جولان‌دهی با 27‌!

جولان‌دهی با 27‌!

اینکه توجیه و منطق تغییر گروه کالایی گوشی‌های آیفون برای چند روز و...

به گزارش ایسنا، بحث ممنوعیت واردات آیفون جدید نیست و هر چند وقت یکبار مطرح و بعد از ایجاد حواشی و چند واکنش و تنش در بازار، کنار گذاشته شده و روال قبلی ادامه پیدا می‌کند. در این رابطه می‌توان اشاره کرد به تصمیمی در وزارت صمت در تیرماه سال 1399 که ممنوعیت واردات گوشی‌های بالای 300 دلار بود و فقط انتشار آن خبر کافی بود تا بازار واکنش منفی نشان داده و قیمت‌های 50 تا 60 میلیون تومانی برای برخی انواع گوشی‌های آیفون ثبت و بعد از آن مصوبه لغو شد.

در سال گذشته خبری به نقل از مسيولان گمرک منتشر شد مبنی بر اینکه ممکن است برای سال 1401، واردات گوشی بالای 600 دلار ممنوع شود، گر چه به فاصله چند ساعت، گمرک این خبر را رد کرد ولی همان، فرصتی برای سودجویی عده‌ای در بازار و افزایش قیمت بود. چند هفته پیش نیز اظهارات یکی از نمایندگان در مورد ممنوعیت گوشی‌های بالای 600 دلار و تاکیدی که بر پیگیری موضوع داشت و البته دلایل اعلامی از منطق محکمی پیروی نمی‌کرد، کافی بود تا بازار را ملتهب کند.

اما این بار اقدامی دیگر صورت گرفت و آن تغییر گروه کالایی آیفون به گروه 27 بود که اخبار ممنوعیت واردات  را به همراه داشت و به دنبال آن روند افزایشی قیمت در بازار  شروع شد. در حالی گمانه‌زنی‌ها در این رابطه ادامه داشت و مخالفت‌هایی مطرح بود که گمرک ایران اعلام کرد هیچ ابلاغی از سوی وزارت صمت مبنی بر ممنوعیت واردات آیفون و انتقال به گروه 27 دریافت نکرده است. سرانجام  روز گذشته(دوشنبه) وزارت صمت اطلاعیه‌ای منتشر کرد که ضمن تايید جابجایی گروه این کالا این طور توضیح داد " پیرو به‌روزرسانی برخی گروه‌های کالایی و برخی اولویت بندی‌ها برای تامین کالاهای اساسی، برخی اولویت بندی‌های کالایی مقطعی یا برخی اختلالات پیش می‌آید که امری طبیعی است. بنابراین با رفع این اختلالات و تعیین اولویت‌بندی‌های جدید، از روز آینده، ثبت سفارش این کالا از سرگرفته می‌شود."

هر چند که این اعلام مبهم بود ولی به هر ترتیب نتیجه آن باز شدن ثبت‌سفارش آیفون و ختم ماجرای ممنوعیت واردات این برند بود. این اطلاع‌رسانی البته می‌توانست از همان روزهای ابتدایی انتشار خبر ممنوعیت واردات و در جریان واکنش‌های متفاوت و مواضع انجمن واردات کنندگان و فعلان حوزه و جهت ممانعت از آشفتگی بازار با سواستفاده از تغییر گروه به 27، انجام شود.

تکلیف 27 با خودش هم روشن نیست

اما در مورد گروه 27 که خبر ورود آیفون به آن، در این چند روز حواشی بسیاری ایجاد و عاملی برای جولان‌دهی سودجویان شد، باید گفت که خود، مدت زمان طولانی نیست که پا به چرخه تجارت گذشته و به نوعی هویت مشخصی هم ندارد. معمولا این طور بوده که وقتی کالایی در گروه 27 قرار می‌گیرد، دیگر امکان ثبت سفارش جدید نداشته و تامین ارز نمی‌شود، به عبارتی گروه ارزی غیرفعال دارد و در این حالت نه کالا ممنوعه است و نه امکان واردات دارد در حالی که مواردی هم بوده که کالا با وجود قرار گرفتن در گروه 27، واردات آن انجام شده است.

40 میلیون دلاری که در 27 تا فاسد شدن رفت

در دو سال اخیر نیز در مورد کالاهای دپو شده در گمرک که در گروه 27  قرار داشتند، بارها بین وزارت صمت و گمرک اختلاف نظر و چالش وجود داشت؛ اقلامی که ارزش آنها در سال 1399 حدود 40 میلیون دلار برآورد شده و عمدتا قبل از قرار گرفتن در گروه 27 وارد شده بود ولی با تصمیم یکدفعه‌ای وارد این گروه شد و امکان ترخیص پیدا نکرد و حتی بخشی از اقلام در آستانه فساد قرار گرفت و یا فاسد شد.

ارونقی-معاون سابق گمرک- معتقد بود با توجه به تعریفی که قانون از واردات ممنوعه دارد، گروه 27 یک گروه "من درآوردی" است، با این توضیح که طبق قانون کالاهای ممنوعه به سه گروه ممنوعه قانونی، شرعی و دولتی تقسیم می‌شوند که کالاهای گروه 4 کالاهای ممنوعه دولتی هستند که عمدتا به دلیل شرایط ارزی، این ممنوعیت ایجاد شده است ولی گروه 27 مشمول این سه ممنوعیت نبوده و وزارت صمت نمی‌تواند به خودی خود این گونه، کالایی را محدود و ممنوع کند.

وی همچنین با انتقاد از تبعیض در ترخیص کالاهای گروه 27، اعلام کرده بود که با وجود غیرفعال بودن اولویت ارزی این گروه، گمرک گاهی با اظهارنامه‌هایی مواجه می‌شود که کد رهگیری بانک برای آنها صادر و قابلیت ترخیص پیدا می‌کنند، در حالی که اگر قرار است طبق مقررات اقدام شود باید این رویه برای تمامی واردکنندگان رعایت شود نه اینکه رفتارهای دوگانه و تبعیض‌آمیز صورت بگیرد.

این ماجرای گروه 27 است که با یک تصمیم ناپایدار و یکباره و فقط رفت و آمد چند روزه گوشی‌های آیفون به آن، توانست جنجالی در بازار موبایل و  تنش بین وارد کنندگان و متقاضیان این برند ایجاد کند و خروج از گروه 27 ، پایان این حواشی باشد، همان طور که پیش از این برای تعداد زیادی از کالاها این اتفاق افتاده و در ادامه نیز می‌تواند برای کالاهای دیگر در برخورد با این گروه تکرار شود.

این رمزارزها بازار را منفجر کردند گزیده آمارهای اقتصادی فروردین ماه 1401 منتشر شد پارک علم و فناوری تخصصی خودرو ساخته می شود؟ پرداخت مطالبات گندم‌کاران از فردا آغاز می‌شود بانک مرکزی: رشد نقدینگی منفی شد وضعیت سبد سهام عدالت در 12 تیر گازرسانی به جزیره قشم با روشی منحصر به فرد در دنیا خرید 37 هزار تن گوشت مرغ و تخم‌مرغ مازاد از تولیدکنندگان مستاجران بخوانند/ یک بسته جدید برای ساماندهی بازار... ساماندهی جاماندگان سهام عدالت تا پایان شهریور انجام می‌شود هشدار وزیر اقتصاد آلمان درباره تداوم توقف گاز از روسیه امحای فنی خودروهای لوکس قاچاق احتمال افزایش قیمت‌های فروش نفت‌ عربستان به آسیا در ماه اوت بورس در دومین روز کاری هفته به روند مثبت بازگشت احتمال کاهش 8 درصدی تولید نفت نروژ در پی اعتصاب کارکنان 590 هزار هکتار مبارزه با بیماری‌های گندم انجام شد دستورالعمل وام‌‌ ازدواج و فرزندآوری تکمیل شود/ راه دور زدن دستور ريیس‌جمهور همچنان باز است وعده‌های دولت سیزدهم و تبعات رویگردانی از علم اقتصاد مطالبات گندم‌کاران از فردا پرداخت می‌شود بدترین ماه برای بازار رمزارز ثبت شد/ سقوط آزاد قیمت‌ها... اخبار مهم کدال یکشنبه 12 تیر 1401 |فخوز شفاف سازی می کند! پیشرفت صنعت و تجارت تاثیر چشمگیری در اشتغال‌زایی و درآمد سرانه دارد ظرفیت انتقال روزانه گاز کشور به بیش از 880 میلیون مترمکعب می‌رسد تکه تکه کردن خودروهای لوکس قاچاق! تخلیه 5.7 میلیون تنی کالای اساسی در بنادر کشور تا پایان خرداد 20 درصد از امتیاز پتروشیمی خمین متعلق به سهامداران شرکت توسعه عمران درآمد نفتی ایران در سال 2022 معادل 36 میلیارد دلار خواهد بود ابلاغ آیین‌نامه‌ تسهیل پرداخت وام ازدواج از سوی دولت نشست ارايه فرصت‌های سرمایه‌پذیری و نحوه مشارکت‌ بانک‌ها در طرح‌های بالادست نفت برگزار شد هوشمندسازی تجارت با کمک دیتا ماینینگ‌ها/ اتصال پلتفرم های تجاری داخلی به پلتفرم های بین المللی قانون سهام عدالت در 16 سال گذشته به درستی اجرا نشد نقطه‌زنی دولت برای مهار تورم/ رشد ترازنامه بانک‌ها بین 1.5 تا 2.5 درصد محدود شد آب 9 مشترک پرمصرف در تهران قطع شد/ 5 شهر در محدوده قرمز آبی وضعیت عجیب قیمت گذاری در صنعت داروسازی اعطای سهام عدالت به 4 میلیون بازمانده/ شناسایی 185 هزار میلیارد تومان منابع دولت ارزانترین و گرانترین مناطق تهران کدامند؟ بحران غذایی، کشورهای عربی را به دردسر انداخت عقد قرارداد 200 هزار نفردر طرح برق رایگان با شرکت توانیر متقاضیان دریافت وام فرزندآوری و ازدواج بخوانند نرخ مصوب انواع میوه و سبزی اعلام شد/ گیلاس کیلویی 56... حمایت قاطع سازمان برنامه و بودجه از گندمکاران/15 هزار میلیارد تومان دیگر تضمین شد 50 درصد ظرفیت سدهای کشور خالی است دومین پرژوه رمزارزی فیس بوک متوقف شد واردات گوشی‌های بالای 600دلار متوقف شد؟ 3 دلیل کاهش 0.2 درصدی حجم نقدینگی در فروردین‌ 1401 + جدول آخرین موضع همتی درباره روش تامین مالی دولت درخواست شرکت برق از مشترکان تجاری پایتخت بارندگی در 50 سال اخیر به 236 میلیمتر کاهش پیدا کرده است/ پنج شهر اکنون در وضعیت قرمز آبی هستند فارس من| رایزنی ایران خودرو با سازمان استاندارد برای رفع مشکل شماره‌گذاری سمند چرا باید به بیت کوین امیدوار بود؟