لوازم خانگی تقلبی با نشان برند‌های مشهور!

لوازم خانگی تقلبی با نشان برند‌های مشهور!

ممنوعیت واردات لوازم خانگی و ناتوانی تولید‌کنندگان داخلی در تامین نیاز بازار‌‌ به کالاهای با‌کیفیت و قیمت مناسب، موجب شده‌ لوازم خانگی تولید داخل، به لحاظ قیمت و کیفیت، قافیه رقابت با محصولات قاچاق را به برندهای مشهور کره‌ای ببازد.

همشهری: ممنوعیت واردات لوازم خانگی و ناتوانی تولید‌کنندگان داخلی در تامین نیاز بازار‌‌ به کالاهای با‌کیفیت و قیمت مناسب، موجب شده‌ لوازم خانگی تولید داخل، به لحاظ قیمت و کیفیت، قافیه رقابت با محصولات قاچاق را به برندهای مشهور کره‌ای ببازد.

به‌گفته فعالان صنفی، به‌دلیل افزایش قیمت لوازم خانگی داخلی و کاهش قدرت خرید مشتریان، زمینه سوءاستفاده برخی فروشندگان و تولید‌کنندگان زیر‌پله‌ای را‌ برای فروش محصولات تقلبی و بی‌کیفیت به نام برندهای مشهور خارجی، فراهم کرده است. با اکبر پازوکی، ريیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی در مورد وضعیت و سهم کالاهای قاچاق و تقلبی از بازار ایران گفت‌وگو کرده‌ایم.

وضع بازار لوازم خانگی چگونه است؟

هرچند تولید‌کنندگان ایرانی لوازم خانگی با تمام ظرفیت کار می‌کنند اما هنوز قادر به اشباع بازار داخلی نیستند و در این زمینه خلا داریم. براساس آمار انجمن تولید‌کنندگان اگرچه از سال‌97 به این‌سو، تولید لوازم خانگی هر سال رشد کرده اما هنوز با کمبود برخی انواع لوازم خانگی در بازار مواجه هستیم.

میزان نیاز بازار چقدر است؟

نمی‌‌توان آمار دقیقی از نیاز کنونی بازار به لوازم خانگی ارايه کرد زیرا وقتی تولید هست و واردات رسمی نداریم، مبنای سنجش نیاز بازار، میزان تولید داخل به علاوه آمار کالای قاچاق است. طبیعتا آمار دقیقی از میزان قاچاق لوازم خانگی وجود ندارد و باید ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز بر مبنای کشفیات اعلام کند که سهم قاچاق از بازار لوازم خانگی چقدر است. علاوه بر آن، آمار و ارقام تولید داخل نیز در اختیار وزارت صمت، تشکل‌های صنفی ذیربط و شرکت‌های تولیدی است. اگرچه تیرا‌ژ تولید لوازم خانگی در 4سال گذشته افزایش داشته اما به حدی نرسیده که به اشباع تقاضای موجود در بازار این محصولات منجر شود.

در بازار چه نوع از محصولات لوازم خانگی هنوز هم با کمبود مواجه هستیم؟

هنوزهم در بازار برخی کالاها با خلا مواجه هستیم. این خلا زمانی مرتفع می‌شود که با حمایت دولت تیراژ تولید و صادرات لوازم خانگی افزایش یابد. مثلا یخچال ساید‌بای‌ساید را فقط یک شرکت داخلی تولید می‌کند. در بازار یخچال فریزر بالا و پایین، ماشین ظرفشویی، کولر‌گازی و... نیز با کمبود مواجه هستیم.

در واقع گران‌شدن مواداولیه و هزینه سربار شرکت‌های تولیدی موجب شده تا هزینه تمام‌شده تولید لوازم خانگی افزایش یابد و از سوی دیگر مردم نیز قدرت خرید این محصولات گران را ندارند. این شرایط موجب شده دریافت و تحویل کالا از تولید‌کنندگان در برخی مواقع تا یک‌ماه و نیم زمان ببرد. با وجود این، در مورد برخی انواع لوازم خانگی مانند ماشین لباسشویی و جاروبرقی کمبود چندانی در بازار وجود ندارد.

سهم قاچاق به شیوه ثبت آماری از بازار لوازم خانگی چقدر است؟

نمی‌توان آماری در مورد سهم بازار لوازم خانگی قاچاق ارايه کرد اما پرسش مطرح آن است که آیا یک فروشگاه‌دار می‌تواند‌ قاچاقچی، قیمت‌گذار یا وارد‌کننده کالا باشد؟ هیچ‌کدام از این موضوعات با فروشندگان لوازم خانگی مرتبط نیست. علت تنوع عرضه لوازم خانگی این است که زمانی تنوع کالایی داشتیم و شرکت‌های خارجی از اروپا، آمریکای لاتین و آسیا محصولات خود را در بازار ایران عرضه می‌کردند اما از سال‌96 که یکباره واردات لوازم خانگی متوقف شد، چه اتفاقی برای پرکردن خلا ناشی از توقف عرضه محصولات این شرکت‌ها در بازار ایران افتاد.

باید این خلا را تولید‌کنندگان داخلی تامین می‌کردند اما تولیدکنندگان توان تولید این میزان لوازم خانگی را نداشتند. حتی در زمینه تولید لوازم خانگی کوچک قبلا 2 تا 5شرکت داخلی مشهور داشتیم اما اکنون این تعداد بیشتر شده است، در این زمینه سرمایه‌گذاری شده اما تامین نیاز بازار داخلی از محل تولید زمان می‌برد.

در 4سال گذشته دولت در زمینه تامین مواداولیه حمایتی از تولید‌کنندگان نکرد و قیمت تمام‌شده و بازار تولید لوازم خانگی افزایش یافت، با این شرایط حتی ظرف یکی دو روز گذشته نیز 2شرکت تولیدکننده قیمت برخی محصولات مانند یخچال، یخچال فریزرو لباسشویی یا اجاق گاز رنگ استیل را به‌دلیل نبود ورق استیل تولید داخل 5 تا 10درصد گران کردند که این اقدام آنها با توجه به شرایط کنونی بازار نوعی خودزنی است.

دلیل اصلی بالا‌بودن قیمت برخی لوازم خانگی داخلی نسبت به انواع مشابه خارجی چیست؟

آن‌دسته از لوازم خانگی که به‌صورت قاچاق وارد کشور می‌شود، مشمول عوارض گمرکی، مالیات ارزش‌افزوده و بیمه نمی‌شود اما لوازم خانگی تولید داخل با مواداولیه گران به علاوه هزینه‌های دیگر تولید می‌شود. علاوه بر آن مقایسه قیمت لوازم خانگی تولید داخل با خارجی نشان می‌دهد چون تولید‌کنندگان داخلی، صادرات‌محور کار نکرده‌اند و رشد تیراژ نداشته‌اند، قیمت تمام‌شده محصولات تولیدی آنها نیز افزایش یافته است. درحالی‌که مثلا در ترکیه لوازم خانگی 3برند مشهور جهانی در تیراژ بالا تولید و صادر می‌شود که این امر به کاهش هزینه سربار و قیمت تمام‌شده این محصولات در آن کشور کمک کرده است.

برخی از سهم 15درصدی لوازم خانگی تقلبی از بازار ایران خبر می‌دهند. به‌نظر شما این سهم چقدر است و چگونه در بازار عرضه می‌شود؟

نمی‌توان درصد مشخصی را برای سهم لوازم خانگی تقلبی از بازار ایران اعلام کرد اما لوازم خانگی تقلبی به 2‌شیوه بسته‌بندی و در بازار عرضه می‌‌شود. بخشی از لوازم خانگی تقلبی در واقع همان لوازم خانگی تولید داخل، با کیفیت خوب است که در برخی مناطق کشور با تغییر لوگو و بسته‌بندی و کارتن به نام کالای خارجی عرضه می‌شود، 90درصد اینگونه کالاهای تقلبی در فروشگاه‌های بزرگ و فضای مجازی به مشتریان عرضه می‌شود، پیامک‌های تحویل در منزل کولر‌گازی یا ماشین لباسشویی و یخچال‌فریزر ساید‌ هم آزادانه برای مردم ارسال می‌شود.

بخش دیگری از لوازم خانگی تقلبی کالاهای درجه‌3 و 4 چینی است که پس از ورود به ایران با تغییر نام و نشان، بسته‌بندی و کارتن به نام محصولات برندهای مشهور خارجی عرضه می‌شود. این لوازم خانگی در کارگاه‌های زیر‌پله‌ای، پارکینگ‌ها و منازل یا حتی با درج آگهی در فضای مجازی و بدون مجوز، بسته‌بندی و در بازار یا فروشگاه‌های اینترنتی عرضه می‌‌شوند.

علاوه بر آن کالاهایی را که در خطوط تولید کارخانه‌ها با مشکل مواجه شده و به نام کالاهای درجه2، 30تا 40درصد ارزان‌تر می‌خرند و برای استفاده از قطعات آن اوراق می‌کنند، برخی افراد سودجو همچنین محصولاتی را بازسازی کرده و به نام محصول درجه یک به مشتریان عرضه می‌کنند، در این زمینه نیز شکایت‌های متعددی از مشتریان به اتحادیه ارايه و پیگیری شده است.

چاره عبور از این شرایط چیست؟

وقتی لوازم خانگی به اولویت 4 کالایی منتقل و درهای واردات بسته شد، دولت باید نقشه راهی برای تامین نیاز بازار ارايه می‌کرد. باید پیش از ممنوعیت واردات لوازم خانگی با تعیین مهلت زمانی برای تجار و تولید‌کنندگان داخلی، آنها را ملزم می‌کرد تا مثلا تا 2سال یک محصول را تولید و به بازار عرضه کنند و در این مدت نیز نسبت به تامین نیاز بازار حتی با واردات اقدام کنند و از آن به بعد مجوز واردات داده نمی‌شد. در چنین شرایطی تجار با استفاده از رانت، اعتبار و پول خود نیاز بازار را تامین می‌کردند تا با رفع دغدغه تولید‌کنندگان داخلی، تامین کالا در بازار با مشکل مواجه نشود.

در این شرایط مصرف‌کنندگان چه کنند؟

ما عرضه لوازم خانگی تقلبی را از طریق دستگاه‌های نظارتی دنبال می‌کنیم. مصرف‌کنندگان هم باید برای خرید لوازم خانگی به سامانه جامع گارانتی مراجعه کنند و تنها محصولاتی را خریداری کنند که گارانتی و ضمانت‌نامه‌های معتبر درج شده در این سامانه را داراست.

local_offerبرچسب‌ها:
"همکاران سیستم" در تدارک ورود به بازار لوازم خانگی و خرده فروشی

"همکاران سیستم" در تدارک ورود به بازار لوازم خانگی و خرده فروشی

همکاران سیستم امروز، 10 آذر در نشست سالانه خود اعلام کرد پس از تغییرات گسترده در تیم مدیریتی و با رویکرد پوشش دادن تمامی حوزه‌های ممکن، قصد ورود به بازارهای جدیدی را دارد.

BourseNews.ir/
لوازم خانگی ارزان می‌شود؟/ پیش‌شرط کاهش قیمت‌ها چیست؟

لوازم خانگی ارزان می‌شود؟/ پیش‌شرط کاهش قیمت‌ها چیست؟

مذاکرات وین برخی مردم را دل‌خوش به کاهش برخی اقلام لوازم خانگی کرده است. برخی اما می‌گویند چنانچه توافق شود، لوازم خانگی به سرعت ارزان نمی‌شود. پیش شرط کاهش قیمت لوازم خانگی چیست؟

TejaratNews.com/
شرط ترخیص لوازم خانگی کره‌ای ورودی به کیش

شرط ترخیص لوازم خانگی کره‌ای ورودی به کیش

طبق اعلام مسيولان منطقه آزاد کیش، محموله لوازم خانگی کره‌ای که اخیرا وارد این جزیره شده هنوز ترخیص نشده است و در صورتی که مستندات تايید کند ثبت سفارش و خرید آن قبل از ممنوعیت صورت گرفته امکان ترخیص دا...

Bartarinha.ir/
واردات لوازم خانگی کره‌ای همچنان به‌صورت قانونی

واردات لوازم خانگی کره‌ای همچنان به‌صورت قانونی

مهرداد جمال ارونقی، معاون فنی گمرک اظهار داشت: به‌رغم آنکه واردات لوازم خانگی کره‌ای در کشور ممنوع شده، اما همچنان شاهد آن هستیم که به‌صورت قانونی وارد کشور می‌شوند.

Bartarinha.ir/
شبکه بزرگ قاچاق لوازم خانگی منهدم شد

شبکه بزرگ قاچاق لوازم خانگی منهدم شد

روابط عمومی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در اطلاعیه‌ای از شناسایی یکی از سرشبکه‌های بزرگ قاچاق سازمان یافته لوازم خانگی و ضربه به این شبکه خبر داد.

Irinn.ir/
کدام لوازم خانگی ایرانی صادر می‌شوند؟

کدام لوازم خانگی ایرانی صادر می‌شوند؟

دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی گفت: صادرات اجزا و قطعات بیشتر به ترکیه انجام می‌شود و آبگرمکن‌های گازی نیز به برخی کشورهای اروپایی از جمله ایتالیا و برخی کشورهای بلوک شرق صادر می‌شود.

TejaratNews.com/
سودآورترین تولیدکنندگان لوازم خانگی بورسی را بشناسید

سودآورترین تولیدکنندگان لوازم خانگی بورسی را بشناسید

کارشناس بازار سرمایه گفت: ممنوعیت ورود لوازم خانگی خارجی سبب می‌شود که وضعیت برخی از نماد‌های تولیدکننده لوازم خانگی در شرایط بهتری قرار بگیرد.

YJC.news/
ممنوعیت ورود لوازم خانگی کره‌ای به مناطق آزاد

ممنوعیت ورود لوازم خانگی کره‌ای به مناطق آزاد

دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد از ممنوعیت واردات لوازم خانگی به مناطق آزاد کشور خبر داد.

TejaratNews.com/

چگونه لوازم خانگی قسطی بخریم؟ / توزیع یارانه به لوازم خانگی رسید

طرح ملی لوازم خانگی در ایران کلید خورد / انحصار خودرو در انتظار لوازم خانگی؟

طرح ملی لوازم خانگی در ایران کلید خورد / انحصار خودرو در انتظار لو...

بعد از خودروی ملی، حالا نوبت لوازم خانگی ملی است. طرحی با عنوان «سند راهبردی صنعت لوازم خانگی» در وزارت صمت در حال بررسی است که تمرکز آن بر جایگزینی سریع تولید داخل با خارج و تامین نیاز کشور با تولید ...

TejaratNews.com/
صادرات لوازم خانگی ایرانی واقعیت دارد؟ / مشتریان خارجی برای لوازم خانگی ایرانی!

صادرات لوازم خانگی ایرانی واقعیت دارد؟ / مشتریان خارجی برای لوازم ...

تقاضا در بازار برای لوازم خانگی آنقدر کم شده است که ایران تولید مازاد را به کشورهای همسایه و اروپا صادر می‌کند. نایب ريیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی این ادعا را رد می‌کند و می‌گوید: لوازم خانگی ایر...

TejaratNews.com/
لوازم خانگی گران نشده است

لوازم خانگی گران نشده است

مدیر کل دفتر صنایع برق، فلزی و لوازم خانگی گفت: افزایش قیمت لوازم خانگی به صورت عمومی اتفاق نیفتاده، ممکن است برخی تولیدکنندگان لوازم خانگی یک کالای خاص را افزایش قیمت داده باشند که به صورت موردی بوده...

TejaratNews.com/

قیمت لوازم خانگی خارجی بر مدار گرانی / لوازم خانگی ایرانی گران نمی‌شود

پیش‌بینی آینده قیمت لوازم خانگی / عرضه لوازم خانگی افزایش یافت

پیش‌بینی آینده قیمت لوازم خانگی / عرضه لوازم خانگی افزایش یافت

ريیس هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان صوت و تصویر می‌گوید: قیمت لوازم خانگی ایرانی نسبت به سال‌های گذشته رشد چندانی نداشته است. امسال تولید و عرضه لوازم خانگی نسبت به سال‌ گذشته بیشتر شده است. کمبودی در ...

TejaratNews.com/
احتمال واردات لوازم خانگی خارجی به کشور / قیمت لوازم خانگی گران نمی‌شود

احتمال واردات لوازم خانگی خارجی به کشور / قیمت لوازم خانگی گران نم...

ريیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی از احتمال واردات لوازم خانگی خارجی به کشور خبر داد و گفت: چنانچه تولیدکنندگان لوازم خانگی نتوانند نیاز داخل را برآورده کنند احتمالا سال آینده واردات لوازم خانگی به ک...

TejaratNews.com/
قیمت احتمالی نفت و دلار در بودجه 1401 کاهش 7 دلاری قیمت طلا/تورم آمریکا فعلا ادامه دارد "همکاران سیستم" در تدارک ورود به بازار لوازم خانگی و خرده فروشی آخرین وضعیت قیمتی کالا‌های اساسی در بازار تصمیمات جدید برای حذف قیمت‌گذاری خودرو فروش ویژه خودروهای جدید بهمن در هفته آینده کاهش قیمت طلا به دنبال واکنش بانک مرکزی آمریکا روند سودآوری شرکت‌های تحت پوشش بورس تا پایان سال ادامه دارد وام 10میلیونی برای سرپرستان خانوار مبتلا به کرونا ارزش سهام عدالت 2 درصد کاهش یافت ارزش سبد سهام عدالت آب رفت/ سهام عدالت 532 هزار تومانی چند شد؟ با 17میلیون تومان چه خودرویی می‌توان خرید؟ خبرهای خوب بورسی؛ از حذف قیمت‌گذاری دستوری تا عرضه اولیه‌های جذاب ‌ تجارت در مرز ایران و افغانستان عادی شد طرح ویژه فروش 2 خودرو فردا موتور افت بیش از 3 درصدی شاخص کل/ ریزش‌های متوالی بورس به پایان می‌رسد؟ قیمت دلار در صرافی‌های بانکی تهران، بیست و نهمین شهر گران دنیا شد! یارانه معیشتی آذرماه واریز شد انتشار صورت مالی میاندوره ای "مادیرا" توقف پذیرش محموله تجاری در مرز میلک "ساراب" صورت مالی تلفیقی 6 ماهه منتشر کرد "قنیشا" صورت مالی 12 ماهه حسابرسی شده منتشر کرد شرایط ثبت‌نام در مسکن دولتی آسان شد نرخ رسمی 29 ارز افزایش یافت قیمت خودرو در بازار امروز گمرک: تجار فعلا به مرز میلک کالا ارسال نکنند "لکما" در مناقصه خرید رک BBU حاضر شد "شسم" مجوز تولید محصول جدید گرفت مسکن در تهران گران‌تر از مسکو و استانبول یارانه معیشتی آذرماه واریز شد تعیین دبیر کل اوپک تا ماه آینده رکود نامیمون و سکوت بزرگ بورس‌باز‌ها هشدار وزیز نفت درباره بنزین/ پشت پرده کمبود بنزین در ایران چیست؟ پیشنهاد پرداخت وام 450 میلیون تومانی به هر واحد مسکن ملی قیمت خودرو امروز 11 آذر 1400(جدول) خرید و فروش طلا زبر رصد مالیات می‌رود شاسی‌بلند چینی در بازار چند؟ توزیع کالاهای اساسی با پیک موتوری کلید خورد آخرین وضعیت پرونده کرسنت در قوه قضاییه پروژه مسکن مهر چه زمانی به اتمام می‌رسد؟ ببینید میوه هم از سفره ما پرید! تمام بازارسرمایه برای "امنیت سرمایه‌گذاری" ایستادند کدام خودروها در یک هفته اخیر گران شد؟ مناطق ارزان تهران برای خرید خانه کدام خودروها در یک هفته اخیر گران شد؟/ سمند ال‌ایکس به 246 میلیون رسید سقوط سریالی ارزش لیر ترکیه روند کاهشی طلا و سکه تغییر کرد / قیمت دلار و یورو امروز 1400/09/10 جزيیات محسابه گازبها تصمیم‌گیری درباره آینده بازار نفت