گرایش به تولید گوشت مرغ به دلیل کمبود منابع آبی کشور

گرایش به تولید گوشت مرغ به دلیل کمبود منابع آبی کشور

وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد: با توجه به کمبود منابع آبی با مشکل محدودیت تولید علوفه دامی روبه‌رو هستیم که همین امر امکان افزایش تولید گوشت گوسفندی را نمی‌دهد.

به گزارش تجارت‌نیوز، با اشاره به اینکه سالانه بیش از 2.7 میلیون تن گوشت مرغ در ایران تولید و مصرف می‌شود و با توجه به ویژگی‌های اقتصادی این محصول، وضعیت منابع آب و خاک و اقبال مردم، امکان حذف گوشت مرغ و جایگزینی گوشت گوسفند فراهم نیست و با واردات بخشی از خوراک طیور سالانه 9 میلیارد متر مکعب آب مجازی به کشور وارد می‌شود.

منابع علمی و منابع رسمی داده‌های آماری نشان می‌دهد که برای تولید یک کیلوگرم گوشت گوسفند به حدود 6.3 کیلوگرم علوفه نیاز است که برای تولید این حجم علوفه نیاز به صرف 8500 تا 10500 لیتر آب (متوسط 9000 لیتر) می‌باشد. در عین حال، برای تولید یک کیلوگرم گوشت مرغ به حدود 1.79 تا 2 کیلو دان (متوسط 1.91 کیلو) نیاز است و برای تولید این مقدار دان نیاز به مصرف 3000 تا 3750 لیتر آب (متوسط 3375 لیتر) است.

این در حالی است که میزان بارش‌های سالانه در کشور در حدود 225 میلی متر و مقدار آب تجدیدپذیر (آب‌های زیر زمینی و جاری) در حدود 100 میلیارد متر مکعب تخمین زده می‌شود که با مقدار آبی که در دسترس تولیدکنندگان بخش کشاورزی قرار می‌گیرد، سالانه نزدیک به 75 میلیون تن محصولات زراعی، 22 میلون تن محصولات باغبانی و 17 میلیون تن محصولات دامی، طیور و آبزیان تولید و بخشی از علوفه و دان مورد نیاز از تولید داخل تامین و باقیمانده آن از خارج وارد می‌شود.

در سال زراعی 1398-1397 نزدیک به دو میلیون و 733 هزار تن گوشت مرغ در کشور تولید و توزیع شده است، برای تولید این مقدار گوشت مرغ نزدیک به 5 میلیون و 220 هزار تن دان، معادل 9.22 میلیارد متر مکعب آب مصرف شده است. با امعان نظر به داده‌های آماری و مستندات علمی و صرف نظر از هزینه‌های تولید، اگر بخواهیم گوشت گوسفند را جایگزین گوشت مرغ کنیم، برای تولید دو میلیون و 733 هزار تن گوشت گوسفند به 17.217 میلیون تن علوفه نیاز است و برای تولید این میزان علوفه معادل 24.597 میلیارد متر مکعب آب نیاز است.

به عبارت دیگر برای جایگزینی مرغ با گوشت گوسفند نیاز به 15.37 میلیارد متر مکعب آب بیشتر است که از یک سو، تامین چنین حجم آبی میسر نیست و از سوی دیگر مراتع کشور به دلیل وقوع پدیده خشکسالی در طول چند سال گذشته توان تامین این مقدار علوفه را ندارد، علاوه بر محدودیت منابع آبی در کشور برای تامین پروتيین مورد نیاز از طریق تولید گوشت گوسفند، با فرض امکان جایگزینی گوشت گوسفند به جای گوشت مرغ، باید اذعان کرد که سالانه نزدیک به یک میلیون تن تخم مرغ در کشور تولید و مصرف می‌شود که نمی‌توان این ماده غذايی را با دیگر منبعی جایگزین کرد.

همچنین روند تولید مرغ نسبت به گوشت قرمز در جهان نشان می‌دهد که طی سال‌های گذشته، به دلایل مختلفی نظیر پسآیند بهداشتی مصرف گوشت قرمز بر سلامت بدن، توسعه فست‌فودها در جهان و افزایش تقاضا برای مصرف گوشت سفید و تولید گوشت مرغ از روند افزایشی برخوردار بوده است.

در یک بررسی نشان داده شده که طی سال های 2012 تا 2020 مقدار تولید گوشت مرغ در جهان از 83 به 100 میلیون تن افزایش یافته است. این سند نشانگر این است که مردم جهان پروتيین مورد نیاز خود را بیشتر از طریق گوشت مرغ تامین می‌کنند.

با توجه به اقلیم خشک کشور و نیاز صنعت دامپروری به نهاده‌های دامی نظیر ذرت، یونجه و… که عموما برای تولید آنها به آب زیاد نیاز است، مواد اولیه این صنعت از سایر کشورها تامین و پس از پالایش و فرآوری، پروتيین حیوانی تولید می‌شود.

علاوه بر این، ده‌ها هزار اشتغال مستقیم و غیرمستقیم در پی استقرار این صنعت در کشور ایجاد شده است. نقش واردات نهاده‌ها برای صنعت مرغداری مانند واردات نفت خام به عنوان ماده اولیه برای تولید محصولات مختلف صنعتی توسط برخی کشورهای پیشرفته نظیر ژاپن، چین و… است که با واردات نفت، ده‌ها محصول نهایی تولید و به بازارهای جهانی عرضه می‌کنند.

در حال حاضر، با واردات مواد اولیه تولید محصولات پروتيینی، علاوه بر تامین نیاز پروتيین حیوانی کشور، صادرات مازاد محصولات دام و طیور سالانه بیش از 700 میلیون دلار برای کشور درآمد ارزی دارد و از مصادیق اقتصاد بدون نفت است. در این بین، در سال‌های گذشته علاوه بر تامین نیازد داخلی، حدود 100 هزار تن مازاد تولید گوشت مرغ و تخم مرغ نیز از کشور صادر شده است.

تا پیش از تشدید تحریم‌ها و به تبع آن مشکلات تامین و تخصیص و انتقال ارز، نهاده‌های مورد نیاز صنعت مرغداری بدون مشکل تامین و چرخه این صنعت به خوبی در گردش بود، اما با تشدید تحریم‌ها، تامین برخی اقلام و همچنین ترخیص نهاده‌ها دچار مشکل شد که برای رفع این مشکلات، احیای مرغ لاین ایرانی در دستور کار قرار گرفت و در حال حاضر بیش از 60 درصد مرغ تولیدی کشور از نژاد مرغ لاین ایرانی تامین می‌شود.

علاوه بر این، به منظور جایگزینی نهاده‌های مورد نیاز، توسعه کشت دانه‌های روغنی سازگار با اقلیم با هدف بهره‌گیری از کنجاله و همچنین تامین روغن، استفاده از گیاهان کم آب بر نظیر خارشتر به جای یونجه، بهره گیری از سرشاخه‌های نیشکر برای تولید خوراک دام، کاشت گیاهان جدید نظییر کاملینا و… در دستور کار قرار گرفته است و با شدت پیگیری می‌شود.

با توجه به قرارگیری کشور در منطقه خشک، تامین علوفه مورد نیاز دام از مراتع در گذشته موجب فشار بیش از حد به این منابع طبیعی و فرسایش خاک شده است که با هدف کاهش فشار به مراتع، برنامه تعادل بخشی و خروج دام از مرتع و تعلیف آنها با خوراک جایگزین دنبال می‌شود.

آخرین خبرها از بازارهای مختلف را در صفحه بازار تجارت‌نیوز بخوانید.

منبع: ایرنا

local_offerبرچسب‌ها:
منتظر بحران در بازار گوشت قرمز هم باشید

منتظر بحران در بازار گوشت قرمز هم باشید

دو نرخی شدن ارز واردات نهاده های دامی، فرصتی ایجاد شد تا این صنعت دستخوش سوءاستفاده دلالانی شود که کوچکترین اطلاعی از این صنعت ندارند. تاثیر این معضل را در چند وقت اخیر در بازار مرغ مشاهده کرده ایم و ...

BourseNews.ir/
به‌زودی آرامش به بازار مرغ برمی‌گردد

به‌زودی آرامش به بازار مرغ برمی‌گردد

وزیر جهادکشاورزی ضمن عذرخواهی از مردم بابت تلاطم در بازار تاکید کرد: کارگروه ویژه ای برای کنترل بازار در بخش مرغ تشکیل شده و به زودی آرامش به کل کشور بازمی‌گردد.

TejaratNews.com/
آخرین وضعیت بازار گوشت

آخرین وضعیت بازار گوشت

ريیس شورای تامین کنندگان دام گفت: با وجود ازدیاد عرضه دام در برابر تقاضا ناشی از زایش‌های مناسب، مشکلی در بخش دام و گوشت نداریم.

TejaratNews.com/
قاچاق جوجه‌های یک روزه/ احتمال التهاب دوباره در بازار مرغ

قاچاق جوجه‌های یک روزه/ احتمال التهاب دوباره در بازار مرغ

نايب ريیس کانون سراسری انجمن‌های صنفی مرغ گوشتی کشور و یک نماینده مجلس در رابطه با قاچاق جوجه یک روزه به خارج از کشور اظهارنظر کردند.

TejaratNews.com/
قاچاق جوجه یکروزه از کشور/بازار مرغ در خطر التهاب مجدد!

قاچاق جوجه یکروزه از کشور/بازار مرغ در خطر التهاب مجدد!

نایب ريیس کانون سراسری مرغداران گوشتی از خطر التهاب مجدد بازار مرغ در سایه قاچاق جوجه یک روزه خبر داد.

TejaratNews.com/
سکوت وزارت جهاد کشاورزی در مورد بازار مرغ

سکوت وزارت جهاد کشاورزی در مورد بازار مرغ

سکوت ها و عدم توضیح کافی برای ضعف موجود در بازار مرغ توسط وزارت جهاد کشاورزی جای تامل دارد. همه ساله از ابتدای اسفند، قیمت اقلام ضروری سبد خانوار به بهانه های مختلف دچار التهاب می شود که امسال هم بازا...

TejaratNews.com/

هشدارها در مورد بازار مرغ/ نگرانی از قاچاق جوجه

تشکیل کمیته تخصصی ساماندهی بازار مرغ و تخم‌مرغ

تشکیل کمیته تخصصی ساماندهی بازار مرغ و تخم‌مرغ

بر اساس مصوبات امروز جلسه ستاد تنظیم بازار، کمیته تخصصی ساماندهی بازار مرغ و تخم‌مرغ در این ستاد تشکیل می‌شود.

TejaratNews.com/
پرواز قیمت جوجه یکروزه؛ ادامه نابسامانی بازار مرغ

پرواز قیمت جوجه یکروزه؛ ادامه نابسامانی بازار مرغ

افزایش قیمت جوجه یکروزه و ادامه نابسامانی‌ها در بازار مرغ در برنامه گفتگوی ویژه خبری مطرح و بررسی شد.

TejaratNews.com/
قاچاق جوجه یک‌روزه، پدیده تازه در بازار مرغ

قاچاق جوجه یک‌روزه، پدیده تازه در بازار مرغ

با توجه به ممنوعیت صادرات جوجه یک‌روزه و افزایش نرخ ارز، قاچاق این محصول به و موجب کمبود و گرانی جوجه یک‌روزه مورد نیاز مرغداران در کشور شده است.

Bartarinha.ir/
پلیس به بازار مرغ وارد شد

پلیس به بازار مرغ وارد شد

فرمانده انتظامی تهران بزرگ از ورود پلیس به ماجرای احتکار و گرانفروشی مرغ خبر داد و اعلام کرد که از روز گذشته تاکنون هشت دلال عمده را نیز دستگیر کرده‌اند.

TejaratNews.com/
آخرین وضعیت بازار مرغ / یا در صف بایستید یا گرانتر بخرید!

آخرین وضعیت بازار مرغ / یا در صف بایستید یا گرانتر بخرید!

مشاهدات میدانی در سطح شهر تهران حاکی از آن است که همچنان تنش در بازار مرغ وجود دارد و به نظر می‌رسد وعده مسيولان مربوطه مبنی بر تامین بازار شب عید و کاهش قیمت‌ها هنوز عملیاتی نشده است.

TejaratNews.com/
بازار مرغ به تعادل می‌رسد

بازار مرغ به تعادل می‌رسد

عضو اتحادیه مرغداران گوشتی گفت: برای ماه اسفند 130 میلیون قطعه جوجه‌ریزی در مرغداری‌ها صورت گرفته که از این میزان 220 هزار تن گوشت مرغ تولید می‌شود.

TejaratNews.com/
ثبات نسبی در بازار مرغ / مرغداران خواستار اصلاح قیمت مصوب مرغ هستند

ثبات نسبی در بازار مرغ / مرغداران خواستار اصلاح قیمت مصوب مرغ هستن...

نایب‌ريیس انجمن مرغداران گوشتی گفت: با توجه به افزایش قیمت مولفه‌های تولید، مرغداران خواستار اصلاح نرخ مصوب مرغ هستند.

TejaratNews.com/
در بازار مرغ چه خبر است؟ / آخرین قیمت مرغ در بازار

در بازار مرغ چه خبر است؟ / آخرین قیمت مرغ در بازار

برخی از کالاها تحت عنوان کالاهای اساسی و ضروری که نقش تعیین کننده‌ای در سبد معیشت خانوار ایرانی دارند از گذشته تا امروز به صورت مستقیم و غیرمستقیم مورد حمایت دولت بوده و در واقع سعی می‌شده با اختصاص ی...

TejaratNews.com/
روند هفتگی صندوق‌های دولتی / کاهش ارزش دارایکم و پالایش یکم در هفته گذشته پیش‌بینی بورس شنبه 18 اردیبهشت / نشانه‌ای برای بهبود بازار وجود ندارد پیش بینی قیمت دلار در هفته آینده/ آیا دلار به روند کاهشی ادامه می دهد؟ افت قیمت بیت‌کوین در معاملات امروز دولت مشاوران املاک را مجبور به تخلف می‌کند بازدهی یک‌ساله صندوق "نیکی گستران" به رقم نازل 16.2 درصد رسید افت قیمت بیت‌کوین در معاملات امروز کسب بازدهی منفی سالانه صندوق "سهامی سبحان" بازار خودرو در نیمه دوم اردیبهشت بازدهی سالانه 41درصدی صندوق "سهامی پیشتاز" بازدهی سالیانه 6 صندوق منفی شد امکان تامین مالی از محل اوراق اجاره مبتنی بر سهام آخرین وضعیت بررسی حق مسکن کارگران نرخ طلایی دلار در اقتصاد ایران چند است؟ مرد اسرارآمیز، رکورددار شرکت‌های بورسی تامین مالی از محل اوراق اجاره مبتنی بر سهام یک هفته با صنایع بورسی یک هفته با بورس کالا اجماع برای عرضه زنجیره فولاد در بورس کالا/ واسطه گران فولادی از بازار حذف می شوند افزایش 13 درصدی صادرات محصولات پتروشیمی بیت‌کوین شاید یک میلیون دلار شود! بورس در هفته‌ای که گذشت/ مصوبات سران قوا روند بورس را تغییر می‌دهد؟ فعالیت صنوف گروه‌های شغلی یک و دو از فردا دلیل خروج "نقدینگی" مهم‌تر از "مقصد" کمترین و بیشترین نرخ تورم استان‌ها در سال 99 ارزانی سکه ادامه دارد/ بورس بر مدار کاهش توزیع متمرکز 50 درصد دوم سود سهام عدالت؛ به زودی نرخ طلایی دلار در اقتصاد ایران چند است؟ قیمت دلار و یورو اعلام شد/ نرخ ارز صرافی ملی امروز 1400/2/17 صرافان در آخرین روز هفته دلار را چند خریدند؟ آخرین وضعیت اجرای قانون چک با 1 میلیارد در شرق تهران، آپارتمان چند متری می‌توان خرید؟ تاثیر مثبت مصوبات سران قوا بر معاملات بورس فارس من|توزیع 10 هزار میلیارد تومان سود شرکت‌ها به صورت متمرکز آیا سهام عدالت به وارث قانونی منتقل می‌شود؟ پیش‌بینی قیمت احتمالی فرآورده‌های داخلی در نیمه دوم اردیبهشت 1400 پیش‌بینی قیمت احتمالی فرآورده‌های صادراتی در نیمه دوم اردیبهشت 1400 طلا بالاخره سطح کلیدی 1800 دلار را شکست، حرکت بعدی چیست؟ نرخ تورم سالانه قیمت دارایی‌ها " سکه طلا" + نمودار رنو در راه ایران است؟ فدراسیون فوتبال: شستا 4 میلیارد تومان بیشتر پس گرفته خودرو بخریم یا بفروشیم؟ مصوبه جدید ستاد کرونا درباره بازگشایی مشاغل قیمت‌های بازار طلا و سکه در آخرین روز هفته / قیمت دلار و یورو امروز 1400/2/16 پیش‌‌بینی بورس در هفته سوم اردیبهشت 1400 / مسیر بازار با مصوبه‌های جدید تغییر می‌کند تعیین نصاب سرمایه گذاری صندوق های سرمایه گذاری در اوراق بهادار تامین مالی اسلامی صف فروش دلار مقابل صرافی‌های تهران + عکس صف‌کشی برای فروش دلار مقابل صرافی‌های تهران مشخصات رانا پلاس 6 اعلام شد چرا ریزش دلار اجناس را ارزان نکرد؟

در حال بارگیری...