رسوایی‌های بزرگ صنعت خودرو که جهان را متحیر کرد/عکس

رسوایی‌های بزرگ صنعت خودرو که جهان را متحیر کرد/عکس

فناوریگجت‌نیوز نوشت: تاکنون رسوایی های بزرگی در صنعت خودرو اتفاق افتاده که باعث ایجاد سروصدای زیادی شده و در نهایت پیامدهای بزرگی داشته‌اند.

فقط در سال 2014 بیش از 60 میلیون دستگاه خودرو به دلیل مشکلاتی که داشتند، از سوی شرکت سازنده فرا خوانده شدند. بسیاری از این فراخوان‌ها به دلیل مسايل ایمنی بودند و بیشتر شرکت‌های خودروسازی به دنبال اصلاح سیستم‌های معیوبی هستند که می‌توانند رانندگان را در معرض خطر قرار دهند.

بیشتر بخوانید:
  • کوییک یا تیبا 2 ، برنده مقایسه کدام است؟
  • عکس | شاهکار جدید مرسدس بنز؛ تلفیق زیبایی و قدرت

با این حال برخی از خودروسازان و تامین کنندگان برای افزایش سود دست به فعالیت‌های مشکوکی زده‌اند. وقتی این اقدامات به گوش عموم جامعه می‌رسد، یک رسوایی بزرگ را به وجود می‌آورند.

انفجار مخزن سوخت فورد پینتو

در آوریل 1974 میلادی، مرکز ایمنی خودرو از NHTSA درخواست کرد خودروهای فورد پینتو را به دلیل نقص طراحی مخزن سوخت فراخوانی کند. ظاهرا این مشکل باعث می‌شد خودروها در هنگام برخوردهای عقب با سرعت کم تا متوسط مستعد آتش‌سوزی باشند. پس از این که سه کشته و چهار مجروح جدی به دلیل همین نقص گزارش شدند، درخواست مرکز ایمنی خودرو اجرا شد.

در سال 1977 یک مجله، مقاله‌ای را بر اساس فایل‌های مرکز ایمنی خودرو منتشر کرد که نشان می‌داد فورد قبل از عرضه پینتو به بازار از نقص طراحی مخزن سوخت آن اطلاع داشت. این خودروساز یک تجزیه و تحلیل مربوط به هزینه و سود انجام داده بود که نشان می‌داد هزینه‌های مربوط به سوختگی و جراحات ناشی از سوختگی کمتر از هزینه اصلاح نقص مخزن سوخت خودروهای پینتو است.

طبق گزارش Popular Mechanics، ظاهرا آتش سوزی مخزن سوخت فورد پینتو منجر به کشته شدن 27 تا 180 نفر شده بود. فورد 1.5 میلیون دستگاه پینتو را در سال 1980 میلادی فرا خواند و یک قاضی به این خودروساز دستور داد تا بیش از 100 میلیون دلار خسارت مدنی بپردازد. اما مخرب‌ترین نتیجه برای فورد، فاجعه بازخوردهای عمومی بود. فورد در سال 1977 تنها 74 هزار و 237 دستگاه تولید کرد و در سال 1980 مجبور شد پینتو را بازنشسته کند.

رشوه دایملر به مقامات بین‌المللی

در فوریه 2022 دایملر با تمرکز بر تجارت خودروی خود به گروه مرسدس بنز پیوست. در حالی که این خودروساز تعدادی از لوکس‌ترین خودروهای باکیفیت موجود در بازار را تولید می‌کند، اما تاریخچه این شرکت بدون حرف و حدیث هم نیست. در سال 2010 میلادی کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده تحقیقات و تسویه حساب با دایملر AG را برای نقض قانون اقدامات فساد خارجی به پایان رساند. کمیسیون بورس و اوراق بهادار، شرکت خودروسازی اشتوتگارتی را متهم کرد که بیش از یک دهه به طور منظم اقدام به پرداخت رشوه به نمایندگان دولت‌های خارجی برای کسب و کار در اروپای شرقی، آفریقا، خاورمیانه و آسیا می‌کرد.

با وجود تصویب مفاد ضد رشوه‌خواری توسط هیات مدیره این شرکت در حدود یازده سال قبل، این رویه در سراسر کمپانی رواج پیدا کرد. بسیاری از مدیران دایملر در برابر این دستورالعمل مقاومت کردند یا آن را نادیده گرفتند. دایملر نتوانست این مصوبه را اجرا کند و بازپرداخت‌های نامناسب تا سال 2008 میلادی ادامه پیدا کرد. SEC تشخیص داد که دایملر حداقل 56 میلیون دلار پرداخت‌های نامناسب و رشوه داشته و این شرکت از طریق این معاملات 1.9 میلیارد دلار درآمد و 90 میلیون دلار سود غیر قانونی به دست آورده است. در نهایت خودروساز آلمانی با پرداخت جریمه 185 میلیون دلاری موافقت کرد و این قايله به پایان رسید.

خرابی تایر Firestone فورد اکسپلورر

در سال 2000 میلادی اداره ملی ایمنی ترافیک بزرگراه، تحقیقاتی را در خصوص جداسازی آج تایر فایرستون در خودروهای فورد اکسپلورر آغاز کرد که در نهایت مشخص شد که شیوه‌های هر دو شرکت فایرستون و فورد منجر به خرابی‌های گسترده‌ای شده است. بیش از شش میلیون لاستیک در سال 2000 فراخوان شدند و تا سال 2020 حداقل 271 نفر به دلیل این خرابی‌ها جان خود را در تصادفات از دست دادند و تعداد زیادی هم مجروح شدند.

بیشتر تصادف‌های فورد اکسپلورر به خاطر کنده شدن آج تایر فایرستون رخ داده بود. لاستیک پاره شده یا بد کار می‌کرد که باعث می‌شد رانندگان کنترل خودرو را از دست بدهند و در نهایت منجر به چپ کردن یا تصادف اتومبیل می‌شد. امروز هنوز مشخص نیست که چرا تایرهای خاص درگیر فراخوان به این اندازه دچار حادثه‌ای مثل جدا شدن آج می‌شدند. کارمندان سابق کارخانه فایرستون در دکاتور (جایی که بسیاری از تایرهای فراخوان شده در آنجا تولید شده بودند) ادعا کردند که کنترل کیفیت ضعیف و شرایط کاری بد در این کارخانه منجر به تولید محصول ضعیف‌تر شده بود.

یکی دیگر از عوامل مهم ممکن است تورم کم لاستیک‌ها باشد. فورد می‌دانست که اکسپلورر در حین پیچ‌های تند، مستعد واژگونی است و این مشکل با باد کردن کامل لاستیک‌ها تشدید می‌شد. بنابراین این شرکت به مالکان توصیه کرد تایرها را تا فشار 26 باد کنند، در حالی که فشار طبیعی 35 بود. با این حال لاستیک‌های با هوای کمتر، سطح تماس بیشتری با جاده دارند، اصطکاک و گرمای بیشتری تولید می‌کنند و به این ترتیب میزان خرابی آنها افزایش می‌یابد. پس از شکایت‌های حقوقی و تحقیقات کنگره، فورد و فایرستون به همکاری نزدیک به صد ساله خود پایان دادند و مدیران عامل هر دو شرکت مجبور به استعفا شدند.

تقلب فولکس واگن در انتشار گازهای گلخانه‌ای

در 18 سپتامبر 2015، آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده به خودروساز آلمانی یعنی فولکس واگن برای نقض قانون هوای پاک حمله کرد. در این سند، آژانس توضیح داد که چگونه مهندسان فولکس واگن در ساخت موتور دیزلی که عملکرد خوبی داشته باشد و استانداردهای سخت‌گیرانه ایالات متحده را برآورده کند، مشکل داشته و تقلب کرده است. مهندسان این شرکت سیستمی را طراحی کردند که کنترل‌های آلایندگی را در طول آزمایش روشن می‌کرد، ولی آنها را در هنگام رانندگی عادی خاموش می‌کرد.

این رسوایی ابتدا در ایالات متحده افشا شد. محققان در ویرجینیای غربی توانستند اختلاف بین آلایندگی موتور دیزلی فولکس واگن که در جاده‌ها اندازه‌گیری شده بود با آلایندگی‌های موجود در تست‌های آزمایشگاهی را کشف کنند. آنها ناهماهنگی این نتایج را به هیات منابع هوایی کالیفرنیا گزارش دادند و در نهایت، آژانس حفاظت از محیط زیست توانست سازوکار تقلب فولکس واگن در انتشار گازهای گلخانه‌ای را کشف کند.

فولکس واگن در ابتدا ادعا کرد که این کلاهبرداری صرفا کار دو مهندس نرم افزار بوده است. با این حال در این سند همچنین آمده بود که مدیران بارها استفاده از سیستم مذکور را با وجود مخالفت سایر کارمندان، تایید کردند و مهندسان را تشویق کردند که این طرح را مخفی نگه دارند. در کیفرخواست ادعا شده بود که مارتین وینترکورن، مدیرعامل سابق فولکس واگن نه تنها به طور کامل در خصوص فعالیت‌های غیر قانونی مهندسان خود اطلاع داشت، بلکه مجوز ادامه این فعالیت‌ها را نیز صادر کرده بود.

به گزارش رویترز، رسوایی آلایندگی فولکس واگن بیش از 30 میلیارد دلار برای این شرکت در ایالات متحده آمریکا هزینه داشت و مارتین وینترکورن را مجبور به استعفا کرد. دادستان‌های آلمان نیز در حال تحقیق در خصوص دخالت سایر مدیران فولکس واگن در این رسوایی بودند. در حالی که رسوایی های صنعت خودرو معمولا بر یک شرکت تاثیر می‌گذارند، اما این اتفاق منجر به این شد که ارزیابی دقیق‌تری روی آلاینده‌های موتور دیزلی انجام شود و در نهایت محبوبیت این موتورها در سراسر جهان کاهش پیدا کرد.

ایربگ‌های تاکاتا

در حالی که فراخوان‌های خودرو امری عادی است و معمولا شامل اصلاح یک نقص جزيی می‌شوند، اما هیچ فراخوانی به اندازه کیسه های هوای تاکاتا سروصدا به پا نکرد. NHTSA این اتفاق را بزرگترین و پیچیده‌ترین فراخوان ایمنی در تاریخ ایالات متحده آمریکا نامیده است.

در بین سال‌های 2000 تا 2008 میلادی، تامین کننده ژاپنی یعنی تاکاتا، کیسه‌های هوایی را برای خودروها تولید کرد که تحت تاثیر رطوبت قرار گرفتند و می‌توانستند با نیروی بیش از حد فعال شوند. اگر کیسه هوا، محفظه فلزی را پاره کند می‌تواند بارانی از ترکش و مواد شیمیایی را به داخل خودرو سرازیر کند که ممکن است باعث آسیب‌های کشنده‌ای شود. مطالعات NHTSA نشان داد که کیسه‌های هوا با استفاده از پیشرانه مبتنی بر نیترات آمونیوم بدون عامل خشک کننده شیمیایی، علت این مشکل هستند و دماهای بالا، رطوبت محیطی و فرسودگی باعث خرابی این دستگاه‌ها می‌شدند.

در سال 2014 میلادی، نیویورک تایمز در گزارشی اعلام کرد تاکاتا و هوندا موتورز اطلاع‌رسانی به مردم درباره کیسه های هوای بالقوه خطرناک را به تاخیر انداختند. در ژانویه سال 2015 میلادی NHTSA جریمه 70 میلیون دلاری را به دلیل عدم گزارش ادعاهای گارانتی، جراحات و مرگ و میر ناشی از دستگاه‌های معیوب برای هوندا موتورز در نظر گرفت.

بر اساس گزارش Consumer Reports تا ماه سپتامبر 2021 کیسه های هوای معیوب ساخته شده توسط تاکاتا تنها در ایالات متحده آمریکا منجر به مرگ 19 نفر و مجروح شدن بیش از 400 نفر شده بود. NHTSA گزارش داد که این تعداد در سراسر جهان به بیش از 27 کشته می‌رسد. در ایالات متحده، فراخوانی دستگاه‌های معیوب با بیش از 30 میلیون اتومبیل ساخته شده توسط 10 خودروساز مختلف آغاز شد و تا سال 2021 میلادی شامل 67 میلیون کیسه هوا از بیش از 42 میلیون خودرو شد.

شتاب تصادفی تویوتا

در آگوست 2009 میلادی، مارک سیلور، گشت‌زن بزرگراه و همچنین سه عضو یک خانواده در یک تصادف خودرو کشته شدند. در این حادثه، پدال گاز خودروی لکسوس روی تشک کفی زیرین گیر کرده بود. در کمال تعجب، سیلور در حالی که اتومبیلش با سرعت بیش از 100 مایل بر ساعت حرکت می‌کرد، با 911 تماس گرفت و قبل از این که یک تصادف دلخراش به زندگی‌اش پایان بدهد، جزيیات اتفاقی که برایش افتاده بود را توصیف کرد.

در نوامبر همان سال، ABC News خطرهای احتمالی از شتاب ناخواسته خودروهای تویوتا را گزارش داد. در این گزارش گفته شد صدها نفر از مالکان خودروهای تویوتا به دنبال یک سری تصادف‌های مربوط به شتاب ناخواسته شکایت کرده‌اند. در ابتدا تویوتا شتاب ناخواسته در چندین مدل تویوتا و لکسوس را ناشی از خطای رانندگان دانست و سپس مدعی شد که کفپوش‌ها مانع آزاد شدن پدال گاز می‌شوند.

در سال 2009 و 2010 میلادی، تویوتا از فراخوانی 9.3 میلیون خودرو در سراسر جهان برای رسیدگی به مشکل چسبیدن پدال گاز به زیر کف‌پوش خبر داد و بارها به مالکان این خودروها اطمینان داد که این مشکل اصلاح شده است. با این حال تویوتا بعدا اعتراف کرد که در این فراخوان، تمام خودروهایی که می‌دانست در معرض خطر هستند را تعمیر نکرده بود. این خودروساز دلیل دیگری از شتاب ناگهانی را که در تحقیقات خود کشف کرده بود، پنهان کرد. مشکل چسبیدن پدال به گیر کردن پدال گاز در هنگام فشار دادن جزيی اشاره داشت.

در نهایت تویوتا اعتراف کرد که مردم را گمراه کرده است و با پرداخت جریمه 1.2 میلیارد دلاری موافقت کرد. این بزرگترین جریمه‌ای بوده است که تاکنون توسط دادستانی ایالات متحده برای یک خودروساز وضع شد.

5858

فروش فوق العاده سایپا با تحویل سه ماهه واریزی جدید با اجرای رتبه بندی معلمان از امشب | جیب این معلمان پرپول می شود بذرپاش بدون تحمیل به دولت می‌تواند، سدها را بشکند اتصال 50 میلیون سهام عدالت به بازار سرمایه کار درستی نبود موافقان وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی چه گفتند؟ راهکار اساسی برای کنترل بازار اجاره‌بها اعتراف ريیسی به تصمیم اشتباه در بورس + فیلم صدور مجوز‌های بی رویه به واحد‌های فولادی، عامل بر هم خوردن طرح توازن 30 هزار تن نفتای سبک صادراتی مهمان بورس انرژی شرایط خرید سهام در بازار SME آسان شد آقای بذرپاش برای یک صندلی بی‌ارزش از رهبری هزینه نکنید/ وزیر پیشنهادی اصطلاحات تخصصی و علمی این حوزه... تیر تورم بر سیبل بازار ملک فروش دلار برپایه قیمت موز و ماکارانی/ اوراق ارزی خریدار ندارد بذرپاش در کودکی تعهد خود را به نظام ثابت کرد/ مسکن ملی زمین‌گیر شده است پرداخت حق بیمه کامیون‌های ایرانی برعهده طرف عراقی است اطلاعیه بانک ملت درباره احتمال اختلال موقت در خدمات الکترونیک توانگر: مملکت قحط‌الرجال نیست، بذرپاش نه سابقه راه... پتروشیمی ها قربانی افزایش مصرف گاز سرمدی: استفاده از نیروهای غیرمتخصص تحقق وعده ساخت 4... ريیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی از شرکت پلیمر آریاساسول بازدید کرد صنعت فولاد با مشکلات زیرساختی در حمل و نقل و عدم توازن در زنجیره مواجه است توازن در زنجیره مواجه است... کاهش 40 درصدی قیمت مرغ در یک ماه/ دلیل افت قیمت چه بود؟ حل مشکل مسکن کار حاکمیتی است/ بذرپاش به تنهایی نمی‌تواند مشکلات را حل کند افزایش 90 درصدی ارزش صادرات شرکت‌های دانش بنیان وزارت نفت چه میزان حساب غیرقانونی در بانک‌ها دارد؟ یوسفی: بذرپاش برنامه‌ای برای ساخت یک میلیون مسکن نداشت میدان یلدا هم نفت دارد و هم گاز/ همکاری با 5 کشور آسیایی و یک کشور اروپایی در حوزه اکتشاف تهدید یک نماینده مجلس نسبت به بد‌عهدی‌های دولت/... قیمت گذاری کیلویی خودرو در ایران! بذرپاش برنامه‌ای برای ساخت یک میلیون مسکن ندارد عسگری: قیمت مسکن در تهران 1100 برابر شده است/ برنامه بذرپاش برای کاهش سهم هزینه مسکن در سبد خانوار چ... قیمت مسکن در مناطق پرتقاضا چند؟ بیش از 309 هزار تن میلگرد به بورس کالا می‌رود واریز افزایش حقوق کارگران بزودی | افزایش میلیونی حقوق کارگران تصویب شد قیمت پراید ترمز برید؛ سایپا 131 چند شد؟/ جدول قیمت خودروهای داخلی در بازار را ببینید گزارش کمیسیون کشاورزی درخصوص صلاحیت وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی/ 56 درصد از برنامه‌های بذرپاش منطبق ... گزارش کمیسیون عمران درخصوص صلاحیت وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی/برنامه‌های بذرپاش همسو با توسعه و قوان... صادرات مرغ با عوارض صفر ممکن شد معاملات توافقی دلار با قیمت خرید 34 هزار و 600 تومان شرایط مناسب اجاره آپارتمان در شرق تهران بررسی برنامه های وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی 2 شاخص حکومت‌داری در ایران بهبود یافت قیمت طلا در مسیر افزایشی کاهش تعرفه واردات و صادرات بین ایران و پاکستان تمدید زمان رفع تعهد ارزی تا پایان آذرماه جمع آوری امضا نمایندگان مجلس برای استیضاح وزیر بهداشت سقوط قیمت نفت به زیر 80 دلار خانه متری 88 میلیون در تهرانپارس+ جدول روسیه در تصور تعیین کف قیمت برای فروش نفت توقف ثبت سفارش‌ جدید برای خرید برنج و چای از هند