نصف سدهای ایران خالی است/ تشدید بحران آب در برخی شهرها

نصف سدهای ایران خالی است/ تشدید بحران آب در برخی شهرها

هدایت فهمی، کارشناس سابق منابع آب وزارت نیرو با اشاره به تنش آبی در 250 شهر ایران می‌گوید: «امسال شهرهایی که از آب سطحی استفاده می‌کنند قطعا دچار کم‌آبی جدی می‌شوند.»

به گزارش تجارت‌نیوز، بحران آب دوباره امسال خبرساز شده است. ایران تا این لحظه حدود 40 درصد نسبت به دوره دراز مدت کاهش بارندگی داشته است و نسبت به سال گدشته حدود 55 درصد کاهش بارندگی را تجربه می‌کند.

هدایت فهمی، مدیر سابق منابع آب وزارت نیرو به تجارت‌نیوز می‌گوید: «در حال حاضر حدود نصف سدهای ایران خالی است و مناطقی که از آب سطحی برای شرب استفاده می‌کنند امسال دچار مشکل می‌شوند و قطعا به تنش کم آبی می رسند.»

او ادامه می‌دهد: « مصرف آب در در ایران خارج از استاندارد است. چه آب در بخش صنعت و کشاورزی استفاده شود و چه برای آشامیدن باشد. به طوری که مثلا در بخش خانگی استاندارد جهانی مصرف آب حدود 140 تا 150 لیتر برای هر فرد است در حالی که ما در ایران به طور متوسط حدود 220 تا 240 لیتر مصرف برای هر فرد داریم. این مقدار حتی در برخی مناطق تهران به چیزی بیشتر از 350 لیتر آب به ازای هر فرد می‌رسد.»

فهمی اضافه می‌کند: «بحث بعدی، هدررفت آب در شبکه توزیع است. شبکه آبرسانی ایران شبکه بسیار فرسوده‌ای است و حدود 25٪ تا 26٪ آب در حین توزیع از دسترس خارج و اتلاف می‌شود.»

این کارشناس توضیح می‌دهد: «باید برای مدیریت مصرف و کاهش مصارف غیرضروری از همه روش‌ها استفاده کنیم. یعنی از ابزارآلات گرفته تا وضع قوانین و مقررات ویژه، همه را به کار بگیریم تا بحران آب را مدیریت کنیم از ترویج استفاده از شیرآلات کم‌مصرف و اقتصادی گرفته تا وضع تعرفه‌های پلکانی و حتی فرهنگ سازی .»

به گفته معاون آب و آبفای وزارت نیرو، به طور میانگین 90 درصد آب کشور در بخش کشاورزی، 7 درصد برای شرب و 3 درصد در صنعت مصرف می‌شود. هدایت فهمی در این باره می‌گوید: «البته حدود 90٪ مصارف آب در ایران در بخش کشاورزی است و اگر امسال فکری به حال کشاورزان نشود، کشاورزان حتما برای تولید محصولات زراعی و کشاورزی دچار مشکل می‌شوند. ما باید به سمت استفاده از متدهای علمی مصرف آب در کشاورزی برویم و محصولات کشاورزی را بیمه کنیم.»

او ادامه می‌دهد: «ما از ابتدا به بحث‌های مدیریتی تقاضا و مصرف توجه نکرده‌ایم و نهادهای اصلی مدیریت آب کشور به این مسایل نپرداخته‌اند و بیشتر به فکر تامین آب به هر قیمت و وسیله بوده است و در حال حاضر هم اگر برای بحران آب به صورت علمی چاره اندیشی نشود در سالهای آینده دچار دردسرهای پیچیده ای خواهیم شد.»

مطالعه بیشتر: آماده باش ایران برای خشکسالی

local_offerبرچسب‌ها:
ماجرای خبر «جیره‌بندی آب در 12کلانشهر» چیست

ماجرای خبر «جیره‌بندی آب در 12کلانشهر» چیست

در پی انتشار برخی اخبار در تعدادی از رسانه‌ها درباره «مواجهه 12 کلانشهر امسال با بحران تامین آب و شروع جیره‌بندی آب در شهر کرج» شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور توضیحاتی ارايه داد.

Bartarinha.ir/
ماجرای به آب بستن شیر چه بود؟

ماجرای به آب بستن شیر چه بود؟

مدیرکل استاندارد تهران گفت که مازاد شیر توزیع‌شده به واحد‌های صنفی و عرضه، توسط اتومبیل حمل شیر، به کارخانه برگشت داده و هزینه آن به توزیع‌کننده پرداخت می‌شود، اما با پیگیری و بررسی فیلم منتشر شده مشخ...

Bartarinha.ir/
آب معدنی گران نمی‌شود!

آب معدنی گران نمی‌شود!

دبیر انجمن تولیدکنندگان آب های معدنی و آشامیدنی کشور: «قیمت آب معدنی امسال دیگر گران نمی‌شود.»

TejaratNews.com/
تعرفه آب و برق از اول اردیبهشت 7 درصد گران می‌شود

تعرفه آب و برق از اول اردیبهشت 7 درصد گران می‌شود

وزیر نیرو گفت: بر اساس مصوبه 3 سال قبل دولت، از ابتدای اردیبهشت هر سال، تعرفه آب و برق 7 درصد افزایش می یابد.

TejaratNews.com/

جزيیات افزایش تعرفه آب و برق تشریح شد

خرج آب و برق از هم جدا می‌شود

تعرفه آب و برق از امروز 7 درصد گران می‌شود

اتمام حجت با پرمصرف‌ها/ اول اخطار، بعد محدودیت در مصرف آب

اتمام حجت با پرمصرف‌ها/ اول اخطار، بعد محدودیت در مصرف آب

وضعیت منابع آبی در تهران به مرحله هشدار رسیده است؛ تا جایی که طبق اعلام مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران ممکن است در تابستان برای تامین آب با چالش‌هایی روبه‌رو شویم. از این رو قرار شده که از اول ...

TejaratNews.com/
تغییر تعرفه آب در برنامه نیست

تغییر تعرفه آب در برنامه نیست

معاون آبفای کشور ضمن اشاره به بهره‌مندی 4 میلیون مشترک از طرح آب امید گفت: هیچ موضوع تغییر تعرفه آب در دستور کار نیست.

Bartarinha.ir/
راه‌اندازی آزمایشی بازار آب تا 2 ماه آینده

راه‌اندازی آزمایشی بازار آب تا 2 ماه آینده

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا و مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران، گفت: بازار آب به صورت آزمایشی ظرف دو ماه آینده در چند نقطه از کشور راه‌اندازی خواهد شد.

TejaratNews.com/
کاهش 41 درصد بارش‌ها در کشور/ بحران آب جدی است

کاهش 41 درصد بارش‌ها در کشور/ بحران آب جدی است

ريیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی ضمن تشریح آخرین وضعیت بارش‌ها و خشکسالی در کشور گفت: در این شرایط به مسيله پایداری سرزمین توجه کنیم و بی‌مهابا از آب‌های زیرزمینی استفاده نکنیم چرا...

TejaratNews.com/
علت قبض‌‌های نجومی آب و برق چیست؟ / رد پای بیت‌کوین در گرانی برق برخی مشترکان

علت قبض‌‌های نجومی آب و برق چیست؟ / رد پای بیت‌کوین در گرانی برق ب...

آخرین پیگیری‌ها نشان می‌دهد قبض آب و برق بهمن ماه برخی مشترکان دو تا سه برابر افزایش قیمت داشته است. اما مسعود سرپاک، مشاور برق منطقه‌ای تهران می‌گوید: «قیمت برق به طور متوسط از اول اردیبهشت ماه و طبق...

TejaratNews.com/
واردات آب به ایران جدی شد؟

واردات آب به ایران جدی شد؟

با بحرانی شدن مساله آب در خاورمیانه برخی از کشورهایی مثل عربستان، شروع به واردات آب کرده‌اند و برخی کشورها هم مانند بنگلادش که بیشترین دسترسی به آب شیرین را دارند، آب خود را صادر می‌کنند.

TejaratNews.com/
احتمال نوبت‌بندی آب در تهران

احتمال نوبت‌بندی آب در تهران

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران با بیان اینکه مصرف آب 20 درصد مردم، بالاتر از الگو است، گفت: ادامه مصرف بی‌رویه آب در تهران، منجر به نوبت‌بندی می‌‌شود.

TejaratNews.com/
سلطه بیت‌کوین به پایین‌ترین سطح 3ساله رسید عرضه 347 میلیون دلار در سامانه نیما نگاهی به اخبار رمزارز‌ها 1400/02/27 پرونده میدان‌های مشترک‌ گازی بسته می‌شود دستگیری کارمند بانک ملی با اتهام 50میلیاردی 60 ثانیه 27 اردیبهشت 1400 امید بورس تهران به صندوق‌های مبتنی بر رمزارز آخرین خبر از تغییرات حقوقی کارکنان و بازنشسته‌ها تزریق 28هزار میلیارد ریال نقدینگی به بانک‌ها آیا تابستان امسال خاموشی در پیش داریم؟ چرا بیت کوین سقوط کرد؟ پیش‌بینی قیمت طلا در آستانه انتخابات/ بازگشت تقاضای هیجانی به بازار آخرین صورتحساب سهام عدالت 27 اردیبهشت / سهام عدالت هم قیمت سکه شد کتاب «داستان نظریه گن در بازارهای مالی» به کتابخانه سازمان بورس رفت جا به جایی بیش از میلیارد و 767 میلیون برگه اوراق بهادار در تالار شیشه‌ای سرمایه "دسبحا " افزایش می‌یابد "فباهنر" 5667 ریال سود ساخت "سیلام" سود ده شد قیمت روغن رسما افزایش یافت روند نزولی قیمت تخم مرغ ادامه دارد/ نگرانی از آینده بازار جزيیات افزایش سرمایه سه نماد/ افزایش سرمایه 516 درصدی یک نماد معدنی مجوز اعطای تسهیلات به کارگزاری‌ها و شرکت‌های سرمایه گذاری ابلاغ شد سهام عدالت، دستور جلسه فردای شورای عالی بورس بازار بدون مشتری خودرو در انتظار سرنوشت قیمت ارز آخرین وضعیت قیمت خودرو در بازار تحلیل تکنیکال و بنیادی وخارزم/ کف حمایتی جدی وخارزم کجاست؟ ممنوعیت ارايه تسهیلات به شرکت‌های کارگزاری پس از 17 سال لغو شد پرداخت مرحله تکمیلی سودهای سهام عدالت در خرداد 70 درصد بازار دخانیات کشور در اختیار دو شرکت خارجی وام ساخت انبوه‌سازان 450میلیونی شد تولید و عرضه خودروهای جدید در سایپا برای پاسخگویی به نیازهای مشتریان بخشنامه اعطای تسهیلات به شرکت های کارگزاری ابلاغ شد خروج 130 هزار میلیارد تومان از بورس توسط 200 حقوقی‌ پیش‌‎بینی قیمت طلا در آستانه انتخابات 1400 آمار سامانه املاک و اسکان محرمانه است؟/ استقبال سرد مردم 70درصد بازار میلیاردی سیگار در اختیار خارجی‌ها روز پس از فردا بازداشت سینا استوی، فعال حوزه ارز‌های دیجیتال پیش‌بینی بورس 28 اردیبهشت / صف‌های فروش فردا جمع می‌شوند؟ وام ساخت انبوه‌سازان، 450 میلیون تومان کانون سهامداران حقیقی به دست چه کسی اداره می‌شود؟ زنگنه: باید روزی 12ساعت کار کنم تا زندگی بچرخد ماجرای خروج 130هزار میلیارد تومان از بورس جزيیات تزریق منابع جدید به بورس/ تداوم حمایت از بازار سرمایه سهام عدالتی که دارید اما از آن بی‌خبر هستید! پرونده مسکن مهر تا مرداد 1400 بسته می‌شود عزم جدی سازمان بورس برای حل مشکلات صنایع بورسی انتظار مشمولان سهام عدالت برای دریافت سود چه زمانی به پایان خواهد رسید؟ بیشترین ارزش معاملات سهام (27اردیبهشت) / خودرویی ها همچنان پیشتاز رقابت ارزش معاملات صف نشینی پالایشی ها / عملکرد پالایشی ها در روزی که گذشت

در حال بارگیری...