چرا بورس در یک ماه گذشته رشد کرد؟ / سیاست‌های دولت جدید درباره بورس چه خواهد بود؟

چرا بورس در یک ماه گذشته رشد کرد؟ / سیاست‌های دولت جدید درباره بورس چه خواهد بود؟

در یک ماه اخیر بورس رشد قابل توجهی را داشت علت این موضوع از دیدگاه کارشناسان بازار سهام عوامل مختلفی مثل برگزاری مجامع شرکت‌های بورسی و بالا رفتن تولیدات شرکت‌ها بوده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، سال گذشته با دعوت هیجانی دولت از مردم برای ورود به بورس، یکباره آمار کدهای بورسی نسبت به سال 98 با رشد 76 درصدی مواجه شد. حالا بیشتر افراد جامعه به دنبال ثبت نام در سجام و احراز هویت در این سامانه بودند. در ماه‌های پایانی سال گذشته مجموع تعداد کدهای بورسی معامله‌گران به 32 میلیون و 200 هزار نفر رسید.

در مرداد ماه سال پیش شاهد افت شدید بازار سهام بودیم. بیشتر نمادهای افت شدید قیمت را تجربه کردند و سرمایه‌های خرد و اندک سهامداران تازه‌کار بورس از دست رفت.

در بودجه سال 99 کسری بودجه دولت بین رقم 55 تا 200 هزار میلیارد تومان تخمین زده شده بود و به نظر می‌رسید دعوت دولت از مردم برای حضور در بورس بی‌مورد نبوده است. بعد از بحران بازار سهام گمانه‌های مختلفی از میران تامین مالی دولت از بورس زده شد حالا دولت متهم ردیف اول قرار گرفته است و اعداد و ارقام غیررسمی نشان می‌دهد که دولت تنها در سال 99 از بازار سهام 230 هزار میلیارد تومان تامین مالی کرده است.

از مرداد ماه سال گذشته تا به امروز اعتماد سهامداران خرد به بورس هر روز کمتر شد و دیگر به بازار سرمایه با دیدی بلندمدت نگاه نمی‌کردند. آن‌ها فقط منتظر باز شدن قفل صف‌های فروش سهم‌های خود و نوسان‌گیری‌های کوتاه مدت از بازار بودند. هر روز ریسک‌های بیشتری به بازار اضافه می‌شد از انتخابات ریاست جمهوری گرفته تا شدت گرفتن تحریم‌های اقتصادی و بالا رفتن نرخ دلار.

بورس در خرداد ماه 1400 چه شد

با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و مشخص شدن ريیس جمهور جدید، تا حدی ابهام‌های سیاسی بازار سرمایه از بین رفت. نرخ دلار در حوالی 20 تا 24 هزار تومان تثبیت شد و مذاکرات برجام هم تا مرز توافق پیش رفت.

حالا سیاست‌های احتمالی ريیس جمهور منتخب نشان می‌دهد که قصد تامین مالی از بازار سهام را ندارد و اهداف خود را در جهت عمق بخشیدن به آن قرار داده است. اما هنوز ابهام تعیین کابینه اقتصادی او بر سر بازار سنگینی می‌کند.

از ماه پیش تا به حال شاخص کل بورس از کانال یک میلیون و 200 هزار واحدی عبور کرد و به محدوده یک میلیون و 300 هزار واحد رسید. این تحرکات توانست تا افزایش قیمت در بیشتر نمادهای بازار ایجاد شود و حالا قفل نمادهای کوچک بازار هم با رشد شاخص کل هم‌وزن باز شود.

گروه‌های فولادی، نفتی و پالایشی در روزهای گذشته توانستند رشد خوبی را ثبت کنند. قیمت کامودیتی‌ها در بازار های جهانی فقط یکی از عوامل خارجی رشد بورس در روزهای گذشته بود. عامل مهم دیگر در بازدهی بازار سهام ثبات نرخ ارز، برداشته شدن برخی از تحریم‌های تجاری ایران توسط آمریکا و انتشار گزارش‌های مالی شرکت‌های پالایشی عوامل مهم دیگری بودند که روند کلی بازار را تغییر دادند.

کارشناسان درباره رشد بورس چه می‌گوید؟

سعید درخشانی، کارشناس بازار سرمایه درباره دلیل رشد بورس در روزهای گذشته به تجارت‌نیوز گفت: در روزهای گذشته سهم‌ها رشد قیمتی معقولی را به واسطه اصلاح به دست آوردند. این در حالی است که P/E سهم‌ها با دلار 20 تا 21 هزار تومان در محدوده‌های 3 تا 4 رسیده است. بسیاری از نمادهای بنیادی بازار مثل فولاد، پتروشیمی و معادن از این قاعده پیروی کرده‌اند.

وی درباره این موضوع تشریح کرد: با توجه به اتفاقات اخیر و عدم کاهش قیمت دلار تا حد زیادی به بازار کمک شد. قیمت‌ها در حال حاضر نشان می‌دهند دلار در محدوده 21 تا 23 هزار تومان در حال بسته شدن است و تغییرات خاصی را نخواهد داشت. بنبراین شاهد این مسيله هستیم که افراد اقدام به خرید سهم‌هایی با P/E پایین در بازار کرده‌اند. همین موارد باعث رشد کلی بازار در یک ماه اخیر شده است.

درخشانی اضافه کرد: گزارشات منتشر شده سه‌ماهه شرکت‌ها منطقی بودند. به نظر می‌رسد با توجه به شرایط فعلی و با توجه به افزایش نرخ‌ها، گزارش‌های سه ماهه تابستان امسال شرکت‌ها از وضعیت بهتری برخوردار باشند.بنابراین پیش‌بینی می‌شود سود شرکت‌ها امسال اعداد بزرگتری را نشان دهند. درخشانی افزود: تمامی این عوامل را بازار به نوعی پیش‌خور کرده و همین موضوع باعث رشد بورس در یک ماه اخیر شده است.

این کارشناس بازار درباره تاثیر تورم در بورس گفت: در حال حاضر قیمت سیمان در سه ماه اخیر بیش از 2 برابر افزایش داشته است یا قیمت بتن نسبت به سیمان رشد بیشتری را ثبت کرده است. در بخش‌هایی مثل بورس کالا که رشد آن‌ها ربطی به دلار ندارد هم شاهد رشد قیمت به دلیل افزایش تقاضا بودیم.

درخشانی تشریح کرد: نرخ‌های جهانی در چند وقت اخیر روند خوبی را داشته‌اند و همین موضوع به سودآوری برخی از شرکت‌ها کمک کرده است. بنابراین در حال حاضر فروش در بازار توجیهی ندارد و افراد می‌توانند سهم‌های خوبی را برای خرید شناسایی کنند.

وی درباره تاثیر کسری بودجه در بورس گفت: با توجه به کسری بودجه 500 هزار میلیارد تومانی سال 1400 به نظر می‌رسد نرخ دلار از محدوده‌های فعلی بیشتر شود. فروش شرکت‌ها بیشتر شوند و بازار سرمایه به صورت تورمی رشد کند. با توجه به کسری بودجه امسال به نظر می‌رسد در بهترین حالت دولت باید نرخ ارز را در بودجه به بالای بیست هزار تومان افزایش دهد.

وی در پایان تاکید کرد: به نظر می‌رسد سیاست‌های دولت جدید در نسبت با بازار سرمایه تغییر کند و اگر قصد تامین مالی هم داشته باشد به صورت غیر مستقیم و به اشکال دیگری این کار را انجام دهد.

 

آخرین اخبار بازار سهام را در صفحه بورس تجارت‌نیوز بخوانید.

پیش‌بینی بورس در نیمه دوم سال

پیش‌بینی بورس در نیمه دوم سال

پرونده بورس در آخرین ماه از گرم‌ترین فصل سال برای بورس‌بازان سرد بود. با توجه به‌ اتفاقات رخ داده در طول هفته‌های اخیر که منجر به‌کاهش شدید قیمت‌ها در بازار سرمایه شد، پیش بینی بورس در نیمه دوم سال 14...

TejaratNews.com/
نحوه عرضه محصولات طی هفته آینده در بورس کالا اعلام شد

نحوه عرضه محصولات طی هفته آینده در بورس کالا اعلام شد

مدیر عملیات عرضه بورس کالا در نامه‌ای به کارگزاران نحوه عرضه محصولات در هفته منتهی به 7 مهر ماه را با توجه به تعطیلی دوشنبه آینده اعلام کرد.

YJC.news/
نمای میانی بورس(31شهریور) / سقوط 11هزار واحدی شاخص کل

نمای میانی بورس(31شهریور) / سقوط 11هزار واحدی شاخص کل

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان نیمه اول معاملات 0.8درصد افت داشت، شاخص هم‌وزن نیز 1.6درصد نزول کرد.

EghtesadOnline.com/

کاهش 4834 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 14 هزار میلیارد تومان فراتر رفت

همه چراغ‌های بورس قرمز شدند!

همه چراغ‌های بورس قرمز شدند!

بازار بورس هفته ای کاهشی را پشت سر گذاشت به طوری که شاخص کل بورس شاخص 1 میلیون و 400 هزار واحد را هم از دست داد و به کانال 1 میلیون و 300 هزار واحد عقبگرد کرد.

Bartarinha.ir/

کدام صنایع بعد از برجام رشد می‌کنند؟ / به بورس اعتماد کنیم؟

روز پرصعود و نزول برای بورس

لزوم تدوین راهکارهایی برای افزایش عمق بازار سرمایه

لزوم تدوین راهکارهایی برای افزایش عمق بازار سرمایه

یک کارشناس بازار سرمایه یکی از سیاست‌های اصلی و اهداف متولیان بازار سرمایه را افزایش عمق این بازار است، گفت: یکی از مهمترین راهکارها، افزایش سرعت عرضه‌های اولیه و ورود شرکت‌ها به بازار است.

FarsNews.ir/
تخلیه هیجان روی الاکلنگ لنگ بورس

تخلیه هیجان روی الاکلنگ لنگ بورس

گزارش پنج و نیم امروز نیم نگاهی دارد به متلک پاستور به دانش آموختگان دانشگاه مدیر پرور و خریدارانی که تخم شان را ملخ خورده‌ و...

BourseNews.ir/
تلاطم بورس پایان ندارد! / خروج 3 هزار میلیارد تومانی از بورس طی 5 روز

تلاطم بورس پایان ندارد! / خروج 3 هزار میلیارد تومانی از بورس طی 5 ...

شاخص کل افت 7 درصدی را در هفته کاری گذشته تجربه کرد که عوامل مختلفی بر این روند تاثیر گذار بود.

YJC.news/
صف خرید پالایشی‌ها در روز افت شاخص کل بورس

صف خرید پالایشی‌ها در روز افت شاخص کل بورس

شاخص کل بورس در پایان بازار با 0٫35 درصد افت و حدودا پنج هزار واحد منفی در محدوده یک میلیون و 386 هزار واحد قرار گرفت.

TejaratNews.com/
کاهش شاخص بورس در آخرین روز فصل تابستان

کاهش شاخص بورس در آخرین روز فصل تابستان

بورستهران- ایرنا- شاخص کل بازار بورس امروز (چهارشنبه، 31 شهریورماه) با چهار هزار و 834 واحد کاهش در جایگاه یک میلیون و 386 هزار واحدی قرار گرفت.

Irna.ir/
بورس دوباره به عقب برگشت/ بر بازار طلا و ارز در شهریور چه گذشت؟

بورس دوباره به عقب برگشت/ بر بازار طلا و ارز در شهریور چه گذشت؟

بررسی روند بازارها در شهریور امسال از بازگشت به عقب بازار سرمایه خبر می‌دهد، بازار طلا و ارز نیز در این ماه با افت ارزش مواجه شدند.

TejaratNews.com/
چرا بورس همچنان ریزش دارد؟ / در کدام صنایع بورسی سرمایه‌گذاری کنیم؟

چرا بورس همچنان ریزش دارد؟ / در کدام صنایع بورسی سرمایه‌گذاری کنیم...

بازار سرمایه در هفته آخر شهریور ماه کانال یک میلیون و 400 هزار واحد را از دست داد و حالا گمانه‌های مختلفی از ادامه روند اصلاحی در بازار زده می‌شود. تحلیل کارشناسان از ادامه روند بازار به چه صورت است؟

TejaratNews.com/
سنگین‌ ترین صف‌ های خرید و فروش در بورس امروز / عرضه‌ها از تقاضا پیشی گرفتند!

سنگین‌ ترین صف‌ های خرید و فروش در بورس امروز / عرضه‌ها از تقاضا پ...

خالص سفارشات فروش سهام در بورس امروز از رقم 120میلیارد تومان عبور کرد، برتری سمت عرضه در صنعت انبوه‌سازی، املاک و مستغلات بیش از سایرین بود و همچنین سهام عمران و...

EghtesadOnline.com/
ريیس جمهور قانون جهش تولید مسکن را برای اجرا ابلاغ کرد واکسیناسیون کارکنان امانی و پیمانی فولاد هرمزگان تفاهمنامه ساخت 528 واحد مسکونی "ثرود" نرخ مواد اولیه "غصینو" افزایش یافت افت 4٫5 درصدی شاخص کل / روند اصلاحی ادامه‌دار است؟ اعلام شرایط جدید رجیستری تلفن همراه مسافران ساعت کاری بانک‌ها در نیمه دوم سال قیمت دلار و یورو اعلام شد / نرخ ارز صرافی ملی امروز 1400/7/1 آغاز فروش فوق‌العاده رانا پلاس + قیمت و جزيیات نرخ فروش کپسول های "دکپسول" افزایش یافت همه چراغ‌های بورس قرمز شدند! دلار گران شد افزایش سرمایه 3 نماد بورسی پیش‌بینی بورس در نیمه دوم سال " لکما "برنده استعلاق قیمت خرید 100 عدد راک پیام اضطراری سهامداران "وسدید" به اژه‌ایی عرضه های اولیه در روزهای سرخی بازار لبنان پول سوخت ایران را می‌دهد؟ واردات واکسن کرونا به بیش از 65 میلیون دز رسید سخنگوی صنعت برق: فیش‌ها را قسطی می‌کنیم! قیمت مسکن در منطقه 4 تهران سهمیه بنزین مهر ماه واریز شد / چه کسانی 500 لیتر بنزین گرفتند؟ با 5 دهه تورم دو رقمی در دنیا نظیر نداریم! نحوه عرضه محصولات طی هفته آینده در بورس کالا اعلام شد نامه آملی‌لاریجانی به جنتی درباره واردات خودرو توضیح درباره فیلم پرواز هواپیمای ایلوشین به عراق مجموع واکسن‌های وارداتی از مرز 60 میلیون دز عبور کرد مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران منصوب شد با فیلترشکن ببینید 1400/06/31 عرضه 114 میلیون دلار در سامانه نیما اتاق بازرگانی نباید آمار فروش نفت به چین را منتشر می‌کرد! بررسی تمدید مهلت ثبت‌نام وام ودیعه مسکن در ستاد ملی کرونا خبر جدید از تمدید ثبت‌نام در سامانه اسکان و املاک عرضه 114 میلیون دلار در سامانه نیما زمان و جزيیات طرح جدید فروش فوری رانا پلاس با سقف پانوراما گران‌ترین تلویزیون بازار 212میلیون قیمت خورد اعلام نتایج قرعه‌کشی پیش‌فروش تارا موضع کانون سردفتران درباره بخشنامه جدید ثبت لزوم تدوین راهکارهایی برای افزایش عمق بازار سرمایه نوسان قیمت طلا و سکه ادامه دارد؟ / تاثیرات طولانی شدن مذاکرات در بازار رکود در بازار خودرو / کاهش قیمت همه خودروها تخلیه هیجان روی الاکلنگ لنگ بورس قیمت انواع مرغ و تخم مرغ در 31 شهریور 1400 (فهرست قیمت) کدام صنایع بعد از برجام رشد می‌کنند؟ / به بورس اعتماد کنیم؟ دستور بررسی مجدد محدودیت تراکنش‌های کارت به کارت قیمت گوشت در 31 شهریور 1400 (فهرست قیمت) دستور بررسی دوباره محدودیت کارت به کارت نیم تن گوشت اسب غیرمجاز در تهران معدوم شد کاهش 5 تا 10درصدی قیمت همه خودروها تلاطم بورس پایان ندارد! / خروج 3 هزار میلیارد تومانی از بورس طی 5 روز

در حال بارگیری...