انگلیس احتمالا سال آینده وارد رکود می‌شود

انگلیس احتمالا سال آینده وارد رکود می‌شود

روزنامه گاردین طی گزارشی نوشت، اقتصاددانان به ریشی سوناک، نخست‌وزیر انگلیس هشدار داده‌اند، با توجه به نرخ تورم بالا که سبب می‌شود بانک مرکزی نرخ بهره را برای مهار تورم افزایش دهد، انگلیس احتمالا سال آینده وارد رکود می‌شود.

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس، روزنامه گاردین طی گزارشی نوشت، اقتصاددانان به ریشی سوناک، نخست‌وزیر انگلیس هشدار داده‌اند که اقتصاد انگلیس ممکن است سال آینده وارد رکود شود، زیرا نرخ تورم بالا سبب می‌شود تا نرخ بهره برای مهار تورم افزایش داده شود.

این اقتصاددانان پیش‌بینی کردند، بانک مرکزی انگلیسی مجبور خواهد شد، برای مهار تورم، اقتصاد این کشور را به سوی رکود سوق دهد. این بانک زمینه را برای افزایش بیشتر هزینه‌های استقراض در وام‌های مسکن و وام‌هایی برای میلیون‌های خانوار فراهم کرده است.

به نوشته این روزنامه انگلیسی، جرمی هانت، وزیر دارایی انگلیس، در پایان هفته‌ای پر از تحولات اقتصادی نگران‌کننده، به ‌شدت مورد انتقاد قرار گرفت؛ زیرا گویا این مقام انگلیسی معتقد است با وجود فشارهایی که در اثر بحران هزینه‌های زندگی بر خانواده‌ها وارد شده، این بهایی است که باید پرداخته شود.

کر استارمر، رهبر حزب کارگر انگلیس نیز نسبت به شرایط ابراز نگرانی کرد و گفت، بعد از 13 سال که از فعالیت این دولت می‌گذرد، تقریبا هیچ‌کس حال خوبی ندارد؛ من واقعا نگران وام مسکن هستم. مردم برای پرداخت صورت‌حساب‌ها با مشکل مواجه هستند. وام مسکن بخش بزرگی از آن است.»

جاجیت چادا، مدیر موسسه ملی تحقیقات اقتصادی و اجتماعی گفت، اگر نرخ بهره همچنان به افزایش خود ادامه دهد، «ما در خطر رکود مهندسی شده قرار داریم.»

به نوشته این گزارش، از آنجایی که بازارهای مالی هزینه‌های استقراض دولت انگلیس را به بالاترین سطح از زمان نخست‌وزیری لیز تراس رساندند؛ توانایی نخست‌وزیر در عمل به وعده خود مبنی بر نصف کردن نرخ تورم در سال جاری، زیر سوال رفته است.

یکی از 5 وعده انتخاباتی ریشی سوناک، نصف کردن نرخ تورم بوده است.

آمارهای رسمی هفته گذشته نشان داد، نرخ تورم سالانه انگلیس در ماه آوریل کمتر از حد انتظار کاهش یافته و به 8.7 درصد رسیده است؛ از اینرو، ثابت ماندن قیمت انرژی تا حد زیادی با افزایش قیمت مواد غذایی جبران شده است.

بازارهای مالی در حال حاضر پیش‌بینی می‌کنند که بانک مرکزی این کشور تا پایان سال نرخ بهره را به 5.5 درصد افزایش می‌دهد؛ این نرخ در حال حاضر، 4.5 درصد است.

دیروز نیز اطلاعات اداره آمار فدرال آلمان نشان داد، رشد تولید ناخالص داخلی بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا و چهارمین اقتصاد جهان در 3 ماه نخست سال جاری منفی و اقتصاد این کشور عملا وارد رکود شده است.

با توجه که اینکه اقتصاد آلمان در سه ماهه پایانی سال گذشته هم رشد منفی داشته، این بدان معناست که این کشور عملا وارد رکود اقتصادی شده است.

هفته گذشته نیز نتایج تحقیقات موسسه «ویچ» نشان داد، روند افزایش قیمت مواد غذایی در انگلیس ادامه داشته وقیمت برخی محصولات از گوشت گرفته تا ماست و سبزیجات در این کشور نسبت به سال گذشته 2 برابر شده است.

به نوشته بلومبرگ، اکنون افزایش قیمت کالاها در فروشگاه‌های انگلیس به اصلی‌ترین نگرانی تورمی بانک مرکزی این کشور تبدیل شده است.

این بانک اخیرا برای دوازدهمین بار طی ماه‌های گذشته نرخ بهره را افزایش داده و بالا رفتن قیمت کالاها و مواد غذایی در فروشگاه‌های این کشور جای موضوع افزایش قیمت حامل‌های انرژی در اولویت‌های تورمی بانک مرکزی انگلیس را گرفته و به اصلی‌ترین نگرانی مقامات این بانک بدل شده است.

پایان پیام/

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد