ماجرای مبهم 3 میلیون تن فولاد/ قاچاق یا دپوشده در کارخانه‌ها؟

ماجرای مبهم 3 میلیون تن فولاد/ قاچاق یا دپوشده در کارخانه‌ها؟

موضوع اختلاف آماری درباره سه میلیون تن فولاد در کشور در حالی همچنان با ابهام روبه‌رو است که برخی تولیدکنندگان از قاچاق این میزان فولاد خبر می‌دهند و در مقابل، وزارت صنعت معتقد است 1٫6 میلیون تن فولاد در کارخانه‌ها دپو شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، موضوع اختلاف آماری درباره سه میلیون تن فولاد در کشور هرچند با تایید و تکذیب‌هایی روبه‌رو شد اما این موضوع همچنان با ابهام همراه است به طوری که از یک سو برخی تولیدکنندگان فولاد از قاچاق این میزان فولاد به خارج خبر می‌دهند و از سوی دیگر وزارت صنعت اختلاف آماری موجود را از سه میلیون تن به 1٫6 میلیون تن تقلیل داده و همچنین می‌گوید این میزان فولاد توسط کارخانه‌ها دپو شده است.

خبر گم شدن سه میلیون تن فولاد را نخستین بار رضا شهرستانی، عضو هیات‌مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران اعلام کرد و گفت: سرنوشت سه میلیون تن فولاد در زنجیره تولید و صادرات نامعلوم است که این رقم حدود 10 درصد فولاد کشور را شامل می‌شود.

به گفته وی، سال گذشته بیش از 30 میلیون تن فولاد در کشور تولید شد که از این مقدار 15 میلیون تن در داخل کشور مصرف و 12 میلیون تن دیگر نیز صادر شده است. بنابراین سه میلیون تن فولاد در زنجیره مصرف و صادرات گم شده است.

وی با اشاره به فعالیت گمرکات کشورمان در مرزهای عراق، کردستان، ترکیه، افغانستان و پاکستان در خارج از ساعت‌کاری، گفت: بین آمارهای ظاهری با آمارهای واقعی سه میلیون تن اختلاف وجود دارد که به نظر می‌رسد قاچاق شده است، چرا که وقتی اختلاف بین قیمت داخل و خارج زیاد باشد قاچاق نیز افزایش می یابد.

3 میلیون تن فولاد گم نمی‌شود

اما این موضوع برای اعضای دیگر انجمن فولاد چندان خوشایند نبود و برخی از آنها چنین ادعایی را دارای شبهه دانستند. رسول خلیفه سلطانی، دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد در این مورد گفت: گم شدن سه میلیون تن فولاد ناشی از بررسی آمارهای کلی صنعت فولاد است و برای نهایی شدن، باید آمار کلی را با نتایج حسابرسی و انبارگردانی شرکت‌ها تطبیق دهیم.

وی با بیان اینکه این گم شدن مربوط به بحث‌های آماری است، وگرنه سه میلیون تن فولاد قابلیت گم شدن ندارد، توضیح داد: منظور از این مساله آن است که در موازنه تولید، واردات و صادرات با کمبود سه میلیون تنی روبه‌رو هستیم. این اختلاف آماری ناشی از ارقام موجود در آمارهای کلی صنعت فولاد است و هنوز حسابرسی شرکت‌های فولادی نهایی نشده است. در واقع انبارگردانی و حسابرسی شرکت‌های فولادی خردادماه نهایی می‌شود و آن زمان آمار دقیق مشخص خواهد شد.

وزارت صنعت: 1٫6 میلیون تن فولاد دپو شده است

در این میان سیف‌اله امیری، مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز در این خصوص با رد ادعای مطرح شده، گفت: منبع آمار در وزارت صمت، سامانه بهین‌یاب است. تمام عملیات و خوراک یک کارخانه در این سامانه ثبت می‌شود. در نتیجه بهین‌یاب بهترین منبع آماری است هرچند که ممکن است مشکلاتی داشته باشد. افرادی در این سامانه خرید می‌کنند که تولیدکننده هستند و قرار است محصول تولیدی خود را در بورس عرضه کنند.

وی اضافه کرد: بر اساس آمار موجود، کل تولید کشور تا پایان سال 99 حدود 30 میلیون تن بوده که 18٫7 میلیون تن بیلت و بلوم و 11٫3 میلیون تن اسلب تولید شده است. البته در تهیه این آمار از گزارش‌های انجمن فولاد نیز استفاده کرده‌ایم.

قاچاق توجیه اقتصادی ندارد

نادر سلیمانی، عضو هیات‌مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران نیز با اشاره به غیر واقعی و غیر کارشناسی بودن ادعای گم شدن سه میلیون تن فولاد، گفت: هیچ گونه اسناد و مدارکی در خصوص اثبات این رقم وجود ندارد. در حال حاضر، تولید در کشور مطابق برنامه در تمام زنجیره در حال انجام است و رتبه دهم کشور در جهان مبین این واقعیت است.

وی گفت: میزان اختلاف میان صادرات و تولید در این زنجیره تنها حدود یک میلیون تن است که این میزان با توجه به فعالیت بیش از 150 واحد تولیدکننده مقاطع طویل فولادی در حال کار، رقم قابل اعتنا و غیرمعقولی نیست.

عضو انجمن تولیدکنندگان فولاد تصریح کرد: از سوی دیگر، هر یک از واحد‌های تولید مقاطع طویل، بخشی از محصول خود را در انبار به عنوان ذخیره نگهداری می‌کنند و مقداری از تولید بیلت و بلوم نیز غیر‌استاندارد است که از این حیث نیز همواره مقداری اختلاف میان ارقام تولید و صادرات وجود دارد.

به 150 هزار تریلی نیاز است

امیر حسین کاوه، عضو اتاق بازرگانی نیز درخصوص موضوع گم شدن سه میلیون تن فولاد گفت: بحث گم شدن سه میلیون تن فولاد از آن جایی شروع شد که یک عضو انجمن فولاد اعلام کرد که تولید فولاد کشور در سال گذشته بیش از 30 میلیون تن بوده است که از این میزان، 15 میلیون تن مورد مصرف داخلی قرار گرفته است و 12 میلیون تن نیز صادرات شده است و بر این اساس با سطحی‌نگری و بدون توجه به میزان تولید واقعی و میزان ضایعات تولید؛ میزان دپو انبارها و بدون توجه به آمار دقیق صادرات و ده‌ها عامل دیگر ناگهان به اشتباه نتیجه گرفتند که سه میلیون تن فولاد گم شده است.

کاوه گفت: به احتمال زیاد این موضوع یک اشتباه بزرگ در یک بحث آماری است زیر اصولا سه میلیون تن فولاد قابلیت گم شدن و یا قاچاق را ندارد، زیرا برای جابه‌جایی سه میلیون تن فولاد به 150 هزار تریلی نیاز است که گم یا ناپدید شدن این رقم فولاد، بسیار ناممکن و نشدنی است.

در هر حال، ایران دهمین فولادساز جهان محسوب می‌شود و پیش‌بینی شده در افق چشم‌انداز 1404 با تحقق ظرفیت 55 میلیون تن فولاد، بتواند به جایگاه هفتم جهان برسد. قطعا دستیابی به چنین جایگاهی نیازمند مدیریت مناسب این صنعت و رفع هرگونه ابهام از وضعیت تولید، مصرف و صادرات فولاد است.

منبع: فارس

مطالعه بیشتر: صادرات فولاد یران
local_offerبرچسب‌ها:
نگاهی به عملکرد ماهانه آهن و فولاد ارفع / ارفع چهار هزار و 680میلیون تومان درآمد کسب کرد

نگاهی به عملکرد ماهانه آهن و فولاد ارفع / ارفع چهار هزار و 680میلی...

آهن و فولاد ارفع در اردیبهشت ماه، چهار هزار و 680میلیون تومان درآمد کسب کرد.

EghtesadOnline.com/
کاهش تولید فولاد خام جهان تا پایان اکتبر

کاهش تولید فولاد خام جهان تا پایان اکتبر

انجمن جهانی فولاد گزارش داد، مجموع تولید 10 ماهه سال جاری میلادی به یک میلیارد و 511 میلیون تن رسیده است که 2 درصد کمتر از تولید دوره مشابه سال گذشته به شمار می‌آید.

BourseNews.ir/
تحلیل جامع بر آهن و فولاد ارفع

تحلیل جامع بر آهن و فولاد ارفع

شرکت آهن و فولاد ارفع به دلیل عوامل مختلف از جمله افزایش نرخ جهانی شمش و نرخ دلار رشد چشم‌گیری در سوددهی داشته است.

EghtesadOnline.com/
عدم ممنوعیت صادرات سنگ آهن به تولید فولاد کشور آسیب می‌زند

عدم ممنوعیت صادرات سنگ آهن به تولید فولاد کشور آسیب می‌زند

صادرات سنگ آهن با کیفیت در جنوب کشور که مورد نیاز واحد‌های فولادسازی است مدتی است که خبر ساز شده و در نهایت با ورود پلیس امنیت اقتصادی هرمزگان تلاش برای جلوگیری از خام فروشی ادامه دارد.

BourseNews.ir/
آینده تولید فولاد در شرایط کرونا / سال گذشت 5/3 میلیارد دلار ارز به کشور بازگشت

آینده تولید فولاد در شرایط کرونا / سال گذشت 5/3 میلیارد دلار ارز ب...

عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد می‌گوید: اهداف ما تولید 55 میلیون تنی فولاد است. سال گذشته 5/11 میلیون تن فولاد صادر کردیم که به ازای آن بالغ بر 5/3 میلیارد دلار ارز به کشور بازگشت.

TejaratNews.com/
آب جیره‌بندی نمی‌شود، نگران نباشید ادامه ریزش قیمت جهانی طلا در هفته جاری مهم‌ترین سیگنال‌های بورسی پس از انتخابات کلاهبرداران رمزارزی در کمین مردم پیش‌بینی‌ بورس امروز 29 خرداد اجاره‌های تا 5میلیون در بازار املاک مسکونی ال‌جی فروشنده آیفون می‌شود؟ پیش‌بینی هفته آخر خرداد 1400 از نگاه تحلیلگران بازار سرمایه مدیرعامل گروه سایپا رای خود را به صندوق انداخت قیمت خودرو چه تغییری کرد؟ کرونا بنادر جنوب چین را از کار انداخت مسیر قیمت دلار بعد از انتخابات 1400/ پیش‌بینی 5 کارشناس از آینده بازار ارز جدیدترین قیمت کنسول‌های بازی و لوازم جانبی دلار به کانال 23 هزارتومانی باز می‌گردد؟ گرانی رینگ خودرو؛ قیمت‌ها 4 تا 8برابر شد! مدل 2022 سریع‌ترین پورشه جهان رونمایی شد پیش‌‌بینی قیمت طلا در هفته اول تیر/ ریزش بهای جهانی طلا چین در یک قدمی ارز دیجیتال ملی قیمت سبد نفتی اوپک کاهش یافت رقابت داغ برای خرید بنزین در بورس انرژی فهرست پروازهای خارجی ایران اعلام شد پیش‌بینی بورس شنبه 29 خرداد / بازار نوسانی و رنج خواهد بود آغاز رسمی فروش خودرو شاسی بلند فیدلیتی تاب‌آوری اقتصاد ایران در وضعیت نامطلوب حال و هوای بازار مسکن در جنوب پایتخت + قیمت پیش‌بینی قیمت خودو در هفته اول تیر / افزایش تقاضا برای خرید خودرو ورق قیمت‌ها در بازار سکه و طلا برگشت قیمت گوشت قرمز در بازار بورس در هفته‌ای که گذشت/ سهامداران منتظر مشخص شدن نتایح انتخابات تهدید جدی صادرات گاز ایران/ بازار عراق از دست می‌رود؟ یک هفته با صنایع بورسی سیمان زنجان و سیمان سفید نی ریز هم بورس کالایی شدند 3 قطعه زمین به زودی روی تابلوی بورس کالا می‌رود یک هفته با بورس کالا کارنامه تجارت خارجی ایران در سال 99 منتشر شد اگر روحانی نبود| قیمت‌گذاری دستوری بلای جان بازار سرمایه/ ریسکی که دولت به شرکت‌های بورسی تحمیل می‌ک... رشد شانه‌ به شانه دلار و سکه/ بورس از رقابت پا پس کشید! بورس، گزینه‌ای معقول برای سرمایه‌گذاری در سال 1400 آخرین قیمت طلا پیش از امروز 28 خرداد / بازار طلا در روز انتخابات چگونه است؟ آخرین قیمت دلار پیش از امروز 28 خرداد / دلار در روز انتخابات چگونه است؟ روند هفتگی صندوق‌های دولتی هفته آخر خرداد 1400 عرضه مرغ بالاتر از قیمت مصوب/ دستگاه‌های ناظر پاسخگو باشند معرفی 4 واحد متخلف تولید فراورده‎‌های گوشتی + اسامی ابلاغ آیین‌نامه اجرایی طرح ملی مسکن/ وام ساخت چقدر است؟ عینک هم‌قیمت ربع سکه شد / گرانی، تعمیر عینک را زیاد کرد رستوران هات‌پات چینی با ظرفیت 7200مشتری آغاز فروش فوق‌العاده 4 محصول زامیاد از شنبه اعلام جزيیات فروش نقدی خودرو فیدلیتی + جدول خبر خوش در مجمع/ "شپترو" از زیان‌دهی و ماده 141 خارج شد بررسی بازارها نسبت به انتخابات سال 96 / کدام بازار 1300 درصد رشد کرده است؟

در حال بارگیری...