شرایط جدید پیش‌فروش خودرو چیست؟

شرایط جدید پیش‌فروش خودرو چیست؟

خودروسازان در واکنش به تغییر انتظارات در بازار خودرو، شرایط فروش را تسهیل کردند. این دومین واکنش به تغییر انتظارات در بازار خودرو محسوب می‌شود که این بار در سمت عرضه رخ داده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، واکنش نخست چندی پیش در سمت تقاضا و در پی انتشار اخبار مربوط به برجام و احتمال لغو ممنوعیت واردات رخ داد که منجر به کاهش سفته‌بازی و حتی قیمت شد.

با اعلام شرایط فروش جدید خودروسازان، مشخص شد برخی دیگر از محدودیت‌های ثبت نام برداشته شده است، موضوعی که نشان می‌دهد طرح‌های دستوری وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تنظیم بازار خودرو ناکام بوده است.

حذف این محدودیت‌ها قطعا با نظر مثبت وزارت صمت صورت گرفته و این در حالی است که این وزارتخانه پیش‌تر اصرار داشت با سیاست‌های دستوری بازار را آرام کند. این اقدام خودروسازان را می‌توان به‌نوعی واکنش دوم به تغییر انتظارات در بازار خودرو دانست.

واکنش نخست، چندی قبل و از سمت تقاضا بود که سبب شد وابستگی قیمت خودرو به نوسان ارز کاهش یابد و حتی در مقطعی قیمت‌ها نزولی شوند. این واکنش در نتیجه انتشار اخبار مربوط به احیای برجام و لغو ممنوعیت واردات خودرو در دولت آینده، رخ داد و تمایل به دپوی خودرو در سمت تقاضا از بیم پایین آمدن قیمت در بازار آزاد، کاهش یافت.

حالا در سمت عرضه نیز خودروسازان و وزارت صمت متوجه تغییر انتظارات در بازار خودرو و کاهش میل به سفته‌بازی و سوداگری شده‌اند و حذف محدودیت‌های ثبت‌نام نیز در همین راستا صورت گرفته است. به‌عبارت بهتر، وزارت صمت و خودروسازان به‌دلیل آنکه عطش تقاضا و سفته‌بازی کاهش پیدا کرده، محدودیت‌های ثبت‌نام در طرح‌های فروش را حذف کرده‌اند، محدودیت‌هایی که در راستای کنترل تقاضا اعمال شده بود.

اردیبهشت سال گذشته و پس از آنکه شورای رقابت به قیمت‌گذاری خودرو بازگشت، روش‌های فروش تغییر کرد و پای قرعه‌کشی نیز به بازار خودرو باز شد. وزارت صمت گمان می‌کرد می‌تواند با در نظر گرفتن شروطی مانند نگه داشتن سند خودرو در رهن، ایجاد محدودیت برای کسانی که در گذشته از خودروسازان خرید کرده‌اند و همچنین در نظر گرفتن شرط عدم پلاک انتظامی فعال، از التهاب بازار خودرو بکاهد.

همچنین طبق مصوبه این وزارتخانه، اگر مالک خودرویی صفر، تا سه ماه برای دریافت گارانتی اولیه به نمایندگی‌های مجاز مراجعه نمی‌کرد، گارانتی آن باطل می‌شد. مسوولان وزارت صمت بر این باور بودند که با در نظر گرفتن این شرط، شهروندان به هوای باطل نشدن گارانتی، از خودروی خود استفاده کرده و آن را احتکار نمی‌کنند. در مقطعی حتی کار از این شروط گذشت و سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان (وابسته به وزارت صمت) برای فروش خودرو در بازار سقف قیمتی گذاشت.

بر این اساس، شهروندان مجاز بودند خودروی خود را تنها 10 درصد بالاتر از قیمت کارخانه‌ای بفروشند و بیش از آن، تخلف محسوب می‌شد. این تصمیم که در تضاد با سیاست‌های بازار آزاد و حتی حقوق شهروندی بود، خیلی زود ملغی شد، چون کسی حاضر نبود مطابق میل وزارت صمت خودروی خود را قیمت‌گذاری کند. در کنار این تصمیم که شهروندان را بهت‌زده کرد، بازار خودرو درگیر پلیس‌بازی نیز شد و خودروهای صفر موجود در پارکینگ‌ها در ذیل کالاهای احتکاری قرار گرفتند. اگر در پارکینگی خودروی صفر رویت می‌شد، در نگاه اول در لیست کالای احتکاری قرار می‌گرفت و در صورت اثبات، جریمه به دنبال داشت.

با وجود در نظر گرفتن تمامی این محدودیت‌ها و سخت‌گیری‌ها اما بازار خودرو نه تنها آرام نگرفت، بلکه التهاب آن بیشتر و بیشتر نیز شد. در فروش فوق‌العاده‌هایی که خودروسازان اجرا کردند، میلیون‌ها تقاضا ثبت شد، اتفاقی که پیام ویژه آن به مسوولان وزارت صمت، جذابیت فوق‌العاده رانت بازار (ناشی از اختلاف قیمت کارخانه و بازار خودروها) بود. پس از اعمال محدودیت‌ها، بازار خودرو دو اوج قیمتی را یکی در تابستان و دیگری را در پاییز تجربه کرد تا ثابت شود سیاست‌های دستوری و شروط سخت‌گیرانه وزارت صمت کارآیی لازم را نداشته‌اند. مسوولان وزارت یا نمی‌دانستند یا نمی‌خواستند بپذیرند ریشه التهاب بازار خودرو در جای دیگری است و با اعمال محدودیت و پلیس‌بازی، امکان کنترل آن نیست.

با وجود آنکه کارشناسان بارها تاکید کردند التهاب بازار خودرو ریشه در انتظارات تورمی، قیمت ارز و قیمت‌گذاری دستوری دارد، اما وزارت صمت ماه‌ها کار خود را کرد و گوشش به این حرف‌ها بدهکار نبود. بعدها که انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا برگزار شد و دونالد ترامپ قافیه را به جو بایدن باخت، ثابت شد حرف کارشناسان درست بوده و وزارت صمت راه را اشتباهی رفته است.

با این حال وزارت صمت حاضر نشد اشتباه خود را بپذیرد، اما به تدریج به سراغ حذف و تعدیل محدودیت‌ها رفت. منهای اعمال سقف قیمت در بازار خودرو که خیلی بی‌سر و صدا کنار گذاشته شد، وزارت صمت مدت زمان مراجعه به نمایندگی‌ها برای دریافت گارانتی اولیه را از سه ماه به پنج ماه افزایش داد. این تغییر در حالی بود که آمارها نشان می‌داد تقریبا نصف برندگان در طرح‌های فروش خودروسازان، برای دریافت گارانتی مراجعه نکرده‌اند. این به آن معنا بود که آنها خودرو را به قصد مصرف نخریده و به دنبال ایجاد فرصت مناسب برای فروش به بالاترین قیمت هستند.

حذف حداکثری محدودیت‌های ثبت نام خودرو

اما تقریبا سه هفته پیش بود که مدیر فروش و بازاریابی سایپا خبر از حذف برخی محدودیت‌های ثبت نام در طرح‌های فروش خودروسازان داد. به گفته مجید باقری، در راستای استمرار آرامش بازار و حذف رفتارهای سودجویانه، برخی از محدودیت‌های ثبت نام کاهش پیدا خواهد کرد که از جمله آن می‌توان به حذف الزام در رهن بودن یک‌ساله سند خودروها و حذف ممنوعیت ثبت نام و صدور فاکتور نزد مجموعه‌های سایپا و ایران‌خودرو در 48 ماه گذشته اشاره کرد. لغو این محدودیت‌ها در فروش‌های اخیر خودروسازان به اجرا درآمد، موضوعی که سبب شد شهروندان بیشتری مجاز به ثبت نام شوند. تا پیش از این، اگر فردی ظرف 48 ماه گذشته خودرو از ایران‌خودرو و سایپا خریده بود، دیگر نمی‌توانست در طرح‌های فروش شرکت کند.

هدف وزارت صمت از اعمال این محدودیت، به نوعی توزیع شانس برند‌ه شدن در طرح‌های فروش، بین کسانی بود که در چهار سال گذشته مستقیما از خودروسازان خرید نکرده‌اند. این در حالی بود که این شرط به راحتی و با اجاره کارت ملی شهروندان قابل دور زدن بود، به‌خصوص برای دلالان و سوداگران. شرط دیگر – در رهن ماندن یک ساله سند- نیز برای آن بود که شهروندان اقدام به فروش خودروی خود بلافاصله پس از تحویل آن نکنند تا بازار در التهاب قرار نگیرد و قیمت کنترل شود. با این حال، این محدودیت نیز جوابگو نبود و خیلی‌ها به شکل صوری اقدام به فروش خودروی صفر خود کردند و قیمت نیز کنترل نشد.

دومینوی حذف محدودیت‌های فروش خودرو اما همچنان ادامه دارد و در فروش جدید خودروسازان، شروط دیگری نیز کنار گذاشته شده‌اند. بر این اساس، شرط پلاک انتظامی غیر فعال و تطابق کدپستی متقاضی و نمایندگی نیز از لیست محدودیت‌های ثبت نام در فروش خودروسازان کنار گذاشته شد‌ه‌اند. در این بین، شرط پلاک انتظامی غیر فعال برای این بود که مثلا عدالت در فروش خودرو با قیمت دستوری رعایت شود و شانس برنده شدن آنها که پلاک فعال ندارند (احتمالا خودرو ندارند) در طرح‌های فروش بالا برود. حالا این شرط نیز حذف شده تا به تعداد افراد مجاز برای شرکت در طرح‌های فروش خودرو اضافه شود.
آزموده‌ای که نباید آزمود

عقب‌نشینی وزارت صمت از محدودیت‌ها و شروط فروش اما یک پیام ویژه برای سکانداران این وزارتخانه در دولت آینده دارد و آن، منسوخ شدن و ناکارآمدی سیاست‌های دستوری برای تنظیم بازار خودرو است. وزارت صمت در یک سال و اندی گذشته سعی کرد با دستور و پلیس‌بازی، بازار خودرو را کنترل کند و حتی در مقطعی اعلام قیمت در سایت‌های آگهی‌دهنده نیز ممنوع شد.

با این حال هیچ کدام از آنها نتوانست افسار بازار خودرو را بکشد، زیرا منحنی قیمت در این بازار، خود را با انتظارات تورمی و قیمت ارز هماهنگ کرده بود. بنابراین تجربه یک سال و اندی گذشته می‌تواند چراغ راه وزارت صمت بعدی باشد تا به اصطلاح با بازار خودرو با زبان زور صحبت نکند. ثابت شده که ریشه التهابات بازار خودرو در رشد انتظارات تورمی و قیمت ارز و همچنین کمبود عرضه است، بنابراین برای دور نگه داشتن این بازار از التهاب، بهتر است فکری به حال عوامل ریشه‌ای کرد و آزموده را دوباره نیازمود.

 

منبع: دنیای اقتصاد

آخرین اخبار مربوط به پیش فروش خودرو را در صفحه اخبار خودرو تجارت‌نیوز دنبال کنید.

آخرین خبر ازعرضه خودرو در بورس

آخرین خبر ازعرضه خودرو در بورس

نایب‌ريیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: عرضه خودرو در بورس طرح بعدی است که فعلا در کمیسیون است. اگر طرح واردات خودرو به خوبی پیش برود بخشی از مشکلاتی که قرار بود با عرضه خودرو در بورس ح...

TejaratNews.com/
آزادی واردات خودرو پشت چراغ مجمع

آزادی واردات خودرو پشت چراغ مجمع

امینی با تاکید بر اینکه شرکت‌های خودروسازی تبدیل به حیاط خلوت مجلس و دولت‌های مختلف شده‌اند، بیان کرد: در دهه هفتاد اوج بالندگی صنعت قطعه‌سازی بود، به طوری که ما قطعات ساخته شده توسط صنعتگران داخلی را...

Bartarinha.ir/
تخلف جدید در بازار خودرو / پیش‌‌فروش خودروهای 2021 در نمایندگی‌ها

تخلف جدید در بازار خودرو / پیش‌‌فروش خودروهای 2021 در نمایندگی‌ها

واردات خودرو در هاله‌ای از ابهام قرار دارد اما با این حال برخی نمایندگی‌ها، پیش فروش خودروهای 2020 و 2021 را آغاز کردند. تبلیغی که غیر واقعی است. چون هنوز بخش خصوصی درباره واردات خودروهای خارجی با دول...

TejaratNews.com/
وام 2 میلیارد تومانی خرید خودرو خارجی بدون ضامن!

وام 2 میلیارد تومانی خرید خودرو خارجی بدون ضامن!

یکی از شرکت‌هایی که برای خرید خودرو وام می‌دهد در طرح خود مدعی است که مشتریان تا سقف دو میلیارد تومان و 48 ساعته می‌توانند وام بگیرند. وام‌های زیر 250 میلیون تومان بدون ضامن و وام‌های بالاتر از آن یک ...

Bartarinha.ir/

وام خرید خودرو خارجی بدون ضامن! / 48 ساعته تا 2 میلیارد تومان وام بگیرید

اولین طرح فروش بدون قرعه‌کشی ایران خودرو / تارا پیش‌فروش می‌شود؟

اولین طرح فروش بدون قرعه‌کشی ایران خودرو / تارا پیش‌فروش می‌شود؟

اولین طرح فروش بدون قرعه‌کشی ایران خودرو از روز چهارشنبه، 7 مهر با عرضه هایما S7 پلاس آغاز می‌شود.

TejaratNews.com/
آخرین قیمت خودرو؛ راناپلاس 270میلیون تومان شد

آخرین قیمت خودرو؛ راناپلاس 270میلیون تومان شد

در بین خودروهای ساینا موجود در بازار نیز این کاهش قیمت ها دیده می شود به طوری که قیمت ساینا دنده ای مدل 1399 از 152 میلیون تومان در اواخر هفته گذشته امروز به 149 میلیون تومان رسیده است.

Bartarinha.ir/
قیمت خودرو امروز 4 مهر / افزایش قیمت خودروهای پژو و دنا

قیمت خودرو امروز 4 مهر / افزایش قیمت خودروهای پژو و دنا

قیمت خودرو در بازار بعد از چند روز روند نزولی قیمت‌ها با افزایش روبه‌رو شد و تعدادی از خودروهای پژو، تیبا و دنا افزایش قیمت داشتند.

TejaratNews.com/
کدام ایرادات مصوبه واردات خودرو اصلاح می‌شود؟

کدام ایرادات مصوبه واردات خودرو اصلاح می‌شود؟

با اعلام نظر شورای نگهبان درباره ضوابط واردات خودرو، بررسی ایرادات مطرح‌شده در مورد این طرح و تصویب مجدد آن در دستور کار مجلس قرار گرفت.

TejaratNews.com/
ایراد عجیب به واردات خودرو / خرید 1.7 میلیارد یورو قطعه خارجی برای تولید خودروی داخلی!

ایراد عجیب به واردات خودرو / خرید 1.7 میلیارد یورو قطعه خارجی برای...

مصوبه آزادسازی واردات خودرو به دلیل مخالفت شورای نگهبان به مجلس برگشت. یکی از دلایل مخالفت با واردات خودرو، ارزبری و ایجاد تعهد ارزی برای واردات خودرو است. اما ريیس شورای رقابت می‌گوید مونتاژکاران خود...

TejaratNews.com/

نظر شورای رقابت در مورد واردات خودرو

خودروسازان با واردات خودرو موافق هستند

خودروسازان با واردات خودرو موافق هستند

سازوکار پیش‌بینی شده برای واردات خودرو در مصوبه مجلس موجب تنظیم بازار، ایجاد تعادل در عرضه و تقاضا، کمک به تولید داخلی، ایجاد رقابت سالم و ارتقا کیفیت خودروهای داخلی می‌شود.

Sena.ir/
مصوبه انحصارشکن مجلس؛ ریزش قیمت‌ها پس از موافقت با واردات خودرو

مصوبه انحصارشکن مجلس؛ ریزش قیمت‌ها پس از موافقت با واردات خودرو

از آنجا که در حال حاضر تقاضا در بازار خودرو نسبت به عرضه بیشتر است، آزادسازی واردات حتی کنترل شده، می‌تواند تاثیر روانی مثبتی داشته باشد و موجب کاهش قیمت‌ها شود.

Sena.ir/
قیمت خودرو امروز 3 مهر / پژو و دنا در مسیر نزولی قیمت

قیمت خودرو امروز 3 مهر / پژو و دنا در مسیر نزولی قیمت

قیمت خودروهای داخلی در بازار امروز با کاهش تعداد زیادی از خودروها همراه است. قیمت خودروهای پژو، دنا و تیبا با کاهش قیمت همراه بودند.

TejaratNews.com/
پیش‌بینی قیمت خودرو در هفته اول مهر / ممنوعیت واردات خودرو ادامه دارد؟

پیش‌بینی قیمت خودرو در هفته اول مهر / ممنوعیت واردات خودرو ادامه د...

مصوبه آزادسازی واردات خودرو دوباره به مجلس بازگشت اما قیمت خودروها در روز پنج‌شنبه تغییر نکرد. دبیر انجمن واردکنندگان خودرو با تايید این خبر گفت: در هفته اول مهر ماه احتمالا سیر نزولی قیمت خودروها ادا...

TejaratNews.com/
آخرین قیمت خودرو؛ راناپلاس 270میلیون تومان شد امروز 171 میلیون دلار در سامانه نیما معامله شد زمان ثبت‌نام خانه اولی‌ها در طرح جهش مسکن / قیمت هر واحد چقدر تمام می‌شود؟ ثبت‌نام خانه اولی‌ها در طرح جهش مسکن عرضه میعانات گازی در بورس انرژی تغییر کرد؟ توان خیره‌کننده‌ی قدرتمندترین آفرود جهان میزان تسهیلات طرح جهش تولید مسکن چقدر است؟ معامله 171 میلیون دلار در سامانه نیما آخرین خبر ازعرضه خودرو در بورس ترانزیت بیش از 4 میلیون تن کالا از مرز‌های زمینی بازار اجاره مسکن باز هم رکورد زد / سوءاستفاده موجران از سیاست تسهیلات ودیعه مسکن ريیس سازمان خصوصی‌سازی منصوب شد تالار اختصاصی سیمان مانع رشد عجیب قیمت می شود برنج ایرانی 40 درصد گران شد / شکر رکورددار تورم افزایش 30 درصدی قیمت حبوبات در تابستان عرضه هایی که نان که نداشت هیچ؛ هسته را هم به باد داد! رشد 26 درصدی اشتغال صنعتی آلمانی‌ها هم به دنبال خرید خانه در ترکیه هستند! سیگنال‌های موثر بر روند بازار سرمایه / چرا بورس رشد نمی‌کند؟ بانک مرکزی منابع ارزی خارج از کشور را به داخل بازگرداند ارزش سهام عدالت افزایش یافت فرایند افزایش سرمایه شرکت‌ها کوتاه می‌شود وام 2 میلیارد تومانی خرید خودرو خارجی بدون ضامن! پرداخت سود " غپینو" از هفته آینده " غدام " از اواخر مهرماه سود می دهد زنگ مجمع " شتران " به صدا درآمد افزایش 182 درصدی «صکوک» منتشر شده آغاز معاملات قراردادهای اختیار معامله «شپنا» تشریح قانون ابلاغی جهش تولید مسکن افت کمتر صندوق‌های سرمایه گذاری نسبت به شاخص بورس یک نماد در سامانه پس از معاملات درج شد وام مسکن از محل اوراق افزایش یافت + جزيیات تالار حراج باز بورس کالای ایران میزبان عرضه 50 هزار تن سنگ آهن دانه بندی خانه روی خاک نخرید / پیش‌فروش اقساطی خانه قابل اعتماد است؟ حسین قربان زاده، ريیس سازمان خصوصی سازی شد افزایش 43 درصدی قیمت برنج داخلی شاخص کل بر خلاف شاخص هم وزن لباس سبز بر تن کرد افزایش وام مسکن از محل اوراق رشد 2601 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار به 35 هزار میلیارد تومان رسید هر کیسه سیمان تیپ دو حدود 25 هزار تومان معامله شد؛ آرامش بازار سیمان در آغوش بورس کالا تداوم روند صعودی شاخص بورس انتصاب ريیس کل سازمان خصوصی سازی قیمت پایه محصولات پتروشیمی اعلام شد افشای جزيیات زمین و ساختمان «شستا» سیاست یک بام و دوهوا در تنظیم بازار برنج سقف وام مسکن به فرابورس ابلاغ شد طرح مسکن رایگان کلید خورد / چه کسانی مسکن رایگان می‌گیرند؟ شاخص مثبت اما شاخص‌سازان منفی / دور منفی عرضه‌ اولیه‌ها در بازار 2 میلیارد اوراق بهادار دست‌به‌دست شدند افزایش 63 درصدی معاملات بورس خراسان جنوبی در شهریور

در حال بارگیری...