بازار ارز در هفته اول دولت ريیسی/ منتظر افت قیمت دلار باشیم؟

بازار ارز در هفته اول دولت ريیسی/ منتظر افت قیمت دلار باشیم؟

دوره دوم ریاست‌جمهوری دولت روحانی این هفته به پایان رسید. دورانی که در آن نرخ دلار آمریکا هشت برابر شد! حالا ابراهیم ريیسی در حالی عنان اقتصاد کشور را به دست گرفته که بازار ارز در فضای مبهم مذاکرات وین و وضعیت هشداردهنده آمارهای پولی حبس شده. در چنین شرایطی چه پیش‌بینی می‌توان از هفته اول دولت ريیسی در بازار ارز داشت؟

به گزارش ‌تجارت‌نیوز، در حالی که انتظار می‌رفت در ادامه روند رو به رشد انتهای هفته گذشته، دلار کانال 26 هزار تومانی را حفظ کند، نرخ اسکناس آمریکایی کاهشی شد و در انتهای هفته جاری حتی به نیمه اول کانال 25 هزار تومانی بازگشت.

هفته پیش‌رو اولین روزها پس از پایان دوران برزخی تعویض دو دولت است و از این نظر برای فعالان و معامله‌گران اهمیت ویژه‌ای دارد. با توجه به اینکه دلار پس از تحلیف سال‌های92 و 96 عمدتا رفتاری آرام ولی صعودی داشته، تحلیل‌گران فنی احتمال می‌دهند که در دوره جاری نیز افزایش قیمت رخ دهد. حتی اگر چند روزه مهار شود.

از طرفی اکبر کمیجانی، ريیس‌کل بانک‌مرکزی نیز این روزها نسبت به آینده تورم در کشور اظهار نگرانی کرده و تنها راه کنترل پایه پولی و نقدینگی را رعایت جدی انضباط مالی دانسته است. همتی، ريیس پیشین بانک مرکزی هم به طور پیوسته، نسبت به تامین پولی کسری بودجه و اثرات تورمی ناشی از آن هشدار می‌دهد.

با این حال عده‌ای باور دارند که امکان افزایش عرضه ارز توسط بازارساز جهت تلطیف فضای روانی نسبت به دولت جدید وجود دارد و حتی علت کاهش قیمت دلار در روزهای پایانی هفته جاری را هم این می‌دانند که معامله‌گران به واسطه هراس از عرضه زیاد بازارساز در آغاز دولت سیزدهم وارد موقعیت فروش شدند.

بعضی دیگر اما این افزایش فروش را با احتمال تعطیلی دو هفته‌ای پایتخت با توجه به درخواست وزیر بهداشت، مرتبط می‌دانند. فارغ از این که کدام یک از این دو نگاه به واقعیت بازار نزدیک‌تر است، تاثیر درهم امارات را نباید فراموش کرد.

از دو روز پیش درهم امارات (حواله) برخلاف رشد قبلی با افت قیمت روبرو شد، بطوری که درهم امارات (حواله) که 3 روز پیش تا هفت هزارتومان رسیده بود، روز گذشته با کاهش 0.28 درصدی به هفت هزار تومان رسید. طبیعتا با ریزش قیمت حواله درهم در چند روز اخیر، نرخ دلار هم متاثر شده است.

حالا هم به باور تحلیلگران تکنیکی، در صورتی که درهم به بالای مرز 7 هزارتومانی برگردد، خریدها زیاد خواهد شد و دلار با شکستن مرز مقاومتی 25 هزار و 800 پا به کانال 26 هزار تومانی می‌گذارد.

روند کاهشی دلار ادامه دارد؟

سهراب اشرفی، کارشناس و فعال بازار ارز، معتقد است که سخنرانی روز گذشته ريیسی در مراسم تحلیف توانسته قدری فضای بازار را تحت کنترل در بیارد.

او می‌گوید: از دیروز پس از تحلیف و با تاکید ريیس‌جمهور جدید بر برجام و حذف تحریم‌ها جو بازار آرامتر و قیمت دلار کمی کاهشی شد. این هفته هم پیش‌بینی می‌شود روند کاهشی ادامه پیدا کند اما این که کف قیمتی چقدر باشد، بستگی دارد به اخبار و اقدامات عملی ريیسی.

او در پاسخ به این سوال که امکان افزایش عرضه ارز در هفته پیش‌رو را چقدر می‌داند، عنوان می‌کند: ابزار اصلی بانک مرکزی برای کنترل بازار ارز تزریق است. پیش از این هم تمام روسای بانک‌مرکزی دولت‌های قبلی این کار را می‌کردند، مثلا بهمنی چیزی حدود 150 میلیارد دلار و سیف 30 میلیارد دلار ارز به بازار تزریق کردند اما الان قاعدتا شرایط این کار را ندارند و ممکن است به علت محدودیت منابع ارزی حتی برای تامین ارز کالاها هم به مشکل بخورند.

سیگنال نگران‌کننده هفته آینده

یکی از اتفاقات مهم برای بازار در هفته جاری حمله به کشتی تجاری رژیم صهیونیستی بود. این نخستین باری بود که حمله به کشتی تجاری خسارت جانی در میان غیر نظامیان به بار آورد! حالا هم رژیم صهیونیستی مدعی شده که مدارک خود را برای متهم کردن ایران به بریتانیا داده و برخی رسانه‌ها هم گزارش کردند که بریتانیا ایران را مقصر معرفی کرده است.

رژیم صهیونیستی با تهدید ایران، هشدار داده که موضوع را از طریق سازمان ملل پیگیری خواهد کرد. آمریکا نیز از رژیم صهیونیستی در این مسيله اعلام حمایت کرده و این موضوع به افزایش نگرانی‌ها درباره مذاکرات وین دامن زده است.

با این حال اشرفی باور دارد که بازار به سیگنال‌های ماجرای کشتی واکنش چندانی نشان نمی‌دهد چون پیش از این هم با مسايلی از این دست و تهدیداتی این چنینی مواجه بوده‌ایم. او به عنوان گواه ادعای خود مسیر کاهشی در چند روز اخیر را یادآوری می‌کند آن هم در حالی که تهدیدات رژیم صهیونیستی در این باره شدت یافته بود.

ظاهرا حتی حمایت آمریکا از رژیم صهیونیستی هم نتوانسته موجب بدبینی او به ماجرای مذاکرات شود. اشرفی عنوان می‌کند که بازار ما چند هفته‌ای در شرایط برزخی تعویض دولت بود و حالا دولت همراه امیدواری درباره مذاکره روی کار آمده، آمریکا هم منتظر روی کار آمدن دولت جدید بود. پس از اینجا به بعد بازار باید منتظر سیگنال‌های جدید برجامی باشد!

مطالعه بیشتر: ريیس بانک مرکزی در دولت ريیسی کیست؟/ دو گزینه با سابقه تامل‌برانگیز!
سیگنال مهم برجام برای قیمت دلار / بازار ارز شوکه می‌شود؟

سیگنال مهم برجام برای قیمت دلار / بازار ارز شوکه می‌شود؟

وزیر امور خارجه ایران به صراحت گفته است که به زودی به مذاکرات هسته‌ای بازمی‌گردیم. آیا این سیگنال مهم می‌تواند قیمت دلار را متاثر کند؟

TejaratNews.com/
سیگنال‌ها در بازار ارز چگونه است؟

سیگنال‌ها در بازار ارز چگونه است؟

قیمت دلار در شرایطی وارد مهرماه می شود که بسیاری از معامله گران اعتقاد دارند همانند فصل تابستان احیای برجام عنصر اصلی تعیین کننده جهت بازار ارز است. به همین دلیل انتظارات نزولی و صعودی در بازار ارز کم...

TejaratNews.com/
سیگنال مهم واشنگتن برای قیمت دلار تهران / 3 اتفاق مهم پنجشنبه برای بازار ارز

سیگنال مهم واشنگتن برای قیمت دلار تهران / 3 اتفاق مهم پنجشنبه برای...

اظهارات جدید سخنگوی کاخ سفید، پایان بحث درباره ایران در شورای حکام و دیدار وزرای خارجه ایران، روسیه، چین و پاکستان سه اتفاق مهم سیاسی است که می‌تواند بر قیمت دلار در تهران در هفته جدید تاثیر بگذارد. ا...

TejaratNews.com/
سیگنال اروپا برای قیمت دلار تهران / تهدید جدید در بازار ارز

سیگنال اروپا برای قیمت دلار تهران / تهدید جدید در بازار ارز

قیمت دلار بار دیگر ارزان شد و با کاهش 300 تومانی در روز چهارشنبه به 27350 تومان رسید. اما سیگنال‌های نااطمینانی در این بازار همچنان قابل مشاهده است.

TejaratNews.com/
تغییر هیجانات در بازار ارز / پیش‌بینی قیمت دلار امروز 22 شهریور

تغییر هیجانات در بازار ارز / پیش‌بینی قیمت دلار امروز 22 شهریور

در دومین روز هفته، دلار دومین افت متوالی را تجربه کرد. روز گذشته اسکناس آمریکایی 220 تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای 27 هزار و 500 تومان رسید. در مقاطعی از روز، اسکناس آمریکایی حتی در محدود ...

TejaratNews.com/
احتیاط فعالان در بازار ارز / پیش‌بینی قیمت دلار امروز 21 شهریور 1400

احتیاط فعالان در بازار ارز / پیش‌بینی قیمت دلار امروز 21 شهریور 14...

ساعت 4 بعدازظهر روز شنبه قیمت دلار روی عدد 27 هزار و 720 تومان ایستاد که 80تومان افت قیمت را نسبت به روز پنج‌شنبه نشان می‌داد.

TejaratNews.com/
خبر مهم برای معامله‌گران دلار / قیمت ارز این هفته چه می‌شود؟

خبر مهم برای معامله‌گران دلار / قیمت ارز این هفته چه می‌شود؟

برخی رسانه‌ها خبر داده‌اند که آمریکا در تلاش است تا ایران را مسيول شکست مذاکرات معرفی کند و حتی احتمال صدور قطعنامه شورای امنیت علیه ایران نیز وجود دارد. کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که در چنین شرایطی، ...

TejaratNews.com/
بدبینی مردم به وعده جدید مذاکراتی/ بازار ارز به سرنوشت بورس دچار می‌شود؟

بدبینی مردم به وعده جدید مذاکراتی/ بازار ارز به سرنوشت بورس دچار م...

با این که بازار ارز به اولین سخنان صریح ريیس‌جمهور درباره مذاکرات وین و رفع تحریم‌ها واکنشی هر چند موقتی اما مثبت نشان داده بود، گروهی از مردم همچنان به این دست وعده‌ها بدبینند. حتی برخی از آن‌ها این ...

TejaratNews.com/
سیگنال مهم آمریکایی برای قیمت دلار / بازار ارز از کدام خبر ترسید؟

سیگنال مهم آمریکایی برای قیمت دلار / بازار ارز از کدام خبر ترسید؟

شب گذشته وزیر امور خارجه آمریکا در اظهاراتی گفت در حال نزدیک شدن به نقطه‌ای هستیم که در آن بازگشت به برجام منافع مورد نظر را نخواهد داشت. اما این تنها پیام مهم سیاسی برای بازار ارز امروز نیست.

TejaratNews.com/
سیگنال سازمان انرژی اتمی به بازار ارز / شرط ورود خریداران دلار چیست؟

سیگنال سازمان انرژی اتمی به بازار ارز / شرط ورود خریداران دلار چیس...

دیروز چهارشنبه، دلار توانست با قدرت از مقاومت 27هزار و 300تومان عبور کند. حدود ساعت 4 بعدازظهر، قیمت دلار درمحدوده 27هزار و 650تومان مورد معامله قرار گرفت که 450 تومان بیشتر از روز سه شنبه بود.

TejaratNews.com/
پیش‌بینی قیمت دلار امروز 17 شهریور / نوسان‌گیری فعلان بازار ارز

پیش‌بینی قیمت دلار امروز 17 شهریور / نوسان‌گیری فعلان بازار ارز

در چهارمین روز هفته، خریداران دست بالا را در معاملات ارزی به دست آوردند و توانستند قیمت اسکناس آمریکایی را به بالای کانال 27 هزار تومان ببرند. ساعت 3 بعدازظهر دیروز اسکناس آمریکایی با قیمت 27 هزار و 2...

TejaratNews.com/
روند بازار ارز صعودی شد / چرا دلار وارد کانال 26 هزار تومانی نمی‌شود؟

روند بازار ارز صعودی شد / چرا دلار وارد کانال 26 هزار تومانی نمی‌ش...

اگرچه قیمت دلار دیروز و امروز روند نزولی گرفته بود اما از ظهر امروز روند بازار برگشت و قیمت دلار هم در بازار آزاد و هم صرافی ملی گران شد. دلیل برگشت روند بازار ارز چیست؟

TejaratNews.com/
بازار ارز تحت تاثیر سیگنال ريیس‌جمهور/ بازگشایی بازار هرات چقدر تاثیر داشت؟

بازار ارز تحت تاثیر سیگنال ريیس‌جمهور/ بازگشایی بازار هرات چقدر تا...

به دنبال سخنان صریح شب گذشته ريیس‌جمهور درباره احتمال رفع تحریم‌ها و بازگشت به مذاکرات، بازار ارز امروز ریزشی آغاز شد. ظاهرا تغییر انتظارات تا جایی پیش رفته که فعالان بازار آزاد آینده را هم ریزشی پیش‌...

TejaratNews.com/
سه پیش‌بینی شیرین از آینده بازار ارز

سه پیش‌بینی شیرین از آینده بازار ارز

قیمت دلار بالاخره هفته قبل ترمزش کشیده شد و کانال نوردی‌های 40 روزه و بدون توقف اسکناس آمریکایی به پایان رسید. از اولین روز‌های مردادماه تا پایان هفته اول شهریور دلار با جهش سه هزار و 600 تومانی از 24...

Bartarinha.ir/
دلیل اختلاف قیمت دلار بازار آزاد و نیمایی / پیش‌بینی‌ها در بازار ارز چگونه است؟

دلیل اختلاف قیمت دلار بازار آزاد و نیمایی / پیش‌بینی‌ها در بازار ا...

دیروز، پنجشنبه حجم معاملات دلار محدود بود و تا حوالی ظهر نرخی به صورت فراگیر بیرون نیامده بود. قیمت دلار ظهر آخرین روز معاملاتی روی مرز حساس 27 هزار و 200 تومان قرار گرفت.

TejaratNews.com/
لیر ترکیه در قعر تاریخی دستورالعمل اجرایی محیط‌ های آزمون بازار سرمایه کاهش نرخ رسمی یورو و 20 ارز دیگر بورس 5 هزار و 584 واحد رشد کرد شاخص با رشد 5 هزار واحدی همراه است ‌عرضه دو محصول شرکت نفت ایرانول در بورس انرژی عرضه دو محصول شرکت نفت «ایرانول» در بورس انرژی چگونه از کارگزاری‌های بورس شکایت کنیم؟ مصوبه انحصارشکن مجلس؛ ریزش قیمت‌ها پس از موافقت با واردات خودرو منتظر عرضه اولیه جدید باشیم؟ قلاب ماهیگیری را در کدال بیاندازید فهرست آپارتمان‌های 2میلیاردی در تهران یک شرایط ویژه بورسی برای سیمان صورت مالی 9 ماهه " چکاپا " منتشر شد " آبادا " تا 4 روز آینده تعلیق است " واعتبار " ترازنامه 12 ماهه منتشر کرد زمان مجمع صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی خلیج فارس اعلام شد بررسی بازدهی 13 عرضه اولیه 1400/ "سپید" با 179 درصد رشد در صدر جدول صورت مالی 12 ماهه حسابرسی نشده "کفرآور" منتشر شد "شبهرن" تصمیمات مجمع را ثبت کرد مجمع صندوق سرمایه گذاری صندوق سرمایه گذاری گسترش فردای ایرانیان در هفته آینده صندوق سرمایه گذاری گنجینه آینده روشن به مجمع می رود انتشار صورت مالی میاندوره ای حسابرسی شده "فبیرا" "فزرین" تصمیمات مجمع را ثبت کرد پیش‌بینی بورس امروز 3 مهر 1400 / کدام گروه پیشتاز بازار است؟ با فرآیند شکایت از کارگزاری‌های بورس آشنا شوید سیگنال مهم برجام برای قیمت دلار چرا و چگونه کارگزار بورس خود را تغییر دهیم؟ پیش‌بینی بورس از نگاه کارشناسان بازار سرمایه / پالایشی‌ها پیشتاز بازار می‌شوند نحوه وصول و برگشت زدن چک‌ های جدید سیگنال مهم برجام برای قیمت دلار / بازار ارز شوکه می‌شود؟ هفته آتی هیچ عرضه اولیه ای برگزار نمی شود پلی استیشن 5 پرو در چه تاریخی عرضه می‌شود؟ / قیمت کنسول‌های بازی خانگی هفته چهارم شهریور ماجرای کم واریز شدن سود نقدی شبندر چیست؟ / آیا کارگزاری‌ها اشتباه کردند؟ پیش‌بینی قیمت طلا در هفته اول مهر / طلا گران می‌شود؟ اقامت پنج‌ساله در ایران بدون حتی یک متقاضی! کدام عوامل بورس را منفی کرد؟ / هفته آینده بازار برمی‌گردد؟ 1.2 میلیون تن سیمان در بورس کالا عرضه می‌شود سقوط 5درصدی بیت‌کوین درپی حمله چین پیش‌‌بینی قیمت طلا در کوتاه مدت نیمی از کارشناسان، بورس را مثبت و 40 درصد نوسانی پیش‌بینی می‌کنند پیش‌بینی قیمت خودرو در هفته اول مهر / ممنوعیت واردات خودرو ادامه دارد؟ واحد مسکونی روستایی در کشور مقاوم‌سازی می‌شود سهام عدالت چقدر می‌ارزد؟ شاخص‌های مهم بورس جهانی صعود کردند پیش‌فروش 3 خودرو زیرقیمت بازار بدون قرعه‌کشی! نحوه وصول و برگشت زدن چک‌های جدید کاهش 90 درصدی فروش نفت به چین/«باید کالای باارزش را با التماس بفروشیم» ترخیص بیش از 12 میلیون تن کالای اساسی از گمرکات کشور هزینه خانوار‌ها سنگین‌تر شد

در حال بارگیری...