ماشین‌های برقی به ایران می‌آید؟

ماشین‌های برقی به ایران می‌آید؟

با تشدید گرمایش زمین، کشورها به فکر منبعی تجدیدپذیر و پاک برای جایگزین کردن آن با سوخت فسیلی هستند که یکی از این راه‌ها، استفاده از خودروهای برقی به جای خودروهایی است که با سوخت فسیلی کار می‌کنند. بابک صدرایی، کارشناس خودرو می‌گوید: شروع این جایگزینی، هزینه‌های زیادی دارد.

به گزارش تجارت‌نیوز، با تشدید گرمایش زمین و آب شدن یخ‌های قطب، کشورهای دنیا بیش از پیش به فکر منبعی تجدیدپذیر و پاک برای جایگزین کردن آن با سوخت فسیلی هستند. در همین روزها، خودروهای برقی در اروپا طرفداران زیادی پیدا کرده است و آلمان، بیشترین تعداد خودروی برقی را دارد.

با این حال استفاده و تولید خودروهای برقی در ایران اقبال چندانی نیافته است. بابک صدرایی، کارشناس خودرو در این باره می‌گوید: جایگزینی خودروهای برقی، بسیار گران تمام می‌شود، بنابراین مستلزم این است که دولت، سوبسید یا امتیاز خاصی مثل حذف عوارض به این خودرو اختصاص دهد.

او ادامه می‌دهد: جدا از گران تمام شدن هزینه‌های استفاده از این خودرو، این جایگزینی، به زیرساخت‌هایی نیاز دارد. ساده‌ترین این زیرساخت‌ها، ساختن ایستگاه‌های شارژ برقی در تمام مراکز شهر، جاده‌ها و کلیه کشور است. تا الان در ایران هیچ اقدامی برای آغاز به کار کردن این خودرو نشده این و اگر هم اقدامی شده همه شعاری بوده و جنبه کاربردی نداشته‌اند و خودروی برقی نیاز به تکنولوژی و فرهنگ‌سازی و خدمات خاص و مناسب دارد.

ورود ماشین برقی به ایران

صدرایی در همین باره توضیح می‌دهد: این حرکت در جهان یک دهه آغاز شده اما تا یک دهه آینده ساخت این نوع خودرو، یک اجبار برای خودروسازان است ؛ البته نمی‌توان گفت جهان، ساخت این نوع خودرو را خیلی توسعه داده اما طوری پیش رفته که این ماشین‌ها قدم به قدم جایگزین ماشین‌های سوختی شوند.

انگلستان یکی از کشورهایی است که برنامه‌ریزی زیادی برای توسعه این خودروها کرده؛ این کشور برای تشویق مصرف‌کنندگان به استفاده ار خودروهای برقی، مالیات برق خودروهای برقی را به شدت کاهش داده است.

او در همین مورد می‌گوید: کشورهای دیگر برای این ماجرا برنامه‌ریزی مخصوص کرده‌اند؛ مثلا خودروسازان هر سال باید تعدادی از این خودروها تشکیل دهند. خودروهای سوختی، بین 10 تا 20 سال دیگر کاملا منقرض می‌شوند. خودروسازان در این کشورها موظف هستند که شروع به تولید خودروهای برقی کنند.

این کارشناس خودرو پیشنهاد می‌دهد: باید برای خودروسازان طرح‌های تشویقی ایجاد کنند. می‌توان واردات را در این زمینه آزاد کرد، باید شروع به ساخت و طراحی این نوع خودروها در کشور گرفت، شرکت‌های مهندسی باید زیرساخت‌ها را فراهم کنند و به هر روی، دولت باید ابتدا یک سری خدمات ارايه دهد تا تولیدکننده و مصرف‌کننده شروع به تولید و تقاضای این نوع خودرو کنند.

البته این نوع خودرو، مزیت‌هایی هم دارد. صدرایی راجع به همین مزیت‌ها می‌گوید: خودروهای برقی قطعا پرطرفدار می‌شوند. افرادی که در کلان‌شهر هستند از لحاظ اقتصادی استفاده بیشتری از آن می‌کنند، از طرفی جا‌به‌جایی این خودروها ساده‌تر است و آلودگی محیطی کمتری هم دارند.

او درباره نحوه احتمالی مواجهه مردم با خودروی برق در ایران می‌گوید: شاید در وهله اول ایرانیان با این خودرو سخت ارتباط برقرار کنند اما با ایجاد فضای مناسب و ساخت زیرساخت‌های مورد نیاز، بسیاری از مردم ترجیح می‌دهند از آن استفاده کنند.

برای مطالعه بیشتر در این باره، گزارش «ورود خودروهای برقی به بازار» را از سایت تجارت‌نیوز بخوانید.

بالاخره ماشین سازی تبریز به کجا رسید!

بالاخره ماشین سازی تبریز به کجا رسید!

بالاخره ماشین سازی تبریز به کجا رسید!

BourseNews.ir/
ماشین سیاه،گران‌ترین خودروی دنیا

ماشین سیاه،گران‌ترین خودروی دنیا

بوگاتی تست‌های گران‌ترین خودروی جدید خود را آغاز کرد.

TejaratNews.com/
فروش ماشین آلات "وآتی" از طریق مزایده

فروش ماشین آلات "وآتی" از طریق مزایده

گروه سرمایه گذاری آتیه دماوند ماشین آلات و تجهیزات خط تولید را از طریق مزایده به فروش می رساند.

BourseNews.ir/
"حپترو" 18 دستگاه ماشین آلات خرید

"حپترو" 18 دستگاه ماشین آلات خرید

شرکت مهندسی حمل و نقل پتروشیمی ماشین آلات راهسازی و لیفتراک خرید.

BourseNews.ir/
حمایت از تولیدکنندگان داخلی ماشین آلات با اصلاح ماده 119 قانون امور گمرکی

حمایت از تولیدکنندگان داخلی ماشین آلات با اصلاح ماده 119 قانون امو...

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به مصوبه این کمیسیون درباره حذف معافیت گمرکی واردکنندگان ماشین آلات در بند «غ» ماده 119 قانون امور گمرکی گفت: امیدواریم این مصوبه که در راستای حمایت از شرکت‌...

Sena.ir/
قیمت ماشین لباسشویی امروز 21 مهر 99

قیمت ماشین لباسشویی امروز 21 مهر 99

جدیدترین قیمت ماشین‌ لباسشویی را می‌توانید در این خبر مشاهده کنید که در این میان مدل‌های ال‌جی و سامسونگ افزایش قیمت بیشتری نسبت به بقیه برندها داشته‌اند.

TejaratNews.com/
"کایتا" ماشین آلات را فروخت

"کایتا" ماشین آلات را فروخت

شرکت ایتالران ماشین آلاتش را از طریق مزایده به بالاترین قیمت فروخت.

BourseNews.ir/
تسویه تسیهلات ارزی خرید ماشین آلات در "سلار"

تسویه تسیهلات ارزی خرید ماشین آلات در "سلار"

شرکت سیمان لارستان تسهیلات ارزی خرید ماشین آلات را تسویه کرد.

BourseNews.ir/
ماشین کنترلی به قیمت خودروی سواری

ماشین کنترلی به قیمت خودروی سواری

رکود اقتصادی، تحریم‌ها، مکانیزم ماشه یا برجام اصطلاحاتی است که ما آدم بزرگ‌ها آنها را می‌فهمیم و تبعات آن را درک می‌کنیم اما به زبان بچگانه تعریف آن این می‌شود که پول برای خرید اسباب بازی نیست.

TejaratNews.com/
"کایتا" ماشین آلاتش را روانه مزایده کرد

"کایتا" ماشین آلاتش را روانه مزایده کرد

شرکت ایتالران از طریق مزایده ماشین آلات را واگذار می کند.

BourseNews.ir/
کاهش ریسک و افزایش بازده در انتظار تاپیکو/ از خرید سهام پتروشیمی تبریز و تاصیکو تا تملک ماشین سازی پارس

کاهش ریسک و افزایش بازده در انتظار تاپیکو/ از خرید سهام پتروشیمی ت...

مخدومی مدیر عامل تاپیکو گفت: با خرید بیش از 17درصد از سهام تاصیکو سعی در متنوع کردن پرتفو و کاهش ریسک ناشی از نوسانات قیمت نفت داشتیم. تملک بیش از 11درصد از سهام...

EghtesadOnline.com/
"شستا" سهام ماشین سازی می‌فروشد

"شستا" سهام ماشین سازی می‌فروشد

شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی سهام شرکت ماشین سازی پارس را واگذار می کند.

BourseNews.ir/
عملکرد ماشین حساب قرارداد های اختیارمعامله و مزیت های این محاسبه گر

عملکرد ماشین حساب قرارداد های اختیارمعامله و مزیت های این محاسبه گ...

کارشناس مسيول اداره ابزارهای نوین مالی بورس تهران عنوان کرد: توسعه بازار مشتقه، کمک به رشد و ارتقای بازار سرمایه ایران در عرصه جهانی است و نیازمند مشارکت هر چه بیشتر فعالان این بازار خواهد بود، از این...

Sena.ir/
20 تقاضا برای کارگزاری بورسی جدید/ سرقفلی نهادهای مالی به صفر می‌رسد ماینرهای فراری از چین در راه ایران! اقدامات لازم برای کنترل بازار و مقابله با گرانفروشی‌ها پیگیری شود اجرای مزایده 6 هزار محدوده معدنی تکمیل می‌شود آب کدام مشترکان جیره‌بندی می‌شود؟ سلطان سیمان هم پیدا شد! 349 میلیون دلار در سامانه نیما عرضه شد افزایش سرمایه 50 درصدی نماد دارویی | دابور سرمایه خود را به چقدر رساند؟ سهام عدالت امروز 4 مرداد چقدر شد؟ تحلیل تکنیکال و بنیادی غگل | سودای قیمت 500 تومانی! کشف 2480 دستگاه ماینر غیرمجاز در آبیک اخبار بورس فردا سه شنبه 5 مرداد | فرآیند انتقال نماد ذوب از فرابورس به بورس پرش دوباره مرغ به سکوی 40 هزارتومانی! رمزارز‌ها به مدار رشد بازگشتند محدودیت اینترنت چه بلایی بر سر اقتصاد می‌آورد؟ پاداش 2میلیاردی برای هیيت مدیره یک بانک رسوب 3.5 میلیارد دلار نهاده‌ دامی در گمرک + جدول موج‌ جدید خاموشی‌ها در راه است؟ حال خوب دارویی ها از خبر حذف ارز ترجیحی سهامداران نگران آینده بورس در دولت جدید نباشند | روند مثبت بازدهی بازار سرمایه تداوم دارد خدمت رسانی به حوزه سلامت از افتخارات بانک رفاه است سقف تسهیلات طرح "جهش مهر سلامت" افزایش یافت پیش‌بینی بورس مرداد 1400/ بحران خشکسالی چه تاثیری بر صنایع بورسی می‌گذارد؟ سایت آمازون پرداخت با بیت کوین را آغاز می کند ارز دیجیتال ریف فایننس (Reef Finance) چیست؟ کاهش 2.5 درصدی ارزش بازار جهانی ارز‌های دیجیتالی مدیرعامل توانیر درباره واردات ماینرهای چینی هشدار داد مخالف عرضه سیمان در بورس بودیم!! نرخ فروش رب گوجه فرنگی "غشهداب" بالا رفت "دابور" به افزایش سرمایه 50 درصدی رسید تقسیم سود 220 تومانی در مجمع "لبوتان" برگزاری مجمع "کنور" در 8 روز آینده راه‌حل عاجل بحران‌های اقتصادی "شغدیر" در مسیر پرداخت سود قرار گرفت آمازون هم به جمع بیت کوینی‌ها پیوست منتظر موج جدید خاموشی‌ها باشید آخرین اخبار از قطعی برق پاساژ علاءالدین قطعی برق اصفهان مربوط به شبکه سراسری است کشمکش بر سر عرضه سیمان در بورس / قیمت‌های نجومی و سود دلالان علت تجمع امروز در خیابان جمهوری چه بود؟ (فیلم) یارانه یک میلیونی هر ایرانی به خودروسازان! مردم نمی‌توانند بیشتر از نیم کیلو میوه بخرند! آغاز پذیره‌نویسی صندوق سرمایه گذاری جسورانه پیشرفت اصلاح خط ریخته‌گری یک مجتمع فولاد سبا «وبصادر» از بالای برج سپهر خبر خوش درآمدزایی به سهامداران داد خرید 83 درصد حقیقی‌ها اعمال محدودیت در فعالیت رمز ارزها تا پایان دوران گرمای هوا رشد 11 درصدی حجم معاملات بورس کالا در تیر ماه توضیحات بانک دی در خصوص بازگشایی نماد در بورس رنج معاملات سودده در فولاد

در حال بارگیری...