بازدهی 170 درصدی‌ سهام شستا با وجود نوسانات بازار‌

بازدهی 170 درصدی‌ سهام شستا با وجود نوسانات بازار‌

شرکت سرمایه‌گذاری تامین‌ اجتماعی اعلام کرد: سهام شستا با وجود نوسانات بازار 170 درصد بازدهی‌ داشته است.

‌به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، به دنبال انتشار گزارشی در خبرگزاری فارس درباره عملکرد بورسی شستا با موضوع (کاهش 30 هزار میلیاردی ارزش سهام شستا در یک ماه)، شرکت سرمایه‌گذاری تامین‌ اجتماعی‌ توضیحاتی در این‌باره ارايه داد.

در ابتدای این توضیحات آمده است: شرکت سرمایه‌گذاری تامین‌ اجتماعی به عنوان بازوی سرمایه‌گذاری سازمان تامین اجتماعی با هدف حفظ و ارتقاء ارزش دارایی‌های بیمه‌شدگان محترم سازمان تامین اجتماعی و نیز حفظ دارایی‌های بین‌النسلی در سال 1365 تاسیس و با پیگیری و تلاش مستمر یک‌ساله، در راستای ارتقاء شفافیت در فروردین ماه سال 1399 در بازار سرمایه عرضه شد، این شرکت طی سه سال اخیر عملکردی کاملا شفاف و مطابق با قوانین و مقررات موضوعه داشته که در ادامه به شرح مختصری از آن می‌پردازیم؛ سود خالص تلفیقی شستا با جهشی چشمگیر، از 2،663 میلیارد تومان در سال 1397 به بیش از 39،000 میلیارد تومان در سال 1400 رسیده است.


نمودار رشد سود خالص تلفیقی شستا

در ادامه این توضیحات آمده است: قابل توجه است که طی مدت مذکور یعنی از سال 1397 الی 1400 حاشیه سود خالص تلفیقی شستا از 8 درصد به 54 درصد ارتقا یافته است که دشواری تحقق عملکرد فوق و اهمیت این مهم، قابل توجه است؛ در علوم مالی آنچه به عنوان معیار اصلی بررسی عملکرد یک شرکت و همچنین مبنای ارزشگذاری دارایی های سهامداران آن شرکت مورد توجه است سود خالص و همچنین چشم انداز آتی شرکت است، عملکرد شستا در حوزه سودآوری بر اساس آنچه گفته شد کاملا روشن است‌ اما در خصوص ترسیم چشم انداز روشن و امید بخش برای سهامداران اشاره به چند نکته ضروری است؛ اول آنکه ‌شستا در جهت توسعه سرمایه گذاری های خود اقدام به تعریف و تصویب بیش از 100 پروژه به استعداد ریالی 42 هزار میلیارد تومان در شرکت های تابعه کرده است؛ دوم آنکه در راستای اجرای پروژه های توسعه ای و تامین مالی شرکتهای تابعه، از ابتدای سال 1399 تا کنون افزایش سرمایه 59 شرکت به استعداد 13 هزار میلیارد تومان مصوب شده است.

در بخش دیگری از این توضیحات آمده است: افزایش سرمایه 77 درصدی شستا در سال 99 انجام و با توجه به افشای مورخ 14/4/1400 در سامانه کدال که پس طی مراحل و الزامات قانونی صورت گرفت، افزایش سرمایه 1172 درصدی از محل تجدید ارزیابی نیز در دست اقدام ‌است، با عنایت به مراتب فوق می‌توان اذعان داشت سهام شستا با نسبت قیمت به سود معادل 5.6 که هم از نسبت P/E بازار و هم نسبت P/E گروه شرکت های سرمایه گذاری چند رشته ای پایین تر است و همچنین نسبت P/NAV حدود 60 درصد یک سرمایه گذاری بلند مدت ارزنده تلقی می شود.

*سامانه‌های شفافیت

در بخش دیگری از توضیحات شستا آمده است: سامانه‌های مدیریتی متعددی در راستای ارتقاء شفافیت و نظارت دقیق و صحیح بر عملکرد شرکت‌های تابعه طراحی و توسعه یافته است، شفاف‌سازی حساب‌ها و برگزاری مجامع شرکت‌های تابعه با پیگیری دقیق انجام شد؛ به‌طوری که پس از 22 سال گزارش مقبول نسبت به صورت‌های مالی تلفیقی و اصلی شستا از سازمان حسابرسی در سال گذشته اخذ شد و این دستاورد امسال نیز تکرار شد، برنامه افزایش سرمایه شرکت‌ها و هلدینگ‌های تابعه نیز با هدف اصلاح ساختار مالی و تامین منابع مالی مور نیاز جهت پیشبرد اهداف توسعه‌ای و اجرای پروژه‌های مصوب در دستور کار قرار گرفت به‌طوری که طی سه سال اخیر بالغ بر 16،800 میلیارد تومان افزایش سرمایه در 87 شرکت انجام شده است. همچنین سرمایه شرکت از مبلغ 8،000 میلیارد تومان به‌مبلغ 142,000 میلیارد تومان (77.5 درصد) افزایش یافته است و برنامه افزایش سرمایه از مبلغ 14،200 میلیارد تومان به مبلغ بیش از 180،000 میلیارد تومان از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها به عنوان بزرگترین افزایش سرمایه تاریخ بورس در جریان است.

در بخش دیگری از این توضیحات آمده است: برنامه‌های ساماندهی گروه نظیر عرضه‌های اولیه، ادغام‌ها، انحلال‌ها و سودآورسازی شرکت‌های زیان‌ده گروه نیز با سرعت و چابکی کم‌نظیر پیگیری شده و دستاوردهای مطلوبی در این خصوص حاصل شده است، به عنوان مثال، تعداد شرکت‌های زیان‌د‌ه گروه شستا از 40 شرکت در پایان سال 96 به 6 شرکت در پایان سال 99 رسیده و بودجه‌ریزی سال 1400 شرکت‌های تابعه شستا به گونه‌ای انجام شده که به حول و قوه الهی در پایان سال 1400 تعداد شرکت‌های زیان‌ده گروه به صفر خواهد رسید، همچنین در حوزه عرضه اولیه، شستا طی دو نیم سال اخیر به نوعی رهبر بازار سرمایه بوده و قریب به 18 عرضه اولیه در این دوره زمانی انجام داده است.

*پرتفوی شستا

در ادامه توضیحات شستا آمده است: هم‌اکنون بالغ بر 90 درصد از پرتفوی شستا از منظر ارزش بورسی بوده که این امر نیز خود موید شفافیت در این مجموعه است، در راستای حمایت از شرکت‌های بورسی مجموعه، بلافاصله پس از ابلاغ سازمان بورس مبنی بر اجرای عملیات بازارگردانی برای شرکت‌های بورسی، مجموعه شستا نسبت به ایجاد و فعالسازی صندوق بازارگردانی اقدام کرد.

*روند قیمتی سهام شستا

در بخش دیگری از توضیحات شستا آمده است: در خصوص روند قیمتی سهام شستا، باوجود اینکه نوسانات قیمت سهام طی یک سال اخیر در کلیت بازار سرمایه رخ داده است و صرفا محدود به سهام یا گروه خاصی نبوده است با این حال روند بازدهی سهام شستا از بازدهی شاخص کل به عنوان نمای روند بازار سرمایه مطلوب‌تر بوده است؛ از مقطع عرضه اولیه شستا در ابتدای سال 1399 تا پایان شهریور 1400، بازدهی سهام این شرکت بالغ‌بر 170 درصد بوده است این در حالی است که در همین مدت بازدهی شاخص کل بورس حدود 115 درصد بوده است. این بدین معنی است سهامدارانی که در روز عرضه اولیه سهام شستا را خریداری کرده‌اند به شرط نگهداری، بازدهی بسیار مطلوب‌تری نسبت به بازدهی شاخص کل به عنوان نماینده سهام قابل معامله در بازار بورس کسب کرده‌اند، در این خصوص لازم به ذکر است با توجه به افزایش سرمایه 77.5 درصدی انجام شده از محل اندوخته سرمایه‌ای باید این امر را در نظر داشت که هر 1000 سهم قبلی تبدیل به 1.775 سهم جدید شده است، یعنی اگر فردی اقدام به شرکت در عرضه اولیه شستا با 3637 سهم نموده و سهم خود را تا امروز (20/07/1400) نگهداری می‌‌کرد، با حدود 3.100.000 تومان سرمایه‌گذاری اولیه، امروز 6455 برگه سهم به ارزش بالغ‌بر 8.100.000 تومان در سبد خود داشته که لازم است به این مبلغ حدود 440.000 هزار تومان نیز سود مجمع تعلق گرفته، سال قبل اضافه شود.

در بخش پایانی این توضیحات آمده است: قیمت سهام در بازار سرمایه تابعی از تناسب میان عرضه و تقاضا است و هیيت مدیره شرکت به عنوان تیم اجرایی هیچگونه منافع و کنترلی بر قیمت سهام ندارند ضمن اینکه در ماه‌های اخیر همه بازار با نوساناتی همراه بوده است؛ همچنین لازم به ذکر است، شستا با ایجاد بزرگترین صندوق بازارگردانی بازار سرمایه و تزریق منابع به این صندوق نسبت به انجام وظیفه قانونی خود منطبق با دستور العمل ابلاغی سازمان بورس و اوراق بهادار به طور تمام و کمال اقدام کرد است.

انتهای پیام/

صعود ارزش بازاری شستا به 144هزار میلیارد تومان

صعود ارزش بازاری شستا به 144هزار میلیارد تومان

در ماهی که گذشت، ارزش بازاری شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی، بیش از 6هزار و 850میلیارد افزایش یافت که بخش عمده این رشد، به دلیل افزایش ارزش بازاری نمادهای شیمیایی...

EghtesadOnline.com/
تاریخ واریز سود شستا

تاریخ واریز سود شستا

سرپرست سازمان تامین اجتماعی گفت: سود سالیانه شستا از 5 آبان توسط سامانه «سجام» به حساب سهام‌داران واریز می‌شود.

Bartarinha.ir/

زمان واریز سود سهامداران شستا

سود شستا از 5 آبان به حساب سهام‌ داران واریز می‌ شود

سود شستا از 5 آبان به حساب سهام‌ داران واریز می‌ شود

سرپرست سازمان تامین اجتماعی گفت: سود سالیانه شستا از 5 آبان توسط سامانه «سجام» به حساب سهام‌داران واریز می‌شود.

EghtesadOnline.com/
در مجمع شستا چه گذشت؟ / شستا چقدر سود تقسیم کرد؟

در مجمع شستا چه گذشت؟ / شستا چقدر سود تقسیم کرد؟

بر اساس اطلاعیه منتشر شده در کدال، شستا برای سال 1399 به ازای هر سهم 135 تومان به سهامدارانش سود می‌دهد.

TejaratNews.com/
انتقاد مجلس از نحوه پرداخت سود شستا

انتقاد مجلس از نحوه پرداخت سود شستا

عضو هیات رییسه مجلس بر لزوم پرداخت سود سهامداران از طریق سامانه سجام تاکید و اعلام کرد: شستا سود سهامداران را از شعب بانک رفاه می‌پردازد. در شرایط کرونا به چه دلیل...

EghtesadOnline.com/
در مجمع شستا چه گذشت؟

در مجمع شستا چه گذشت؟

امروز 27 مهر ماه مجمع شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی تشکیل شد و در این مجمع در خصوص مطالبی همچون سود تقسیم شده و عرضه اولیه‌های تامین اجتماعی بحث شد.

YJC.news/
نگاهی به آنچه در مجمع "شستا" گذشت

نگاهی به آنچه در مجمع "شستا" گذشت

نماینده سازمان بورس و اوراق بهادار در این مجمع وعده داد تلاش می‌کنند شرکت سپرده گذاری را قانع کنند که سود سهامداران از طریق سامانه سجام زودتر پرداخت گردد.

BourseNews.ir/
چگونگی پرداخت سود شستا هنوز تعیین نشده است/ پرداخت به سجام یک ماه زمان می‌برد

چگونگی پرداخت سود شستا هنوز تعیین نشده است/ پرداخت به سجام یک ماه ...

ملکوتی‌خواه گفت: تصمیم قطعی درباره چگونگی پرداخت سود شستا در روز مجمع یعنی 27 مهر ماه اتخاذ خواهد شد.

YJC.news/
هنوز تصمیم چگونگی پرداخت سود شستا قطعی نشده است/ پرداخت به سجام یک ماه زمان می‌برد

هنوز تصمیم چگونگی پرداخت سود شستا قطعی نشده است/ پرداخت به سجام یک...

عضو هیات مدیره و قایم مقام شستا گفت: علت عدم پرداخت سود سهامداران شستا به سجام، رفاه حال خود سهامداران است؛ البته لازم به ذکر است که این تصمیم هنوز قطعی نشده است و...

EghtesadOnline.com/
شستا با ورود پول حقیقی همراه شد

شستا با ورود پول حقیقی همراه شد

در معاملات بورس امروز، سهام شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی با رشد یک درصدی، قیمت 12,970ریال را ثبت کرد. همچنین ارزش معاملات این شرکت به رقم 265میلیارد تومان نزدیک ...

EghtesadOnline.com/
بازدهی 170 درصدی‌ سهام شستا با وجود نوسانات بازار

بازدهی 170 درصدی‌ سهام شستا با وجود نوسانات بازار

سود خالص تلفیقی شستا با جهشی چشمگیر، از 2،663 میلیارد تومان در سال 1397 به بیش از 39،000 میلیارد تومان در سال 1400 رسیده است.

EghtesadOnline.com/
خروج 10میلیارد تومانی حقیقی‌ها از شستا

خروج 10میلیارد تومانی حقیقی‌ها از شستا

در معاملات بورس امروز، سهام شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی با افت 0.64درصدی، قیمت 12,360ریال را ثبت کرد. همچنین ارزش معاملات این شرکت از رقم 80میلیارد تومان عبور ک...

EghtesadOnline.com/
خروح هفت میلیارد تومانی حقیقی‌ها از شستا

خروح هفت میلیارد تومانی حقیقی‌ها از شستا

در معاملات بورس امروز، سهام شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی با افت 085درصدی، قیمت 12,890ریال را ثبت کرد. همچنین ارزش معاملات این شرکت از رقم 70میلیارد تومان عبور کر...

EghtesadOnline.com/
حذف دلار 4200 تومانی یعنی پراید 500 میلیونی گشایش نمایشگاه آیفیکس2021 در کیش بازتاب ریزش متوالی بورس معامله‌گران بازار بخوانند / سیگنال‌های اثرگذار بر بورس امروز برای یک میلیون مسکن، چقدر مصالح وارد می‌شود؟ پشت پرده پرداخت غیرسجامی سود سهامداران الگوریتم‌های بورس‌باز جای انسان‌ها را می‌گیرند؟ کارت اعتباری یارانه به چه کسانی پرداخت می‌شود؟ افزایش نامتعارف هزینه‌ها، سهامداران پالایشی را شاکی کرد جزيیات مالیات‌های مستقیم در نیمه نخست سال/ 800 هزار تومان مالیات خانه‌های لوکس گرفته شد+ جدول مجردها می‌توانند در طرح جهش مسکن ثبت‌نام کنند؟ بازدهی بازار سرمایه مناسب بوده است/ جوسازی درباره انتشار صکوک توسط دولت صحت ندارد زمان پرداخت خسارت نوسانات برق سال 1400 اعلام شد پالایشی‌ها تا کجا ریزش می‌کنند؟ ثبت سفارش واردات برنج آزاد شد عدم همکاری کارخانجات آذربایجان غربی در خرید سیب بورس اسیر بی‌اعتمادی‌ها/ خریداران محتاط‌تر شده‌اند نفت ایران کی تمام می‌شود؟ دولت از انتهای شهریور اوراق بدهی در بازار سرمایه نفروخته است واردات برنج آزاد شد امروز چند واحد مسکن مهر تحویل داده شد؟ آغاز تحویل 4 هزار واحد مسکن مهر در پردیس آیا وعده کاهش قیمت لبنیات محقق شد؟ ثبت سفارش برنج آزاد شد 60 ثانیه با بازارهای مالی امروز / پایان بازارهای امروز به چه صورت بود؟ + ویديو جهیزیه تمام ایرانی چند؟ ارزش 37 هزار میلیارد تومانی انجام عملیات بازار باز در معاملات امروز آنچه بورس نیوز در خشت خام دیده بود... گزارش بازارهای جهانی در سپتامبر 2021 سعیدمحمد در افتتاح پترشیمی کیش راه‌اندازی نخستین سوپر مارکت مالی در کشور لامپ‌های جیوه‌ای جایگزین لامپ‌های LED در معابر کشور دستکاری شاخص با عرضه اولیه / با این شرایط رشد شاخص بورس امکان ندارد افزایش‌سرمایه 898 درصدی از مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها پیشنهاد افزایش سرمایه هیات مدیره به " بسویچ " چرا دلار رانتی نیمه دوم سال حذف نشد؟ تکذیب انتساب فایل صوتی خلاف واقع به کارمندان سازمان بورس نماد 2 شرکت در سامانه پس از معاملات درج شد اعلام وضعیت بیش از دو هزار خودرو دپویی به وزارت اقتصاد گاز گران می‌شود؟/تغییر تعرفه مشترکان پرمصرف گاز تامین مالی 6 هزار میلیارد تومانی یک شرکت سرمایه‌گذاری از بورس/ تولید آلومینیوم امسال به 300 هزار تن ... کدام صنایع بورسی پیشرو می‌شوند؟ / چالش‌های اقتصادی پیش روی بازار سرمایه دلایل افزایش قیمت تایر چیست؟ رونق بازار خانه‌های نقلی / کدام خانه‌ها تقاضا ندارد؟ قیمت آریزو 5 جدید اعلام شد بیشترین ارزش معاملات سهام (3 آبان) / ارزش کل معاملات با افت 10درصدی مواجه شد " فخوز " از سهامداران دعوت کرد برگزاری مجمع " پردیس " در نیمه ماه جاری برگزاری مجمع " قنقش " نزدیک است آغاز پرداخت سود " حتاید " از دهم همین ماه