سه دهک پایین به علاوه یارانه سایر دهک‌ها که می‌شود شش دهک بالا همه شارژ می‌شود یک ماه جلوتر هم شارژ می‌شود در مورد مددجویان نه تنها یک ماه جلوتر شارژ می‌شود 80 هزار تومان هم اضافه شده یعنی 20 درصد هم اضافه می‌شود که بر اساس ضوابطی باید خرج شود.

مجری: این 320 هزار تومان یک جا باید خرید انجام شود یا در طی یک ماه چقدر زمان دارند؟

عسگریان: قاعدتا فرد یک ماه فرصت دارد می‌تواند 50 هزار تومان را الان خرید کند از این سبد می‌گویم مثلا رفتم مغازه روزی دو تا شیر می‌گیریم این همین طور حرکت می‌کند به مدت یک ماه فرصت دارد که این 320 هزار تومان را خرید کند اگر 320 هزار تومان از پانزدهم هر ماه یعنی 12 ظهر پانزدهم هر ماه که کارتابل‌ها می‌آیند بالا تا ساعت 12 روز پانزدهم ماه بعد این 320 هزار تومان را اگر خرید بکند 80 هزار تومان شارژ می‌شود اگر نکند 80 هزار تومان حذف می‌شود ماه دیگر دوباره شروع می‌شود دوباره برای مددجوها و ان شاء الله دهک‌های دیگر هم باشند 480 هزار تومان شارژ می‌شود این 480 هزار تومان بر اساس ضوابط دوباره پرداخت می‌شود حتما باید خرید کند از یازده قلم.

مجری: ريیس مجلس هم صحبت کردند که شرایط فعلی آن تورم را نمی‌تواند پوشش بدهد آن چیزی که من الان از صحبت با شما متوجه شدم قرار است در مراحل و در گام‌های بعدی هم برای پوشش این تورم هم این 80 هزار تومانی که الان است 20 درصد تغییر کند و هم دهک‌ها، درست است؟

عسگریان: بله، او این که قطعا نسبت قابل توجهی از تورم را دارد پوشش می‌دهد، اما چه بسا که کفایت نکند در آینده هم نمی‌دانم چه اتفاقی می‌افتد ان شاء الله که تورمی نداشته باشیم و بتوانیم تورم را کنترل کنیم، اما اگر تورم به صورت طبیعی حرکت کند دولت حواسش جمع است که کمک کند مخصوصا از دهک‌های پایین و از اقشار ضعیف به طرف دهک‌های بالا و آن نسبت تورم را تا جایی که در توانش است بتواند پوشش بدهد.

مجری: موردی را خدمت تان بگویم الان مثلا در جدول شما مرغ را 73 هزار تومان در نظر گرفتید مرغ با قیمت 73 هزار تومان همه جا نیست یا مثلا الان قیمت لبنیات قرار است که تغییر کند با توجه به این که قیمت شیر خام تغییر کرده این‌ها را در نظر گرفتید؟

عسگریان: ما در ماه اولیم این همه قیمت‌هایی که در نظر گرفته شده برای اردیبهشت ماه همین ماه است یعنی انتهای اردیبهشت ماه.

مجری: آمدیم تا آخر ماه تغییر کرد لبنیات قطعا چند روز آینده تغییر می‌کند. این مبلغ شما هم تغییر می‌کند؟

عسگریان: قرار اصلی بر این است که همراه با تورم حرکت کنید اگر تورم ایجاد شود یک قسمت قابل قبولیش را پوشش بدهیم تعبیر حرفم چی می‌شود تعبیر این است که دولت سعی اش بر این است که این میزان را افزایش بدهد یا دهک‌های بیشتری را درگیر کند این به توان ما برمی گردد به توان دولت برمی گردد که بتواند چه نسبتی از تورم را پوشش بدهد خیلی امیدوارم که همه تورم را بتواند پوشش بدهد یا این که نسبت قابل قبولی از آن را بتواند پوشش بدهد مخصوصا سبزد یازده قلمی.

مجری: کسی که نمی‌خواهد از طرح استفاده کند مجاز است و می‌تواند برود به صورت نقدی کما فی السابق مبلغ را بگیرد و استفاده کند.

عسگریان: اگر کسی نخواهد استفاده کند می‌تواند برود هر جایی که می‌خواهد مصرف کند 80 هزار تومان اعتبار وجود دارد که دارای شروطی است شروطش شرح داده شد.

مجری: در این جا فروشگاه‌ها مهمند کدام فروشگاه‌ها الان به این طرح متصلند؟

عسگریان: امکان دارد سوالات زیادی برای مردم مطرح شود دو تا را به صورت سلسله‌ای می‌گویم. اول این که امکان دارد مردم بگویند ما به کی مراجعه کنیم به چه فروشگاهی مراجعه کنیم تقریبا شش تا از فروشگاه‌های زنجیره‌ای خیلی بزرگ الان در این طرح مشارکت فعال دارند مشارکت فعال دارند یعنی این که سامانه شرکت‌های پرداخت الکترونیکی شان توانستند این را به سامانه‌های مان وصل کنند یعنی فرد برود آنجا می‌تواند ده قلم را ببیند ده قلم را خرید کند به راحتی رتق و فتق امورات کند امکان دارد کسی بپرسد که فروشگاه کم است یا موجود نیست یا در روستایم یا در دهستانم این جا فروشگاه‌های خیلی زیادی برایتان بارکدخوان در کنار پوزشان نصب شده، چون این بارکدها روی آن‌ها انتقال دادیم ما 200 هزار بارکد را انتقال دادیم می‌تواند این‌ها را بخواند و بر اساس آن عمل کند پس می‌توانند به فروشگاه‌هایی که بارکدخوان دارند فروشگاه‌های مجازی که بارکدخوان دارند و فروشگاه‌های زنجیره‌ای مراجعه کنند فروشگاه‌های بارکدخوان مان حدود نزدیک 45 تا 48 هزار تاست الان و فروشگاه‌های زنجیره‌ای مان شعبات شان بین 9 هزار تا 11 هزار خیلی امیدواریم که در این چند روز آتی این تعداد فروشگاه‌های زنجیره‌ای شعبات شان به نزدیک 15 هزار تا برسد خیلی هم امیدواریم با تلاشی که داریم می‌کنیم تعداد فروشگاه‌هایمان فروشگاه‌های فردی مان منحصر به فردمان تعدادشان به 55 هزار تا برسد.

مجری: فهرست این فروشگاه‌ها کجا در دست مردم است.

عسگریان: پیشنهاد می‌کنم نه فقط برای فروشگاه‌ها به خاطر استفاده متعددی که می‌شود انجام داد این حق شما را نصب کنند اون سامانه در واقع گفتگوی مفصلی را با مردم ساماندهی می‌کند چطور؟ وقتی شما واردش بشوید به راحتی از روی بازار یا مارکت این را نصب کنند یا می‌توانند بروند روی سایت فارا نصبش بکند یا سایت وزارت رفاه این را نصب کنند دارای پنجره‌های مختلفی است مهمترین موضوعاتش این است که اعتبار خودتان را می‌توانید هر دفعه با رفتن روی این اپلیکیشن می‌توانید اعتبار خودت را دربیاری.

مجری: اپلیکیشن چی بود؟

عسگریان: شما هم این که در بازار بزنید به راحتی سایت فارا می‌آید بالا. همچنین در سایت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بزنی می‌آیی بالا. هم این که می‌توانند به راحتی فروشگاه‌ها را ببینند آنجا که زده فروشگاه‌ها، فروشگاه‌ها باز می‌شود و موقعیت فروشگاه‌ها را می‌بینند و می‌توانند به آن مراجعه کنند این سامانه برای فروش و نصبش برای فروشگاه‌ها تقریبا الزامی است، چرا؟ چون فروشگاه‌ها اولا همه تراکنش‌های خودشان را در انتهای هر روز می‌توانند ببینند کل اعتباری که جذب کردند می‌توانند ببینند سعی می‌کنند موقعیت خودشان را درست تنظیم کنند، ولی برای عموم مردم یک ابزار قدرتمندی است که شما بالاخره ماها همه سرآشفته نشویم یعنی چی یعنی بدانیم کجا برویم به چه فروشگاهی مراجعه کنیم اعتبار خودمان را چک کنیم و الی آخر.

مجری: سوالی که زیاد مطرح می‌شود این که نشان تجاری خاصی باید خرید شود در این اقلامی که اعلام کردید.

عسگریان: نه اصلا، این بارکدها داده شده یک مبنای مقداری و عددی وجود دارد یک سبد یازده قلم می‌تواند انواع و اقسام برندها باشد مثالی می‌زنم فرض کنید یک برند یک شیری را خریدید 18 هزار تومان یک برند دیگر دارد 15 هزار تومان این جا فقط کاری که انجام می‌دهید که سامانه پایه را در نظر می‌گرید ما به التفاوت را از اعتبار کسر می‌کند امکان دارد سوالی مطرح شود که اگر تفاوت قیمتی زیادی بین برندهای مختلف باشد چیست؟ این کالاهایی که این یازده قلم کالایی که این جا شمارش شده و بارگذاری شده کالاهایی هستند که قیمت مصوب دارند تنظیم بازار نگاه تعزیراتی دارند یعنی تعزیرات به این‌ها در حال بررسی است.

مجری: تنظیم بازاری است، خارج از این‌ها اصلا شامل این طرح نمی‌شود آن شیری که شما در این جدول آوردید آن را نمی‌خواهد.

عسگریان: این اقلامت تقریبا همه شان تعزیراتی اند و امکان دارد شما بگویید گوشت گرم هم تعزیراتی است نه این جا گفتیم گوشت منجمد، ولی مرغ تعزیراتی است پنیر تعزیراتی است حبوبات می‌تواند طیف وسیعی باشد، اما پایه اش در نظر گرفته شده و الی آخر.

مجری: آن پایه‌ای که در نظر گرفته شده باید خرید بشود. مثلا شما این جا می‌گويید شیر کم چرب حتما باید شیر کم چرب باشد. چه طوری؟

عسگریان: یک نسبتی از این فاصله را جبران می‌کند بر اساس همین طرح رفتم شیر خریدم 22 هزار تومان تعزیرات این شیر را اعلام کرده 185 هزار تومان آن فرد امکان دارد گران فروشی کرده باشد یا برند خاصی اگر گران فروشی کرده باشد تعزیرات باید حتما باید برود حتما پیگیری کند، اما به هر دلیلی که باشد ما این پایه را در نظر می‌گیریم این پایه می‌شود پایه درک ما.

مجری: یعنی قیمت شیر مهم نیست. همان قیمتی که خودتان تعیین کردید و قیمت تعزیراتی است. مثال می‌گویم شیری که در نظر گرفته اید شیر کمک چرب یک لیتری من خواستم شیر پرچرب یک و نیم لیتری بخرم. این الان شامل این طرح می‌شود یا نه؟

عسگریان: قیمت شیر مهم است قیمت شیر تعزیراتی است. شیر کم چرب یک لیتری همه جا باید قیمتش یکی باشد مبنا شیر کم چرب یک لیتری است ببینید یک شیر یک سری کیفیت‌های پروتيینی و ویتامینی و ... دارد در شیر کم چرب همه این‌ها تامین می‌شود شیر پرچرب که می‌تواند به صورت‌های مختلطی هم باشد می‌تواند قیمتش بالاتر باشد پایه می‌شود شیر کم چرب یک لیتری.

مجری: یعنی پرچرب را خرید کنیم شامل طرح می‌شود. ما به التفاوت را خود شخص می‌دهد.

عسگریان: شامل طرح می‌شود، اما مبنای خریدش را شیر کم چرب قرار می‌دهیم. 400 هزار تومان یارانه ام است رفتم از این 400 هزار تومان کالا را گرفتم روی میز کالایم را گذاشتم آن فروشنده کالاها را بارکدها را زده کالاها را خوانده الان می‌گوید 150 هزار تومان از این 400 هزار تومان شما از این سبد خریداری کرد یعنی از اعتبارات است 200 هزار تومانش هم به صورت نقدی باید پرداخت کند اگر من اوکی بدهم اگر من تایید کنم همان جا این 150 هزار تومان از اعتبارم کسر می‌کند از اعتبار 480 هزار تومانی 200 هزار تومان هم به آن پرداخت می‌کنم این همین طوری با این کالا حرکت می‌کند تا به مرز 320 هزار تومان برسم خرید 320 هزار تومان آن جا 80 هزار تومانش شارژ می‌شود یعنی در واقع روشن است شما امکان دارد بگویید هر روز چطور بفهمم چه میزان اعتبار دارم این خیلی ساده است همین الان روی همان موبایل خودتان ستاره 500 ستاره 1463 مربع را بزنید اگر ایرانسل باشید و همراه اول یک پنجره بالا می‌آید این پنجره می‌گوید کد موقت می‌توانم به شما بدهم یا می‌گوید اعتبارتان را چک می‌کنم یعنی اگر بزنید خیلی ساده است. شما می‌زنید این پنجره می‌گوید کد ملیت را به من بده تا به خودت بگویم اعتبارت چقدر است تا کد ملی را بدهید می‌گوید این قدر اعتبار داری هر چقدر مصرف کرده باشد این قدر اعتبار داری من 300 هزار تومان در خرید اولم مصرف کردم از 480 هزار تومان 180 هزار تومانش مانده این به شما می‌گوید 180 هزار تومان اعتبار داری.

عسگریان: یک سوال سخت‌تر فرض کن خانواده سه نفره اید 400 هزار تومان شما به این سه دهک و کمیته امدادی هستی 400 هزار تومان یارانه تان را دریافت می‌کنید می‌شود یک میلیون و 200 هزار تومان به ازای هر یارانه که دریافت کردید هر 400 هزار تومان 80 هزار تومان بالای سرش است یعنی مجموعا 240 هزار تومان هم شما اعتبار جدید دارید تا این جا محفوظ است شما می‌روید خرید می‌کنید به ازای هر 320 هزار تومان خرید یعنی محاسبه فردی است به ازای هر 320 هزار تومان خرید 80 هزار تومان شارژ می‌شوی شما رفتید از یک میلیون و 200 تومان 640 هزار تومان خرید کردید 160 هزار تومان شارژ شده رفتید از کل آن سه تا 320 هزار تومان خرید کردی کشیده 960 هزار تومان تمام 80 هزار تومان 240 هزار تومانی شارژ می‌شود نکته اش این جاست به ازای هر نفر 320 هزار تومان به ازای هر نفر 80 هزار تومان شارژ می‌کنیم.

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد