عبور تجارت ایران و ترکیه از 6 میلیارد دلار

عبور تجارت ایران و ترکیه از 6 میلیارد دلار

مبادلات تجاری ایران و ترکیه با رشد 15 درصدی از 6 میلیارد دلار گذشت و ترکیه در این سال بیش از 9 میلیارد مترمکعب گاز از ایران وارد کرد.

به گزارش خبرگزاری برنا؛ افزایش تجارت ایران و ترکیه آمار‌های منتشر شده توسط اداره آمار ترکیه نشان می‌دهد مبادلات تجاری ایران با این کشور در سال 2022 با رشد 15 درصدی به 6 میلیارد و 420 میلیون دلار رسیده است.

مبادلات تجاری ایران و ترکیه در سال 2021 بالغ بر 5 میلیارد و 590 میلیون دلار اعلام شده بود.

بر اساس این گزارش، صادرات ترکیه به ایران در ماه‌های ژانویه تا دسامبر 2022 با رشد 11 درصدی نسبت به سال 2021 مواجه شده و به 3 میلیارد و 70 میلیون دلار رسیده است. ترکیه در ماه‌های ژانویه تا دسامبر سال 2021 بالغ بر 2 میلیارد و 770 میلیون دلار کالا به ایران صادر کرده بود.

واردات ترکیه از ایران در سال 2022 نیز رشد قابل توجه 19 درصدی نسبت به سال 2021 داشته است؛ ترکیه در سال 2021 بالغ بر 2 میلیارد و 820 میلیون دلار کالا از ایران وارد کرده بود که این رقم در سال 2022 به 3 میلیارد و 350 میلیون دلار افزایش یافت.

تراز تجاری دو کشور در سال 2022 به میزان 280 میلیون دلار به نفع ایران بوده است.

صادرات 9 میلیارد و 404 میلیون مترمکعبی گاز ایران به ترکیه در 2022

پایگاه خبری کمیسیون اروپا (یورو استات) نیز در گزارشی از صادرات بیش از 9 میلیارد مترمکعب گاز طبیعی ایران به ترکیه در سال 2022 خبر داده است.

بر اساس این گزارش ایران در سال 2022 بالغ بر 9 میلیارد و 404 میلیون مترمکعب گاز طبیعی به ترکیه صادر کرده است که این رقم نسبت به سال 2021 با کاهش 8 درصدی مواجه شده است. ایران در سال 2021 بالغ بر 10 میلیارد و 288 میلیون مترمکعب گاز به ترکیه صادر کرده بود.

فروش بلیت قطارهای نیمه دوم فروردین فردا آغاز می‌شود «دولت دخالت نکند، قیمت سهام بالا می‌رود» هزینه 240 میلیارد دلاری چین برای تحقق پروژه «یک کمربند، یک جاده» پرونده مسکن مهر تا تابستان امسال بسته خواهد شد عکس| درخواست جالب یک شهروند در روزنامه: پارتی لازم دارم! قیمت ارزانترین و گرانترین گوشی آیفون در بازار بورس در آستانه فتح قله تاریخی سال 99/ بازار سرمایه می‌تواند ضربه‌گیر تورم باشد آمادگی کامل ناوگان امدادی ایران خودرو در هفته دوم نوروز اعطای سهام عدالت به جاماندگان سرانجام عملیاتی خواهد شد؟ ریل‌گذاری صنعت آب و برق برای توسعه اقتصاد کشور تثبیت جایگاه ایران در رتبه هشتم تولید سیمان جهان آمادگی کامل ناوگان امدادی ایران خودرو در هفته دوم نوروز چرا پول انصرافی‌های خرید خودرو آزاد نمی شود؟ حضور بیش از 3 هزار و 500 اکیپ امدادی فعال در سراسر ایران درآمد نفتی سال 1401 ایران، معادل سود یک ماه شرکت عربستانی بدهی بانک ها به بانک مرکزی در 10ماه بیش از 2برابر شد! / رکورد 11ساله با رشد 77.2درصدی در آذر ماه شکس... فعالان عرصه تولید کشور نگران تامین برق پایدار نباشند شرایط عمومی قراردادهای واگذاری (فاکتورینگ) ابلاغ شد خیز برداشتن قیمت میوه در بازار/ میوه گران می شود؟ تثبیت جایگاه ایران در رتبه هشتم تولید سیمان جهان رشد 34 هزار واحدی شاخص بورس در آخرین روز هفته روایت اکونومیست از سقوط ریال؛ در طول یک دهه ریال 94 درصد سقوط کرد! فعالان عرصه تولید کشور نگران تامین برق پایدار نباشند آبگیری سدهای «کهیر» و «شهری کور» سیستان و بلوچستان در آینده نزدیک تورم وارد عصر جدیدی شده است/ مسگری: دستیابی به تورم 20 تا 30 درصدی در حد آرزو می‌ماند آریا و فروش عالی 3.241 میلیارد تومانی رشد 34 هزار واحدی شاخص بورس در آخرین روز معاملاتی هفته «گرانی»کام مسافران نوروزی را تلخ کرد/دشواری اسکان در سرما و باران بورس به سقف تاریخی نزدیک شد آخرین وضعیت بدهی‌‎های خارجی ایران به دلار و یورو واکنش سازمان برنامه به تاخیر در پرداخت حقوق شب عید معلمان/ هزینه‌ها از سقف قانونی عبور کرده بود/ 24 ... مجارستان بی‌اعتنا به تحریم‌ها، مراودات با روسیه را تقویت می‌کند علت تاخیر در پرداخت حقوق شب عید معلمان مشخص شد رشد پول به بیش از 70درصد رسید! / چرا رشد نقدینگی کم اما تورم زیاد شد؟ صعود 34 هزار واحدی شاخص بورس هزینه زندگی چطور با یک همبرگر اندازه‌گیری می‌شود؟ رشد 11.6 درصدی بخش صنعت در پاییز 1401/ بالاترین نرخ رشد فصلی صنعت در 5 سال گذشته ثبت شد شاخ و شانه کشیدن مرسدس بنز برای تسلا/ عکس افزایش صادرات و واردات گمرکی هیچگونه اختلالی در سامانه های خدمات دهی بیمه سلامت وجود ندارد/ رصد و نظارت لحظه ای وزارت بهداشت بر ا... موافقت‌نامه و شرایط عمومی قرارداد‌های واگذاری (فاکتورینگ) ابلاغ شد انتقاد از امضای یک مصوبه غیرقانونی/ تلاش کارگران برای ابطال دستمزد 1402 هشدار سطح قرمز برای کاهش شدید دما و خسارت به صنعت کشاورزی ریل‌گذاری صنعت آب و برق برای توسعه اقتصاد کشور ملاک ابقاء یا حذف مدیران در سال جدید رضایتمندی عمومی است اعلام متوسط نرخ دلار در دی ماه سال گذشته پاسخ ارسالی نماینده سهامداران شرکت پدیده در هیات مدیره "گشان" به انتشار یک گزارش نرخ دلار و یورو در مرکز مبادلات ارزی افزایش 2.7 واحد درصدی پایه پولی و کاهش 5.7 واحد درصدی نقدینگی در دی ماه 1401 جهشی دیگر در بازار سهام/ بورس به سقف تاریخی نزدیک شد