تورم 50 درصدی در راه اقتصاد ایران تا پایان سال؟

تورم 50 درصدی در راه اقتصاد ایران تا پایان سال؟

سهم پول از نقدینگی در پایان تابستانی که گذشت، به حدود 23 درصد رسیده است. این رقم بالاترین رقم ثبت‌شده در 10 سال اخیر...

بین 46.6 تا 49.31 درصد؛ پیش بینی یک تحلیلگر از چشم‌انداز تورم ایران برای سال 1401 است. همزمان کارشناس دیگری پیام شکسته شدن رکورد 10 ساله چاپ پول برای اقتصاد ایران را تورم 50 درصدی تا پایان سال می‌داند. در عین حال، این پرسش اساسی مطرح شده که آیا در شرایط فعلی که ابرچالش‌های اقتصادی، پیامدهای اجتماعی ناگواری به همراه داشته‌اند، راه‌حلی مشخص و تهمیدی واضح برای تغییر شرایط وجود دارد؟

پیام چاپ پول برای اقتصاد ایران چیست؟

به نظر می‌رسد قرار است اقتصاد ایران کماکان در ماتم تورم باقی بماند. آمارهایی که اخیرا توسط بانک مرکزی منتشر شده، نشان از این دارد که سهم پول از نقدینگی در پایان تابستانی که گذشت، به حدود 23 درصد رسیده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد این رقم بالاترین رقم ثبت‌شده در 10 سال اخیر است. پیام این موضوع برای اقتصاد ایران چیست؟ اقتصاددانان پاسخ می‌دهند: تورم بالاتر.

در عین حال، به نظر می‌رسد دولت خودش هم به دستورهایی که صادر می‌کند، توجهی ندارد و اوامرش فقط به درد تیتر یک رسانه‌ها می‌خورند! از سال گذشته، ريیس جمهوری دو دستورالعمل جهت کنترل نقدینگی و چاپ پول صادر کرده که هنوز عملیاتی نشده‌اند. یک دستور به دی ماه سال قبل برمی‌گردد که به تمام دستگاه‌ها دستور داده شد تا به روند کاهش نقدینگی متعهد بدانند. دیگری هم در آخرین ماه تابستان امسال صادر شد؛ یک فرمان 10 بندی! از تقویت ارزش پول ملی تا توقف رشد سالانه نقدینگی.

در حالی که ماموریت بانک مرکزی، توقف رشد نقدینگی و مدیریت خلق پول عنوان شده بود، رکورد چاپ پول با واکنش‌هایی همراه شده است. یک کارشناس مسايل بانکی در این باره گفت: «دولت بودجه که ندارد، در نتیجه مجبور می‌شود پول چاپ کند. در نتیجه افزایش نقدینگی در سه ماهه آخر سال احتمالا معادل 23 درصد نیمه اول هم بشود. در این شرایط من احتمال می‌دهم که تورم امسال به 50 درصد برسد.» احمد حاتمی‌یزدی، در گفت‌وگو با خبرآنلاین در پاسخ به این پرسش که گزارش‌ها نشان می‌دهد که رکورد 10 ساله چاپ پول شکسته شده است. این اتفاق چه پیامی را برای اقتصاد ایران دارد؟ گفت: «پیام این اتفاق، تورم است.» وی افزود: «تورم طی 10 سال گذشته همیشه ناشی از افزایش نقدینگی بوده است. وقتی نقدینگی افزایش پیدا کند، اگر تولید به همان نسبت رشد نداشته باشد، در نهایت قیمت‌ها بالا می‌رود.» حاتمی‌یزدی ادامه داد: «اگر مقدار زیادی پول در پی خرید مقدار کمی کالا در اقتصاد وجود داشته باشد، این اتفاق باعث افزایش نرخ تورم می‌شود.» این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: «در این شرایط، تورم 40 درصدی امسال امکان دارد به عددهای بالاتر هم برسد.»

پیش‌بینی دیگری هم از نرخ تورم تا پایان امسال حکایت از این دارد که این شاخص بین 46.6 تا 49.31 درصد به ثبت می‌رسد.

راهکار مهار ابرتورم چیست؟

کنکاش در آمارهای ارايه شده توسط صندوق بین‌المللی پول نشان می‌دهد که اگر کسری بودجه و کاهش ارزش پول ملی در اقتصاد ایران ادامه داشته باشد، رشد تورم برای دو سال آینده ادامه دارد. پیش بینی این نهاد بین‌المللی پولی نیز نشان می‌دهد نرخ تورم 50 درصدی خواهد بود.

البته این گزارش حاوی یکسری شرط و شروط نیز هست؛  از جمله لغو تحریم‌ها، تثبیت نرخ ارز و افزایش صادرات نفت. این صندوق اعلام کرده که اگر صادرات نفت به دو میلیون بشکه برسد، تورم به زیر 10 درصد می‌رسد. البته آنچه از تصویر اقتصاد ایران معلوم است، نشان می‌دهد این هدف فعلا دور از دسترس است.

تورم بالا و کاهش قدرت خرید مردم با تشدید زمان‌فروشی همراه بوده که پیامدهای سوء اجتماعی به دنبال داشته است؛ از جمله فروپاشی خانوار. هرچند کارشناسان راهکارهایی برای این ابربحران اقتصاد ایران ارايه کرده‌اند اما مشکل اساسی این است که گوش شنوایی برای آنها وجود ندارد. به همین دلیل، اکثر اقتصاددانان معتقدند برای خروج از وضعیت فعلی باید دیدگاه حکمرانان تغییر یابد.

 

پیام جدید فرزین به بازار ارز/ همچنان نرخ‌ساز ارز خواهیم... ریشه مشکل کجاست که در پی تشکیل سازمان بازرگانی هستیم؟ خبر مهم وزیر اقتصاد درباره نرخ جدید سودبانکی/ چرا بانک‌ها... فاصله‌ مزد و هزینه‌ کارگران از 200درصد گذشت! آمار گل‌ و بلبل از وضعیت اشتغال در ایران! فروش ویژه خودروسازان برای دلالان! دولت داده دقیقی از شمار کارکنان خود ندارد! خشکبار از سبد خانوارهای ایرانی حذف شد رکوردشکنی تسلا شگفتی‌ساز شد خودروهای قاچاق لوکس در انزلی توقیف شدند زمان اعلام نرخ جدید سود بانکی اعلام شد؟ حجم ترانزیت به 11 میلیون تن رسید/ پیش‌یینی درآمد 32 هزار میلیاردی از حقوق ورودی خودرو در سال آینده خاندوزی: تحریم مانع رکوردزنی صادرات غیرنفتی کشور نشده است شورای اقتصاد به جز شخص رییس مخالف عرضه خودرو در بورس نیست/ درباره توقف پرداخت وام از رییس کل بانک مر... مردم پیشرفت‌های دولت را احساس نمی‌کنند/ در صادرات غیرنفتی رکورد زدیم پیش فروش ایران خودرو با شرایط اقساطی آغاز شد | حراج بزرگ سوگلی ایران خودرو با تحویل فوری گزارش ريیس کل بانک مرکزی از عملیات احیای ثبات ارزی در کشور عرضه 191 میلیون دلار در سامانه نیما رکوردشکنی صادرات غیرنفتی در سال جاری/ 20 میلیارد دلار مازاد درآمد ارزی داشتیم استقبال کارجویان از شرکت خدمات ارتباطی رایتل در نمایشگاه کار صدور قبض کمتر از 30 هزار تومان در ماه برای 60 درصد مشترکان واحدهای خانگی گزارش ماهانه بازار بدهی منتهی به دی ماه 1401 وزیر اقتصاد: 990 ملک و دارایی دولت در مسیر مولد سازی قرار گرفت قیمت آپارتمان 60متری در غرب و شرق تهران گزارش بازار‌ها امروز 6 بهمن 1401 | پیش بینی قیمت بیت کوین برای روزهای خاص دادستان خرم‌آباد: مردم ازنا و الیگودرز فعلا قبض‌های گاز نجومی را پرداخت نکنند صادرات برق روسیه به آسیا افزایش یافت کشور باید از کارخانه‌داری به سمت صنعتی سازی برود/ نقطه معجزه آسای اقتصاد ایران؛ سرمایه گذاری، تولید ... نوسانات قیمت گوسفند سبب تعطیلی موقت برخی واحدهای صنفی در قم شده آمار 1میلیون شغل ريیسی چه می‌گوید؟ چشم‌انداز صعودی طلای سیاه/ چین بازار نفت را به کدام... واکنش وزارت صنعت به گرانی‌های اخیر اتصال 89 درصد مجوزهای کشور به درگاه ملی مجوزها برزیل تلگرام را جریمه کرد پیش‌فروش بلیت قطارهای نوروزی در هفته سوم بهمن اسامی پنج بانک دولتی که 5 هزار یورو در آن ها عرضه می‌شود صدور قبض‌های نجومی لرستانی ها را غافلگیر کرد! بازگشایی خزانه جواهرات ملی به مناسبت دهه فجر گرانی گوشت، این بلا را سر برخی اصناف قم آورد دستور ویژه درباره پیامک میلیاردی شهروند شاهرودی فاجعه قبوض نجومی گاز صدای دادستان را درآورد قیمت پژو پارس ساده؛ فقط 455میلیون! آمار ترسناک از زمستان سیاه تهران! نوسانات قیمت بازار مسکن روی کاغذ نه واقعیت! واکنش به شایعه کمبود بنزین در کشور ایرلاین‌ها موظفند اضافه‌هزینه را به خریداران بلیت پرداخت کنند پیش بینی قیمت دوج کوین و شیبا نوسانات قیمت بازار مسکن روی کاغذ نه واقعیت! شرایط واگذاری خودروسازان به بخش خصوصی ابلاغ شد عرضه ارز در سرفصل تامین نیازهای ضروری در پنج بانک دولتی