بورس در هفته‌ای که گذشت/ تزریق 24 هزار میلیارد تومانی هم تاثیری روی بازار نداشت

بورس در هفته‌ای که گذشت/ تزریق 24 هزار میلیارد تومانی هم تاثیری روی بازار نداشت

بورس تهران برای چندمین هفته متوالی شاهد ریزش و خروج پول سهامداران حقیقی است. در صورتی که این روند ادامه داشته باشد، نه تنها تزریق پول کمکی به تعادل به بورس نمی کند، بلکه باید شاهد عمیق تر شدن بازار سرمایه نیز باشیم.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بازار سرمایه همچنان روزهای راکدی را سپری می کند. شاخص کل بورس در مجموع کل هفته باز هم کاهش یافته است. حدود 80 درصد نمادهای بورس در این هفته در صف فروش قفل بوده اند. تصمیمات سازمان بورس جهت نامتقارن کردن دامنه نوسان نه تنها هیچ تاثیری بر بورس نداشته است، بلکه تعداد صف های فروش را نیز به شدت زیاد کرده است.

در هفته‌ای که گذشت بازار سهام شاهد چهار روز سرخ و یک روز سبز بود. در این هفته نیز مانند دو ماه گذشته افت شاخص و خروج پول حقیقی ادامه پیدا کرد. با این حال در روز سه شنبه اولین ورود پول حقیقی‌ها در سال 1400 رقم خورد و در این روز نیز شاخص کل 18هزار واحد رشد کرد. اما این شرایط پایدار نبود و آخرین روز هفته با ریزش شاخص به پایان رسید.

شاخص کل بورس تحت تاثیر شاخص سازها

شاخص کل در هفته چهارم فروردین سال 1400 با 6500 واحد کاهش به یک میلیون و دویست و چهل و سه هزار واحد رسید. در این هفته شاخص کل در 4 روز منفی بوده و تنها یک روز به لطف افزایش تقاضا در نمادهای شاخص ساز و دولتی سبزپوش بوده است.

سبزپوشی بورس تنها یک روز دوام آورد و طی دادوستدهای آخرین روز از هفته، باز هم دماسنج اصلی تالار شیشه‌ای رنگی قرمز را به نمایش گذاشت. در تنها روزی که شاخص کل حدود 18 هزار واحد رشد داشت، تعداد 400 نماد قفل در صف فروش بودند. این مساله نشان می دهد رشد شاخص کل نمی تواند معیار مناسبی برای سنجش وضعیت بورس باشد و باید شاخص های دیگر را نیز مورد ارزیابی قرار داد.

رفتار مشابه شاخص کل هموزن با شاخص کل

شاخص کل هموزن نیز مانند شاخص کل چهار روز را منفی سپری کرده و تنها یک روز را به تبعیت از شاخص کل مثبت بوده است. اما شاخص کل هموزن به دلیل اینکه اکثر نمادهای بازار نمی توانند قیمت پایانی را پر کنند، مقدار زیادی کاهش نمی یابد.

تشکیل صف فروش در بیش از 70 درصد از نمادهای بازار سرمایه نشان می دهد شاخص هموزن کل باید حدود 3 درصد کاهش یابد. اما به دلیل دامنه نوسان نامتقارن و تشدید رکود در بورس خریداری برای سهام های کوچک بازار پیدا نمی شود و این مساله سبب شده است شاخص کل هموزن در این هفته تنها 0.6 درصد کاهش یابد.

نکته جالب توجه آن که ارزش صف‌های در روز چهارشنبه نسبت به روز قبل با 13 درصد افزایش به 3 هزار و 570 میلیارد تومان شد. در نقطه مقابل ارزش صف های خرید نیز با 58 درصد کاهش به 250 میلیارد تومان رسید.

چرا بورس یک روز مثبت شد؟

همان‌طور که پیش بینی می شد، واکنش هیجانی روز سه‌شنبه سهامداران خرد به طرح تزریق 24 هزار میلیارد تومانی به بازار سهام تنها یک روز ادامه داشت و روز بعد از اعلام این خبر، مجددا صف‌های فروش کل بازار را در برگرفت. البته در روزی که سهامداران خرد به میزان 672 میلیارد ریال پول وارد بازار کردند، شاخص کل به واسطه رشد تقاضا در سهام گروه‌های بزرگ سبز شد و در کلیت بازار نشانه‌ای از تغییر جدی تقاضا مشاهده نشد.

طرح سازمان بورس برای فروش 24 هزار میلیارد تومان اوراق برای تزریق پول به بازار سهام منتقدان جدی دارد که باید دید آیا این میزان پول می تواند شرایط فعلی بورس را تغییر دهد یا اوضاع همچنان مانند هفته های گذشته پیش خواهد رفت.

حقیقی ها فروشنده و حقوقی ها خریدار سهام

در هفته‌ گذشته تغییر مالکیت همچنان به نفع حقوقی ها بود. در روز سه شنبه، 24 فروردین، اولین ورود پول حقیقی‌ها در سال 1400 رقم خورد و افراد حقیقی 67 میلیارد تومان وارد بازار سهام کردند. در مجموع خالص فروش حقیقی‌ها حدود هزار و900 میلیارد تومان از خریدشان بیشتر بود.

در این هفته حدود 1900 میلیارد تومان پول از بازار سهام خارج شد. به عبارت دیگر تقریبا همه صنایع شاهد خروج پول بودند و تنها دو گروه شاهد ورود پول بودند. «واسطه‌گری‌های مالی و پولی» با 10میلیارد تومان و «سایر محصولات کانی غیرفلزی» با دو میلیارد تومان، شاهد ورود پول حقیقی‌ها بودند.

در طرف دیگر گروه‌های «بانک‌ها و موسسات اعتباری» با 508میلیارد تومان، «استخراج کانی‌های فلزی» با 177میلیارد تومان و «فرآورده‌های نفتی» با 146میلیارد تومان به ترتیب بیشترین تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی را ثبت کردند.

حال باید منتظر ماند و دید سازمان بورس با طرح فروش اوراق بدهی برای تزریق به بورس می تواند تصمیم اشتباه گذشته خود را مبنی بر دامنه نوسان نامتفارن جبران کند یا خیر؟ بسیاری از کارشناسان فروش این اوراق را تنها یک التیام دهنده برای چند روز می دانند که تاثیر زیادی نداشته و تنها برای دولت آینده بدهی باقی می گذارد.

انتهای پیام/

نیاز اصلی بورس چیست؟ / سیگنالی برای تحرک وجود دارد؟

نیاز اصلی بورس چیست؟ / سیگنالی برای تحرک وجود دارد؟

با توجه به روند تکراری بازار سهام در جریان معاملات فروردین 1400، برخی از سیگنال‌های مثبت برای بازار بی‌اثر شده‌اند. کارشناسان، بازار را در شرایطی می‌دانند که نمی‌توان اظهار نظر تخصصی درباره روند آن ار...

TejaratNews.com/
ریزش قیمت دلار در بازار سرعت گرفت/ جدیدترین قیمت ارز در بازار امروز 12 اردیبهشت 1400/ سکه ارزان تر شد

ریزش قیمت دلار در بازار سرعت گرفت/ جدیدترین قیمت ارز در بازار امرو...

نرخ خرید و فروش دلار و سایر ارزها در بازار امروز با سرعت بیشتری همراه شده است. این در حالی است که سیگنال های برجامی و غیراقتصادی، از مهم ترین عوامل تاثیرگذار بر روند کنونی بازار است.

NabzeBourse.ir/
برش سنگین شرکت نفت ستاره خلیج فارس مهمان بورس انرژی

برش سنگین شرکت نفت ستاره خلیج فارس مهمان بورس انرژی

برش سنگین شرکت نفت ستاره خلیج فارس در رینگ بین الملل بورس انرژی عرضه خواهد شد.

BourseNews.ir/
هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

کارشناسان بازار سرمایه درباره تاثیرات برجام در بازار نظرات مختلفی دارند و برخی معتقدند برجام اگر نتیجه نهایی و بزرگی داشته باشد شاید بتواند به نفع روند بورس باشد.

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بورس در هفته اول سال 1400

پیش‌بینی بورس در هفته اول سال 1400

بازار سهام در یک تلاطم بی‌سابقه در سالیان اخیر بالاخره به روز آخر رسید و فارغ از هر گونه نتیجه یا داوری، درس‌های زیادی برای سرمایه‌گذاران داشت. احتمال سناریوهای جدید در مختصات اقتصاد ایران، انتظارات ج...

TejaratNews.com/

روش عرضه اولیه‌های بورس در سال 1400 تغییر می‌کند

قیمت واقعی ارز 14 هزار تومان بود / وضعیت بورس از زبان دژپسند

قیمت واقعی ارز 14 هزار تومان بود / وضعیت بورس از زبان دژپسند

وزیر امور اقتصادی و دارایی ‌برآوردهای علمی ما نشان می‌دهد که در آن زمان قیمت ارز حدود 14 هزار تومان بود. گفت: موضوع قیمت در بازار سرمایه دستوری نیست، بارها گفتم که بورس در ذات خود نوسان دارد و لطفا «م...

TejaratNews.com/
ارزان‌ترین لپ‌تاپ‌های بازار چند؟

ارزان‌ترین لپ‌تاپ‌های بازار چند؟

با توجه به ادامه دورکاری کارمندان و همچنین آموزش های آنلاین دانشجویان و دانش آموزان به دلیل شیوع گسترده کرونا، میزان استفاده و خرید لپ تاپ و تبلت، همچنان در صدر دسته لوازم دیجیتال قرار دارد.

TejaratNews.com/
قیمت‌های امروز در بازار طلا و سکه / قیمت دلار و یورو امروز 99/12/25

قیمت‌های امروز در بازار طلا و سکه / قیمت دلار و یورو امروز 99/12/2...

قیمت طلا و سکه امروز، بر خلاف ثبات بهای طلای جهانی و ثبات افت نرخ ارز، افزایش یافت که بر این اساس قیمت سکه تمام طرح جدید به ده میلیون و 760 هزار تومان رسید.

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بورس چهارشنبه 15 اردیبهشت / بازار در انتظار نتیجه جلسه سران قوا

پیش‌بینی بورس چهارشنبه 15 اردیبهشت / بازار در انتظار نتیجه جلسه سر...

در جریان معاملات امروز بازار سرمایه شاخص کل 13 هزار واحد افت داشت و رکوردی دیگر در افت شاخص کل زده شد. بازار امروز تحت تاثیر کاهش نرخ دلار و ابهامات در نتیجه مذاکرات برجام بود. به گفته یک کارشناس بازا...

TejaratNews.com/
امکان عرضه املاک اشخاص حقیقی در بورس کالا فراهم است

امکان عرضه املاک اشخاص حقیقی در بورس کالا فراهم است

بورستهران - ایرنا - معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالا با بیان اینکه امکان عرضه املاک حقیقی همانند اشخاص حقوقی در بورس کالای ایران فراهم است، گفت: مهم ترین مزیت‌های عرضه املاک در بورس کالا ...

Irna.ir/
سرمایه‌ها از بورس به بازار مسکن هجوم آورد

سرمایه‌ها از بورس به بازار مسکن هجوم آورد

یک کارشناس اقتصاد مسکن با بیان اینکه در سال گذشته به دلیل تخلیه حباب بورس و ثبات ارز، سرمایه‌ها از این دو حوزه به بازار مسکن هجوم آوردند گفت: از طرف دیگر پول پرقدرت وارد اقتصاد کشور شد که به رشد قیمت ...

Bartarinha.ir/
دامنه نوسان معاملات بورس افزایش می‌یابد

دامنه نوسان معاملات بورس افزایش می‌یابد

بورستهران- ایرنا- سخنگوی شورای عالی بورس از تصویب سه سیاست کلی در خصوص افزایش دامنه نوسان در جلسه امروز این شورا خبر داد.

Irna.ir/
کاهش 8650 واحدی شاخص بورس تهران / وعده وزیر اقتصاد برای تعادل بازار

کاهش 8650 واحدی شاخص بورس تهران / وعده وزیر اقتصاد برای تعادل بازا...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با کاهش 8650 واحدی روبرو شد.

FarsNews.ir/

عقب‌نشینی 1365 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 7 هزار میلیارد تومان گذشت

در گروه بیمه "اتکای" و "ما" معاملات مثبت دارند معاملات منفی همراه با افت 2 درصدی در "لوتوس"، "امید"، "کالا"، "بورس" و "تملت" معاملات "ثفارس"، "ثمسکن" و" ثرود" همراه با افت 3 درصدی معاملات منفی "سپیدار" و "رافزا" با افت 3 درصدی "سپ" در صفر تابلو سبز است "تمحرکه" و "خپارس" قرارداد منعقد کردند شاخص کل بورس امروز 19 اردیبهشت / بازار یک‌دست قرمز شد سه‌قفل شدن «سود» و «صف‌های فروش» بورس کاهش 15درصدی قیمت خودرو‌های خارجی احتمال بازگشت خارجی‌ها به آزادراه تهران - شمال شاخص بورس به زیر یک میلیون واحد می‌رسد؟/ تاثیر احیای برجام بر بازار سرمایه پیش‌گشایش بورس امروز 19 اردیبهشت / خودرویی‌ها در صف فروش پیش‌بینی تعیین تکلیف معاملات بورس از هفته نخست خردادماه سود سهام عدالت شب عید فطر واریز می‌شود خصوصی‌سازی نافرجام؛ هفت‌تپه آزاد شد شرایط مشابه بازار امروز با روزهای گذشته فایل‌های رهن و اجاره مسکن آب رفت مسکن با دلار 30هزار تومانی یا 19هزار تومانی؟ سیگنال‌های مهم بورس امروز یکشنبه 19 اردیبهشت / اخبار احتمالا اثر گذار بر بازار سرمایه جشن کارگران هفت تپه به مناسبت خلع ید هشدار پلیس نسبت به کلاهبرداری صرافان تقلبی شرایط پیش‌فروش جدید محصولات سایپا اعلام شد نوسان قیمت‌ها در بازار خودرو 4 عامل رشد قیمت مسکن تامین 100 درصد نهاده دامی از بازار آزاد قیمت خودروهای کارکرده زیر 200 میلیون تومان جزيیات استخدام شرکت خودروسازی مدیران‌خودرو ارزش بازار فرابورس به یک میلیون و 175 هزار میلیارد تومان رسید ارز دیجیتال شیبا اینو همچنان در حال صعود/ نقشه بازار ارزهای دیجیتالی چگونه بود؟ قیمت‌های بازار طلا و سکه در آغاز هفته / قیمت دلار و یورو امروز 1400/2/18 بازار خودرو در انتظار کاهش قیمت/شورای رقابت وکیل مدافع خودروسازان شد؟ مالیات‌ گرفته شده توسط دولت برای خود بورس خرج می‌شود؟ پیش بینی بورس فردا 19 اردیبهشت 1400/ صف های فروش برچیده می شود؟ عرضه طلاهای خانگی به بازار/ سکه به هشت میلیون تومان می‌رسد؟ چند درصد شاغلان در بخش خصوصی فعالند؟ تلاش خودروسازان برای آزادسازی قیمت‌ها پرواز صفرها، معجزه ای دیگر در بازار سرمایه انتخابات مجامع استانی سهام عدالت باید ابطال شود کشف 277 ماینر از یک خانه عطش عجیب ایرانی‎‌ها برای خرید ملک در ترکیه/ خریداران 10 برابر شدند پیش‌بینی بورس یکشنبه 19 اردیبهشت 1400 / از بازار خروج کنیم یا نکنیم؟ قاچاق انبه با هواپیما؛ هر عدد 60هزار تومان شد! ظریف به دخالت میدان در دیپلماسی معترض است آگهی افزایش سرمایه این دو نماد بر روی کدال رفت! نرخ فروش مسکن در تهران / محلات ارزان تهران کجاست؟ عدم رضایت خودروسازان از تصمیمات شورای رقابت/ نامه‌نگاری برای آزادسازی قیمت‌‌‌ها سه نماد دست به افشای اطلاعات زدند/ یک نماد خودرویی از انعقاد قرارداد مهم خبر داد شاخص بورس افت کرد بانک ملت سود تسعیر ارز را چگونه محاسبه کرد؟ برنامه های آتی غگیلا چیست؟/ علت کاهش مبلغ افزایش سرمایه چه بود؟

در حال بارگیری...