تهدید جدی صادرات گاز ایران/ بازار عراق از دست می‌رود؟

تهدید جدی صادرات گاز ایران/ بازار عراق از دست می‌رود؟

افزایش تولید نفت عراق به افزایش تولید گاز همراه نفت این کشور منجر می‌شود. این در حالی است که تولید نفت ایران با تحریم سقوط قابل ملاحظه‌ای داشته است و همین مساله برای نگرانی جدی برای بازار صادرات گاز ایران به عراق ایجاد کرده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، اگر این معادله را کنار سایر اتفاقات بازار گاز منطقه قرلر دهیم متوجه می‌شویم که بازار صادرات گاز ایران با تهدید جدی روبرو شده است.

روسیه چندی پیش بازار گاز پاکستان را از دست ایران خارج کرد و با وجود آنکه ایران از سال 1990 میلادی خط لوله صلح را برای انتقال گاز ایران تا مرز پاکستان کشیده است، این کشور قراردادهای واردات گاز خود را به صورت بلندمدت با روسیه و ترکمنستان امضا کرد.

از سویی با کشف یک میدان گازی بزرگ در دریای سیاه ترکیه، ممکن است ترکیه هم در آینده نه چندان دور از واردات گاز ایران، بی‌نیاز شود.

این در حالی است که بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران چندی پیش در مجلس اعلام کرد که برای نگهداری ظرفیت فعلی تولید گاز نیاز به 50 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری است و حالا با وجود تحریم عملا تهیه چنان رقم بالای سرمایه‌گذاری در صنعت گاز دشوار و حتی غیرممکن است.

محمدعلی خطیبی، نماینده سابق ایران در اوپک در این باره به تجارت‌نیوز توضیح می‌دهد: تولید نفت و در نتیجه گاز عراق بسیار بیشتر از ماست اما در زمینه ذخایر گازی، ما در دنیا اول هستیم و عراق در مرتبه‌های بعدی ما قرار دارد. گرچه موضوع سرمایه‌گذاری در صنعت گاز ایران یک چالش بسیار جدی برای تولید و صادرات گاز ایران است.

خطیبی ادامه می‌دهد: البته باید این نکته را در نظر بگیریم که عراق در مرحله سازندگی کشورش است و به جز آن مشکل جنگ و تحریم‌ را هم دارد و در مرحله سازندگی، به گاز ایران بسیار احتیاج دارد. به جز این‌ مشکل بزرگ عراق قطع برق است و عراقی‌ها از 24 ساعت حدودا 10 ساعت برق دارند و بسیاری از شهرها را اصلا لوله‌کشی نکرده‌اند و برای به کار انداختن نیروگاه‌های برق به گاز احتیاج مبرم دارند.

نماینده سابق ایران تاکید می‌کند: اگر به هر دلیلی تولید نفت عراق کاهش پیدا کند، دخایر گاز هم کم می‌شود اما تا زمانی که این تولید وجود داشته باشد گاز همراه با آن افزایش دارد اما ایران تنها در صورتی بازار را از دست می‌دهد که عراق کشوری را جایگرین ما کند.

او ادامه می‌دهد: البته صادرات گاز با خط لوله است و به همین دلیل ماهیت قرارداد، بلند مدت است و در صورتی که عراق از قرارداد خود تمکین نکند باید به ما خسارت دهد. به همین دلیل است که حتی با وجود تحریم‌، اروپا و روسیه هم تبادلات گازی خود را قطع نکرده‌اند.

با وجود این برای صادرات گاز ایران به عراق یک چالش دیگر هم وجود دارد و آن این است که درخواست عراق برای واردات ساده‌تر و کم‌هزینه‌تر گاز مایع می‌تواند این کشور را به سمت بازار دیگری سوق دهد چرا که ایران در زمینه صادرات گاز مایع قدم خاصی برنداشته است.

مجموع این اتفاقات آینده صادرات گازی ایران را در هاله‌ای از ابهام و نگرانی فرو می‌برد.

برای مطالعه بیشتر در این باره، گزارش «چین و روسیه برندگان تحریم نفت» را از سایت تجارت‌نیوز بخوانید.

local_offerبرچسب‌ها:
آیین‌نامه اجرایی عرضه گاز طبیعی در بورس انرژی ابلاغ شد

آیین‌نامه اجرایی عرضه گاز طبیعی در بورس انرژی ابلاغ شد

معاون اول ريیس‌جمهوری آیین‌نامه اجرایی عرضه گاز طبیعی در بورس انرژی را ابلاغ کرد.

Borna.news/
وزارت برق عراق: مشکل پرداخت بدهی‌های ایران در حال حل شدن است

وزارت برق عراق: مشکل پرداخت بدهی‌های ایران در حال حل شدن است

سخنگوی وزارت برق عراق با تایید مشکل انباشت بدهی‌های این کشور به ایران، تصریح کرد که مشکل پرداخت طلب طرف ایرانی در حال حل و فصل شدن است.

TejaratNews.com/

تهدید جدی صادرات گاز ایران/ بازار عراق از دست می‌رود؟

پالت ارزی از عراق و کره در راه است؟/ جدیدترین اخبار از ارزهای بلوکه ایران

پالت ارزی از عراق و کره در راه است؟/ جدیدترین اخبار از ارزهای بلوک...

اخبار تازه درباره ارزهای بلوکه ایران در کره جنوبی و عراق منتشر شده است. اخباری که البته نشانی از انتقال ارز به ایران ندارند.

TejaratNews.com/
جزيیات حمله به خط انتقال برق ایران در عراق

جزيیات حمله به خط انتقال برق ایران در عراق

حادثه در خاک عراق رخ داد و باتوجه به اینکه خارج از مرز ایران بوده هیچ آسیبی به تاسیساتی ایرانی وارد نکرده است.خط مذکور در حال حاضر قطع است و تا رفع کامل این مشکل نمی‌توان این خط را مجددا وارد مدار کرد...

Bartarinha.ir/

آخرین خبرها از انفجار خط انتقال برق ایران به عراق/ وضعیت صادرات برق

صادرات برق به خاک عراق تکذیب شد

عراق برای پرداخت پول گاز ایران بهانه می‌آورد

عراق برای پرداخت پول گاز ایران بهانه می‌آورد

عضو هیات مدیره اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق اظهار داشت: عراقی‌ها با بهانه‌های مختلف مانند تحریم بودن بانک‌های ایرانی سعی کردند که از پرداخت پول به ایران اجتناب کنند. وی خاطرنشان کرد: سعی عربستانی‌...

Bartarinha.ir/
پول‌های بلوکه شده ایران در عراق آزاد می‌شود

پول‌های بلوکه شده ایران در عراق آزاد می‌شود

دبیرکل اتاق بازرگانی ایران و عراق می‌گوید با وجود شرط دشواری که دولت عراق بر سر راه شرکت‌ها گذاشته، اما پول‌های ایران در عراق امکان جابجایی پیدا کرده‌اند.

Bartarinha.ir/
صادرات رایگان برق به عراق؟ / آیا صادرات برق باعث خاموشی شده است؟

صادرات رایگان برق به عراق؟ / آیا صادرات برق باعث خاموشی شده است؟

همزمان با شروع دوره سخت خشکسالی، کمبود نیروگاه‌های برق‌آبی و احتمال قطع برق برخی مشترکان داخلی، صادرات برق ایران به عراق همچنان ادامه دارد و ایران 40 درصد از برق کشور عراق را تامین می‌کند. آن هم در شر...

TejaratNews.com/
قیمت گاز افزایش نمی‌یابد

قیمت گاز افزایش نمی‌یابد

سخنگوی شرکت ملی گاز گفت: در سال جدید تا کنون خبری از افزایش تعرفه گاز مشترکان نبوده و قرار هم نیست که تعرفه‌ها افزایش یابد.

Bartarinha.ir/

ایران و عراق، نیروی کار تبادل می‌کنند

ایران و عراق، نیروی کار تبادل می‌کنند

سفیر ایران در عراق گفت: در جریان سفر محمد شریعتمداری وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی جمهوری اسلامی ایران به عراق، موضوع تفاهم و توافق مشترک و تبادل نیروی کار تخصصی بین دو کشور مورد بحث و تبادل نظر قرار...

Bartarinha.ir/
روسیه مشتریان نفت و گاز ایران را ربود/ قرارداد صادرات گاز بین پاکستان و روسیه

روسیه مشتریان نفت و گاز ایران را ربود/ قرارداد صادرات گاز بین پاکس...

ایران بازار صادرات گاز به پاکستان را از دست داد و جایگزین ایران کشوری نیست جز روسیه! روسیه حالا در شرایط تحریم، مشتری‌های سنتی نفت ایران را جذب خود کرده است و در بازار گاز هم به تازگی خط لوله انتقال گ...

TejaratNews.com/
عراق در پیچ و خم پرداخت مطالبات گازی ایران

عراق در پیچ و خم پرداخت مطالبات گازی ایران

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران می‌گوید: رایزنی‌ها درباره پرداخت مطالبات گازی عراق به ایران به‌زودی به نتیجه می‌رسد.

Bartarinha.ir/
پاداش 500میلیونی جزو کمترین پاداش‌‎ها است! تورم نقطه‌ای 62 درصدی هتل و رستوران‌ها قیمت لحظه‌ای دلار و یورو در بازار + قیمت انواع سکه | دلار در انتظار پایان دولت تدبیر و امید برق دوباره قطع می‌شود؟ نگاهی به اخبار رمزارز‌ها 1400/05/03 جزییات تقسیم سود 7 نماد بورسی | سهامداران کدام نماد بیشترین سود را دریافت میکنند؟ 147 هزار تن موز در 15 ماه گذشته غیرمجاز وارد شد کاهش تولید و عرضه در بورس کالا باعث افزایش قیمت سیمان شد کاهش بی‌سابقه تعهدات سایپا به 170هزار خودرو آغاز فروش سهام عدالت چه زمانی است؟| زمان پرداخت 10 درصد باقیمانده سود سهام عدالت توضیح بانک در مورد رقم پاداش نیم میلیاردی اختلاف 11 درصدی قیمت ارز نیمایی و آزاد، رانت‌آفرین است چرا قیمت بیت‌کوین در سه روز اخیر رشد کرد؟ بازار سیمان در دست 15 نفر!/ سلاطین سیمان چه کسانی هستند؟ تداوم تولید «شاهین» در ایام تعطیلات تابستانی ویديوی عجیب از تصویب پاداش 500میلیون تومانی قیمت گوجه‌فرنگی به بیش از 10هزار تومان رسید پیش‌بینی بورس 4 مرداد / اولین روز معاملاتی بورس مثبت خواهد بود؟ تکلیف گرانفروشی ایرلاین‌ها مشخص می‌شود؟ سیگنال‌های مهم برای بورس فردا دوشنبه 4 مرداد | افزایش سرمایه آپ لغو شد! اخلالگر 135میلیاردی بازار مرغ دستگیر شد آزاد سازی سهام عدالت بدون تاثیر در بازار سهام سقوط قیمت مسکن جدی است؟ آیا قیمت مرغ دوباره پرواز می‌کند؟ اجاره خانه دوباره افزایش یافت/ تعطیلات کرونایی به ضرر بازار مسکن تحلیلی بر دلایل رشد امروز قیمت بیت کوین بیت‌کوین 900 دلار بالا رفت/ روز نسبتا سبز بازار بقیه ارزهای مجازی توقف تولید نیسان آبی بعد از نیم قرن / آخرین قیمت نیسان چند است؟ سایپا چقدر خودرو به مردم بدهکار است؟ استارتاپ‌های سلامت؛ میان‌بری از داروخانه تا خانه دستان خالی سهامداران "لازما" از مجمع/مجمع لازما سود نداد تورم 2 رکورد جدید زد هیات مدیره جدید "فتوسا" تعیین شد رشد چراغ خاموش دلار در تعطیلات چرا ایرانی‌ها هر سال فقیرتر می‌شوند؟ سیگنال مهم به صنعت روغن‌سازی / ساوه در بهار به ازای هر سهم چقدر سود محقق کرد؟ 20 نماد با بیشترین بازدهی در تیرماه | عرضه اولیه‌ای با 100 درصد سود آغاز فروش سهام عدالت چه زمانی است؟ صادرات نفت ایران به چین قطع می‌شود؟ چین از ایران نفت وارد نمی‌کند افزایش 41 درصدی قیمت روغن موتور هیات مدیره "شرنگی" با مصوبه مجمع تغییر کرد چرا مجوزهای زايد کسب و کار حذف نمی‌شود؟ استخدام در یک شرکت خودروسازی جزيیاتی از افزایش سرمایه چند شرکت بورسی / لغو افزایش سرمایه آپ روغن خودرو 41درصد گران شد فروش سهام عدالت از چه زمانی آغاز می‌شود؟ "سکارون" املاک تهرانی را می‌فروشد "حفارس" اعضای هیات مدیره را تغییر داد اگر جنگ اقتصادی نبود دلار امروز 5 تومان بود

در حال بارگیری...