سرگردانی 4 ماهه مسيولان دولتی در قیمت گذاری رب / تولیدکنندگان : مصرف کنندگان ضرر می کنند

سرگردانی 4 ماهه مسيولان دولتی در قیمت گذاری رب / تولیدکنندگان : مصرف کنندگان ضرر می کنند

بازرگانیمهر نوشت:عضو هیات مدیره سندیکای کنسرو از سیاست گذاری دولت در حوزه تنظیم بازار کالاهای اساسی به شدت انتقاد کرد و گفت: تعلل مسيولان بازار رب گوجه فرنگی را دچار نا بسامانی کرده است.

محمد مختاریانی، عضو هیات مدیره سندیکای کنسرو ایران با انتقاد از سیاست گذاری‌های دولت در حوزه قیمت گذاری دستوری برای کالاهای اساسی و اقلام خوراکی خانوار گفت: حدود 4 ماه است که مسيولان کشور از جمله معاون اول درگیر تعیین تکلیف قیمت رب گوجه فرنگی هستند و کماکان در این زمینه به نتیجه نرسیده اند.

وی با اشاره به اینکه تعلل این افراد در تعیین قیمت رب گوجه فرنگی منجر به زیان کارخانجات تولیدی، توقف تولید در برخی واحدها و نابسامانی بازار این محصول شده است، گفت: همین مساله منجر شده با کمبود رب گوجه فرنگی در بازار مواجه شویم و قیمت رب گوجه افزایش چشمگیری داشته باشد به طوری که در برخی مناطق قیمت هر قوطی 800 گرمی رب گوجه فرنگی به بیش از 48 هزار تومان رسیده علاوه بر این مردم به راحتی نمی توانند این کالا را پیدا و خریداری کنند .

مختاریانی با بیان اینکه این مسايل در نهایت به ضرر مصرف کنندگان است، افزود: همواره شاهد بودیم که وقتی به بازار کالایی تنش جدی وارد می شود، جبران آن بسیار دشوار است حتی اگر چندین برابر نیاز ، آن کالا به بازار تزریق شود و این تجربه را به دفعات در سالیان گذشته در زمینه کالاهای مختلف داشته ایم و تکرار دوباره آن کار جالبی نیست .

این فعال صنفی افزود: در حالی که ستاد تنظیم بازار و معاون اول باید وقت خود را صرف امور کلان اقتصادی کنند، چهار ماه است نمی توانند برای رب گوجه فرنگی تعیین قیمت کنند.

وی با بیان اینکه چند ماه قبل قايم مقام وزیر جهاد کشاورزی و فرمانده قرارگاه امنیت غذایی از تولیدکنندگان خواست با 12 درصد افزایش اقدام به تولید رب گوجه فرنگی کنند تا بازار دچار تلاطم نشود، گفت: به دنبال این توافق شفاهی تولیدکنندگان نیز اقدام به تولید و توزیع رب گوجه فرنگی در بازار کردند اما در حال حاضر با جریمه‌های سنگین و میلیاردی از سوی تعزیرات مواجه شدند، این در حالی است که قايم مقام وزیر جهاد کشاورزی در نامه‌ای به تعزیرات اعلام کرده که تولید و توزیع رب گوجه فرنگی به درخواست وی بوده اما تعزیرات این گفته را نپذیرفته و کماکان بر عقیده خود باقی است.

مختاریانی در بخش دیگری از سخن خود با اشاره به اینکه قیمت تمام شده رب گوجه فرنگی بالای 50 هزار تومان است، افزود: در جلساتی که با مسيولان ستاد تنظیم بازار داشتیم در نهایت روی قیمت 45 هزار تومان توافق شد اما هفته گذشته اعلام کردند نظر معاون اول ريیس جمهور روی 43 هزار تومان است که تولیدکنندگان نیز این مساله را نپذیرفتند چرا که قیمت 45 هزار تومان هم برای آنان سودده نیست.

مختاریانی تصریح کرد: بیش از چهار ماه است کارخانجات تولید رب در زیان هستند و جریمه‌هایی که برای آنان اعمال شده به قدری سنگین است که می‌تواند کل صنعت را تعطیل کند.

وی با اشاره به سیاست گذاری‌های نادرست در حوزه تنظیم بازار کالاهای اساسی و مواد خوراکی عنوان کرد: چند روز پیش نیز وزارت صمت تولیدکنندگان روغن را فراخوانده و آنان را تهدید کرده تا قیمت این کالا را کاهش بدهند. توجیه مسيولان وزارت صمت این بوده که قیمت‌های جهانی کاهش یافته اما مسيولان به این نکته توجه ندارند که روغن‌های موجود در بازار با قیمت‌های قبلی وارد شده و روغن‌های با نرخ‌های جهانی جدید هنوز وارد کشور ما نشده و دو، سه ماه طول می‌کشد تا این روغن‌ها به کشور بیاید.

مختاریانی توضیح داد: چطور ممکن است دولت برای کالایی که سه ماه دیگر وارد کشور می شود درخواست کاهش قیمت دارد اما درباره رب قیمت را تعیین نمی کند تا تکلیف همه مشخص شود.

عضو هیات مدیره سندیکای کنسرو ایران با اشاره به اینکه تعیین تکلیف قیمت تن ماهی نیز در هاله‌ای از ابهام قرار دارد، گفت: به دنبال افزایش قیمت روغن، ستاد تنظیم بازار قیمت تن ماهی را نیز 12 درصد افزایش داد اما در این محاسبه قیمتی افزایش نرخ ماهی در نظر گرفته نشده چرا که قیمت هر کیلوگرم ماهی تن از 32 هزار تومان سال گذشته به 55 هزار تومان در سال جاری رسیده است.

مختاریانی تصریح کرد: از طرفی تمام روند تولید تن ماهی دستی است و ما در سال جاری با افزایش 57 درصدی دستمزد نیز مواجه بوده ایم و این مسايل منجر به تعطیلی بسیاری از واحدهای تولیدی شده است.

بیشتر بخوانید:

  • مرغ رکورد گرانی را زد/ برنج 188 درصد گران شد
  • قیمت جدید برنج اعلام شد/ حسنی‌مقدم: منتطر سقوط قیمت برنج باشید

46217

local_offerبرچسب‌ها:
سیاست دولت سیزدهم همان مسیر دولت قبل در مدیریت نرخ ارز است

سیاست دولت سیزدهم همان مسیر دولت قبل در مدیریت نرخ ارز است

یک استاد دانشگاه برنامه دولت در زمینه مدیریت نرخ ارز را ادامه سیاست غلط دولت قبل دانست و گفت: اقدامات انجام شده و شجاعت دولت در افزایش نرخ ارز تاثیر روانی بر جامعه گذاشت.

MehrNews.com/
قرارداد احداث 35 هزار مگاوات نیروگاه جدید در دولت سیزدهم

قرارداد احداث 35 هزار مگاوات نیروگاه جدید در دولت سیزدهم

دولت سیزدهم اقدام به اجرای توسعه ظرفیت نیروگاهی (به میزان 35 هزار مگاوات)، تعریف گسترده برنامه‌های تشویق محور مدیریت بار و تدوین برنامه‌های مدیریت بار صنایع با هماهنگی وزارت صمت کرده است.

MehrNews.com/
ذخیره سازی مناسب کالاهای اساسی در دولت سیزدهم / امکان بازگشت نرخ ارز به 9 هزار تومان نیست

ذخیره سازی مناسب کالاهای اساسی در دولت سیزدهم / امکان بازگشت نرخ ا...

درمیزگرد بررسی عملکرد یک سالگی دولت سیزدهم در اقتصاد مصباحی مقدم ذخیره سازی مناسب کالاهای اساسی را از اقدامات مثبت این دولت خواند.

MehrNews.com/
تورم در عربستان سعودی؛ از مواد غذایی تا آموزش

تورم در عربستان سعودی؛ از مواد غذایی تا آموزش

تورم در عربستان سعودی در ماه ژوين نسبت به سال گذشته رشد 2.3 درصدی داشته است

Borna.news/

روزنامه رسالت: قیمت ملک در تهران در دولت سیزدهم 10برابر شده

بزرگترین پروژه سرمایه‌گذاری دولت سیزدهم رقم می‌خورد

بزرگترین پروژه سرمایه‌گذاری دولت سیزدهم رقم می‌خورد

با امضای یادداشت تفاهم میدان آزادگان که تامین مالی آن را بانک‌های ایرانی و شرکت‌های تولید و اکتشاف داخلی برعهده گرفته‌اند، بهره‌برداری از این میدان مشترک با کشور عراق تسریع می شود.

MehrNews.com/

تدابیر دولت سیزدهم برای تامین سوخت پایدار چه بود؟

مسیر استقراض دولت از بانک مرکزی غیر مستقیم شد/ دولت سیزدهم رکورددار تورم است

مسیر استقراض دولت از بانک مرکزی غیر مستقیم شد/ دولت سیزدهم رکورددا...

محمود جامساز گفت: از ابتدای امسال تا کنون نیز نقدینگی به حدود 5000 تریلیون تومان رسیده که بیانگر رشد نقدینگی از طریق افزایش پایه پولی و قدرت خلق پول بانک‌هاست.

KhabarOnline.ir/
کاهش گازسوزی در مشعل‌ها تا پایان دولت سیزدهم

کاهش گازسوزی در مشعل‌ها تا پایان دولت سیزدهم

مدیر بهداشت، ایمنی و محیط زیست شرکت ملی نفت ایران از برنامه‌ریزی برای کاهش سوزاندن گازهای ارسالی به مشعل تا پایان دولت سیزدهم خبر داد.

MehrNews.com/
وابستگی 95 درصدی کویت به واردات مواد غذایی

وابستگی 95 درصدی کویت به واردات مواد غذایی

کامکو اینوست در گزارشی با بیان اینکه چالش‌های زنجیره تامین از جمله دلایل افزایش تورم در کویت است، می‌گوید که این کشور حوزه خلیج فارس 95 درصد از غذای جمعیت خود را وارد می‌کند.

FarsNews.ir/
کاهش قیمت مواد غذایی در جهان!

کاهش قیمت مواد غذایی در جهان!

آژانس غذایی سازمان ملل‌متحد اعلام کرد که قیمت جهانی موادغذایی در ماه ژوين برای سومین ماه متوالی کاهش یافت

Borna.news/

افزایش قیمت مواد غذایی گرسنگی در جهان را زیاد کرد

تجارت 102 میلیارد دلاری کشور در دولت سیزدهم/ رشد 58 درصدی ترانزیت کالای خارجی

تجارت 102 میلیارد دلاری کشور در دولت سیزدهم/ رشد 58 درصدی ترانزیت ...

سخنگوی گمرک گفت: از شهریور 1400 تا پایان تیرماه امسال، 151.5 میلیون تن کالا به ارزش 102 میلیارد دلار، بین ایران و سایر کشورها تبادل شد که نسبت به مدت مشابه 31 درصد در ارزش افزایش داشته است.

FarsNews.ir/
پوتین: غرب تعادل بازار مواد غذایی جهان را به هم زده است

پوتین: غرب تعادل بازار مواد غذایی جهان را به هم زده است

ريیس جمهور روسیه روز پنجشنبه گفت که سیاست‌های اقتصادی کنترل نشده غرب دلیل بر هم خوردن تعادل بازار مواد غذایی است.

FarsNews.ir/
آسیا در انتظار افزایش قیمت جهانی مواد غذایی

آسیا در انتظار افزایش قیمت جهانی مواد غذایی

با وجود کاهش احتمالی قیمت جهانی غذا، ممکن است هزینه‌های غذا در آسیا افزایش یابد.

Borna.news/
پاداش پایان خدمات بازنشستگان کی واریز می‌شود؟ بازنشستگان بخوانند/ پاداش پایان خدمات بازنشستگان چه... سرمایه‌ گذاری در رمزارز بهتر است یا مسکن؟ رسوایی‌های بزرگ صنعت خودرو که جهان را متحیر کرد/عکس چطور مصرف سوخت خودرو را کاهش دهیم؟ زمان راه اندازی متروی پرند اعلام شد این 8 خودروی چینی به ایران می‌آیند؟ هشدار تولیدکنندگان آلمانی نسبت به کمبود مواد غذایی دنا جهش کرد، کوییک ریخت/ آخرین قیمت تیبا، دنا، رانا... نتیجه آزمون حذف رانت خودرو چه بود؟/ دست دلالان از بازار خودرو کوتاه شد؟ اکنون زمان خریدن طلا و سکه است؟ زمان تعیین تکلیف وضعیت جاماندگان سهام عدالت رشد 55 درصدی پرداخت وام ازدواج در سال جاری رشد قابل توجه وام ازدواج+ جزيیات نرخ تورم در شهریورماه چقدر بود؟ لیر ترکیه در بازار تهران و جهان سقوط کرد لیر ترکیه در بازار تهران و جهان سقوط کرد رشد نرخ تورم در شهریورماه/ تورم خوراکی‌ها و دخانیات به 75 درصد رسید کلنگی های بازار مسکن چند؟ + جدول قیمت خبر خوب درباره پذیرش 6 کالا در بورس کالا جدیدترین قیمت کارخانه‌ای محصولات ایران خودرو دلیل کمیابی روغن موتور در بازار چیست؟/ افزایش حضور روغن های تقلبی اولین اتومبیل را چه کسی و چه سالی وارد ایران کرد؟ + تصاویر دلار یورو را زمین زد/ اتحادیه اروپا در حلقه عذاب عکس | شاهکار جدید مرسدس بنز؛ تلفیق زیبایی و قدرت زمان احتمالی واردات خودرو به کشور اعلام شد قانون‌گریزی با قراردادهای موقت کار / «قراردادهای دايم» احیا می‌شود؟ پیشتازی تورم شهریورماه در این اقلام شناور شدن قیمت تاکسی در تهران/ تغییر نرخ کرایه در زمان ترافیک بازگشت تورم به زیر 50 درصد پس از سه ماه عکس | جدیدیترین محدودیت برای اینستاگرام و واتساپ در ایران! پاسخ به ادعاهای وزارت نیرو پس از 3 ماه متوالی تورم به زیر 50 درصد رسید ثبت بیش از 3هزار میلیارد تومان درخواست وام در فاز آزمایشی زمان واریز پاداش پایان خدمت بازنشستگان کشف معدن سرشار از طلا و مس در مدینه افزایش 7 برابری قیمت گاز در یک کشور اروپایی زمان واریز پاداش پایان خدمت بازنشستگان اعلام شد ایران فرآورده‌های نفتی رایگان به لبنان نمی دهد توافق با ازبکستان برای افزایش تجارت فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی چقدر ارز در سامانه نیما فروخته شد؟ امسال باید 1.6 میلیون دستگاه خودرو تولید شود تولید «دنا» در روسیه با یک اسم جدید!/ همکاری ایرانخودرو با کمپانی معروف روسی سقوط 82 درصدی صادرات گاز روسیه به اروپا زايران پیاده امام رضا (ع) تحت پوشش بیمه سینا قرار می گیرند تاسیس نخستین صندوق املاک و مستغلات کشور چالش ارزی تولیدکنندگان پلی یورتان/ با نصف ظرفیت کار می کنیم سقوط لیر ادامه‌دار است؟ هشدار درباره ارزش پول ملی ترکیه/ سقوط لیر ادامه دار است؟ قیمت جدید مرغ اعلام شد/ کاهش 50 درصدی سرانه مصرف مرغ