قیمت رمز ارز چگونه تغییر می‌کند؟

قیمت رمز ارز چگونه تغییر می‌کند؟

یکی از مهم‌ترین دلایل جذابیت بازار ارز‌های دیجیتال برای سرمایه‌گذاران خصوصا تریدرها، تغییرات قیمت ارز‌های دیجیتال یا اصطلاحا نوسان قیمت آن‌هاست.

خواندن 3 دقیقه

به گزارش بورس نیوز، یکی از مهم‌ترین دلایل جذابیت بازار ارز‌های دیجیتال برای سرمایه‌گذاران خصوصا تریدرها، تغییرات قیمت ارز‌های دیجیتال یا اصطلاحا نوسان قیمت آن‌هاست. این نوسان قیمت که در بسیاری از موارد در مجموع باعث افزایش قیمت ارز‌های دیجیتال می‌شود، فرصت کسب سود زیادی را برای سرمایه‌گذاران فراهم می‌کند. اما دلیل تغییر مداوم قیمت ارز‌های دیجیتال چیست؟ قیمت بیت کوین و سایر ارز‌های دیجیتال چگونه تعیین می‌شود؟ برای پاسخ دادن به این سوالات در ادامه این مطلب همراه باشید.

مقایسه قیمت ارز‌های دیجیتال و ارز‌های فیات

ارز فیات همان ارز‌های رایج دولتی هستند. این ارز‌های دیجیتال پشتوانه‌ای مانند طلا ندارند و دولت مرکزی و قانونی کشور‌ها پشتیبان آن‌ها است. در واقع ارزش این ارز‌های رایچ به این دلیل است که دولت این ارز‌ها را ارزشمند می‌داند و مردم کشور‌ها و طرفین معامله نیز این ارزشمند بودن را قبول کرده‌اند. فاکتور‌های مختلفی بر ارزش ارز‌های فیات تاثیر می‌گذارد. برای مثال ریال و دلار هردو ارز فیات هستند. تورم، کمبود ذخایر ارزی درون کشور، مسايل سیاسی و فاکتور‌های مختلفی باعث کاهش یا افزایش قیمت ریال در مقابل دلار و برعکس می‌شوند.

اما ارز‌های دیجیتال تفاوت زیادی با ارز‌های فیات دارند. هیچ دولت یا مقام مرکزی کنترل این ارز‌ها را در اختیار ندارد. از طرفی بسیاری از ارز‌های دیجیتال مانند بیت کوین دارای تعداد واحد ثابتی هستند و مانند پول فیات چاپ نمی‌شوند؛ بنابراین تورم موجم کاهش ارزش این ارز‌ها نخواهد شد. اما از ارز‌های دیجیتال نیز به عنوان ذخیره ارزش و خرید کالا یا سرویس استفده می‌شود به همین دلیل مانند سایر ذخایر ارزش همچون طلا، قیمت آن‌ها نیز در نوسان است. حالا که باتفاوت ارز فیات و دیجیتال آشنا شدیم، علت نوسان قیمت ارز‌های دیجیتال را بهتر درک خواهیم کرد.

علت تغییر قیمت رمز ارز‌ها چیست؟

مانند هر بازار دیگری عرضه و تقاضا اولین عامل تغییر قیمت ارز‌های دیجیتال هستند. شما با مراجعه به یک صرافی ارز دیجیتال مانند نوبیتکس می‌توانید به خوبی این موضوع را درک کنید. اما مانند بازار بورس و بازار تبادلات ارز‌های خارجی (فارکس) عوامل بسیار زیادی هستند که می‌توانند روی عرضه و تقاضای ارز‌های دیجیتال و نهایتا قیمت آن تاثیر بگذارند. در ادامه به این عوامل اشاره می‌کنیم.

عرضه و تقاضا ارز‌های دیجیتال

همانطور که اشاره کردیم مهم‌ترین عامل در تغییر قیمت ارز‌های دیجیتال، موضوع عرضه و تقاضا است. زمانی که تعداد درخواست‌های خرید از درخواست‌های فروش بیشتر می‌شود یا موضوعی مانند هالوینگ بیت کوین عرضه آن را کاهش می‌دهد، قیمت بیت کوین یا ارز‌های دیجیتال دیگر افزایش پیدا می‌کند. در حالت برعکس نیز کاهش تقاضا در بازار یا موضوعاتی مانند عرضه بیش از اندازه یک ارز دیجیتال می‌تواند قیمت آن را کاهش دهد.
از آن جایی که این اتفاق مرتبا در حال تکرار بوده قیمت ارز‌های دیجیتال مانند بیت کوین نیز هیچ گاه ثابت نخواهند ماند. شما می‌توانید با مراجعه به صفحه قیمت ارز دیجیتال در صرافی ایرانی نوبیتکس تغییرات لحظه‌ای قیمت رمز ارز‌ها را مشاهده کنید.

نقدینگی و تاثیر آن بر ارز‌های دیجیتال

بازار ارز‌های دیجیتال تا پیش از جهش یک سال اخیر، نسبت به سایر بازار‌های سرمایه مانند فارکس، بورس و فلزات اساسی و نفت، چندان بزرگ به نظر نمی‌رسید. برای مثال بازار‌های بورس در سراسر جهان بیش از 89 تریلیون دلار (در سال 2020) ارزش دارند. در حالی که حتی بعد از جهش یک سال گذشته و چند برابر شدن ارزش بازار ارز‌های دیجیتال، ارزش این بازار کمی بیشتر از 2 تریلیون دلار است.

یا حجم تراکنش‌های بازار ارز‌های دیجیتال حدود 250 میلیارد دلار در روز است در حالی که برای بازار فارکس به راحتی روزانه به بیش از 5 تریلیون دلار می‌رسد. این پایین بودن نقدینگی و تراکم در بازار ارز‌های دیجیتال باعث می‌شود که تحرکات آن بسیار سریع‌تر از بازار‌های دیگر باشد و تغییر قیمت رمز ارز‌ها را به دنبال داشته باشد.

جدید بودن بازار رمز ارز‌ها و عدم تجربه کافی کاربران

بازار ارز‌های دیجیتال یک بازار تازه تاسیس است. برای مثال بورس سابقه‌ای بیش از دو قرن دارد، اما از عرضه بیت کوین به عنوان اولین ارز دیجیتال تنها یک دهه می‌گذرد؛ بنابراین هنوز بسیاری از مردم با آن آشنایی ندارند. روزانه ده‌ها هزار نفر از سراسر جهان به این بازار جذاب می‌پیوندند درحالی که تجربه زیادی در مورد بازار‌های مالی ندارند. ورود این افراد بی تجربه باعث می‌شود در اکثر مواقع احساسات جای منطق را در بازار بگیرند. یک توییت از فرد معروفی مانند ایلان ماسک می‌تواند ناگهان موجب افزایش قیمت یک ارز دیجیتال یا کاهش قیمت ارز دیجیتال دیگری شود. این موضوع روی تغییرات قیمت ارز‌های دیجیتال تاثیر گذار است.

تاثیر نهنگ‌ها و صرافی‌ها بر قیمت ارز‌های دیجیتال

یکی دیگر از عوامل تغییر قیمت ارز‌های دیجیتال فعالیت‌هایی است که توسط نهنگ‌ها و صرافی‌ها انجام می‌گیرد. صرافی‌های بین المللی و بزرگ مانند binanace این قدرت را دارند که تغییرات زیادی در بازار ایجاد کنند. برای مثال binanance به حدی قدرتمند است که ارز دیجیتال اختصاصی آن تبدیل به یکی از پرطرفدارترین ارز‌های دیجیتال موجود در بازار شود. بایننس کوین با پشتوانه این صرافی چینی قیمت بالایی پیدا کرده و از آنجایی که قسمت اعظمی از تراکنش‌های ارز‌های دیجیتال از طریق چند صرافی خاص مانند binance انجام می‌گیرد، آن‌ها می‌توانند با کنترل عرضه ارز‌هایی که در اختیار دارند باعث تغییرات قیمت شوند.

از طرف دیگر در بسیاری از ارز‌های دیجیتال، چند آدرس خاص صاحب قسمت زیادی از بازار را در اختیار دارند. حرکت این افراد خاص در بازار همچون یک نهنگ در دریا، موجی از تغییرات را ایجاد می‌کند. مثال‌های زیادی وجود دارد که خرید سنگین یا فروش سنگین نهنگ‌ها باعث صعود یا سقوط بازار شده است.

با نوبیتکس وارد بازار ارز‌های دیجیتال شوید

در این مقاله سعی کردیم با دلایل تغییرات قیمت رمز ارز‌ها آشنا شویم. شناخت این عوامل و تجربه حضور در بازار به شما کمک می‌کند که از نوسان‌های بازار ارز‌های دیجیتال سود‌های زیادی کسب کنید. البته این سود بدون ریسک نخواهد بود و باید قبل از هر کاری آموزش و تجربه کافی داشته باشید. شما می‌توانید با مراجعه به سایت نوبیتکس علاوه بریادگیری نحوه ترید ارز‌های دیجیتال، در محیطی امن به ترید ارز‌های دیجیتال و کسب سود از آن مشغول شوید.


  • بیشتر بخوانید:
استفاده از رمزارزها در حوزه پرداخت خطوط تاکسیرانی
پیش‌بینی بورس 24 خرداد / بورس مثبت می‌شود؟

پیش‌بینی بورس 24 خرداد / بورس مثبت می‌شود؟

بسیاری از کارشناسان بازار معتقدند در بیشتر بازارها روند رکودی حاکم شده است. اما معضل اساسی بازار سرمایه علاوه بر رکود، تحرکات منفی است که در نتیجه اقدامات نادرست دولت و نهاد ناظر در بازار ایجاد شده اس...

TejaratNews.com/

پیش‌بینی بورس 26 خرداد / بازار فردا مثبت می‌ماند؟

پیش‌بینی بورس 12 خرداد 1400 / اثرات مثبت مالیات بر عواید سرمایه بر بورس

پیش‌بینی بورس 12 خرداد 1400 / اثرات مثبت مالیات بر عواید سرمایه بر...

یک کارشناس بازار سرمایه معتقد است؛ جریان نقدینگی در بازار سرمایه خوب نیست و نقطه روشنی برای بالا رفتن حجم معاملات و در نتیجه افزایش ارزش معاملات وجود ندارد.

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بورس هفته آخر اردیبهشت 1400 / بازار به تعادل می‌رسد؟

پیش‌بینی بورس هفته آخر اردیبهشت 1400 / بازار به تعادل می‌رسد؟

پیش‌بینی بورس هفته آخر اردیبهشت 1400 از نگاه کارشناسان بازار سرمایه نشان می‌دهد بازار سهام احتمالا روندی متعادل را پشت سر بگذارد.

TejaratNews.com/
بورس در هفته‌ای که گذشت/ زنگ خطر برای بورس به صدا درآمد

بورس در هفته‌ای که گذشت/ زنگ خطر برای بورس به صدا درآمد

بورس در هفته گذشته در روندی مطابق ماه گذشته، کاهشی قرار گرفت و شاخص کل با کاهش 3.4 درصدی به یک کانال پایین تر وارد شد و باید دید حمایت از شاخص کل فعال می شود یا خیر؟

FarsNews.ir/
نیاز اصلی بورس چیست؟ / سیگنالی برای تحرک وجود دارد؟

نیاز اصلی بورس چیست؟ / سیگنالی برای تحرک وجود دارد؟

با توجه به روند تکراری بازار سهام در جریان معاملات فروردین 1400، برخی از سیگنال‌های مثبت برای بازار بی‌اثر شده‌اند. کارشناسان، بازار را در شرایطی می‌دانند که نمی‌توان اظهار نظر تخصصی درباره روند آن ار...

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بورس هفتگی بازار سرمایه / نظر کارشناسان بازار سرمایه درباره روند بازار هفته دوم خرداد 1400

پیش‌بینی بورس هفتگی بازار سرمایه / نظر کارشناسان بازار سرمایه دربا...

در اواخر هفته گذشته بازار سهام روندی متعادل و مثبت را داشت و شاخص کل به محدوده یک میلیون و 109 هزار واحد رسید. باید دید بازار سرمایه در هفته آینده از نگاه کارشناسان بازار سرمایه چه روندی را می‌گذراند؟

TejaratNews.com/

مروری به عملکرد بورس در هفته دوم خرداد 1400

پیش‌بینی بورس چهارشنبه 15 اردیبهشت / بازار در انتظار نتیجه جلسه سران قوا

پیش‌بینی بورس چهارشنبه 15 اردیبهشت / بازار در انتظار نتیجه جلسه سر...

در جریان معاملات امروز بازار سرمایه شاخص کل 13 هزار واحد افت داشت و رکوردی دیگر در افت شاخص کل زده شد. بازار امروز تحت تاثیر کاهش نرخ دلار و ابهامات در نتیجه مذاکرات برجام بود. به گفته یک کارشناس بازا...

TejaratNews.com/

پیش‌بینی بورس 28 اردیبهشت / صف‌های فروش فردا جمع می‌شوند؟

دومین عرضه اولیه امسال بورس آخر هفته انجام می‌شود

دومین عرضه اولیه امسال بورس آخر هفته انجام می‌شود

دومین عرضه اولیه بورس در سال جاری،‌ مربوط به شرکت لیزینگ کارآفرین در روز چهارشنبه انجام می‌شود.

TejaratNews.com/
برش سنگین شرکت نفت ستاره خلیج فارس مهمان بورس انرژی

برش سنگین شرکت نفت ستاره خلیج فارس مهمان بورس انرژی

برش سنگین شرکت نفت ستاره خلیج فارس در رینگ بین الملل بورس انرژی عرضه خواهد شد.

BourseNews.ir/
هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

کارشناسان بازار سرمایه درباره تاثیرات برجام در بازار نظرات مختلفی دارند و برخی معتقدند برجام اگر نتیجه نهایی و بزرگی داشته باشد شاید بتواند به نفع روند بورس باشد.

TejaratNews.com/

پیش‌بینی بورس یکشنبه 2 خرداد / نماد مثبتی در بازار داریم؟

سرمایه‌گذاری بخشی از دارایی سازمان بورس در صندوق تثبیت بازار سرمایه

سرمایه‌گذاری بخشی از دارایی سازمان بورس در صندوق تثبیت بازار سرمای...

بورستهران- ایرنا- مدیر امور مالی سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه سازمان بورس می‌تواند بخشی از دارایی خود را در صندوق تثبیت بازار سرمایه‌گذاری کند، گفت: سازمان بورس باید حدود 450 میلیارد تومان...

Irna.ir/
مهم‌ترین سیگنال‌های بورسی پس از انتخابات کلاهبرداران رمزارزی در کمین مردم اجاره‌های تا 5میلیون در بازار املاک مسکونی ال‌جی فروشنده آیفون می‌شود؟ پیش‌بینی هفته آخر خرداد 1400 از نگاه تحلیلگران بازار سرمایه مدیرعامل گروه سایپا رای خود را به صندوق انداخت قیمت خودرو چه تغییری کرد؟ کرونا بنادر جنوب چین را از کار انداخت مسیر قیمت دلار بعد از انتخابات 1400/ پیش‌بینی 5 کارشناس از آینده بازار ارز جدیدترین قیمت کنسول‌های بازی و لوازم جانبی دلار به کانال 23 هزارتومانی باز می‌گردد؟ گرانی رینگ خودرو؛ قیمت‌ها 4 تا 8برابر شد! مدل 2022 سریع‌ترین پورشه جهان رونمایی شد پیش‌‌بینی قیمت طلا در هفته اول تیر/ ریزش بهای جهانی طلا چین در یک قدمی ارز دیجیتال ملی قیمت سبد نفتی اوپک کاهش یافت رقابت داغ برای خرید بنزین در بورس انرژی فهرست پروازهای خارجی ایران اعلام شد پیش‌بینی بورس شنبه 29 خرداد / بازار نوسانی و رنج خواهد بود آغاز رسمی فروش خودرو شاسی بلند فیدلیتی تاب‌آوری اقتصاد ایران در وضعیت نامطلوب حال و هوای بازار مسکن در جنوب پایتخت + قیمت پیش‌بینی قیمت خودو در هفته اول تیر / افزایش تقاضا برای خرید خودرو ورق قیمت‌ها در بازار سکه و طلا برگشت قیمت گوشت قرمز در بازار بورس در هفته‌ای که گذشت/ سهامداران منتظر مشخص شدن نتایح انتخابات تهدید جدی صادرات گاز ایران/ بازار عراق از دست می‌رود؟ یک هفته با صنایع بورسی سیمان زنجان و سیمان سفید نی ریز هم بورس کالایی شدند 3 قطعه زمین به زودی روی تابلوی بورس کالا می‌رود یک هفته با بورس کالا کارنامه تجارت خارجی ایران در سال 99 منتشر شد اگر روحانی نبود| قیمت‌گذاری دستوری بلای جان بازار سرمایه/ ریسکی که دولت به شرکت‌های بورسی تحمیل می‌ک... رشد شانه‌ به شانه دلار و سکه/ بورس از رقابت پا پس کشید! بورس، گزینه‌ای معقول برای سرمایه‌گذاری در سال 1400 آخرین قیمت طلا پیش از امروز 28 خرداد / بازار طلا در روز انتخابات چگونه است؟ آخرین قیمت دلار پیش از امروز 28 خرداد / دلار در روز انتخابات چگونه است؟ روند هفتگی صندوق‌های دولتی هفته آخر خرداد 1400 عرضه مرغ بالاتر از قیمت مصوب/ دستگاه‌های ناظر پاسخگو باشند معرفی 4 واحد متخلف تولید فراورده‎‌های گوشتی + اسامی ابلاغ آیین‌نامه اجرایی طرح ملی مسکن/ وام ساخت چقدر است؟ عینک هم‌قیمت ربع سکه شد / گرانی، تعمیر عینک را زیاد کرد رستوران هات‌پات چینی با ظرفیت 7200مشتری آغاز فروش فوق‌العاده 4 محصول زامیاد از شنبه اعلام جزيیات فروش نقدی خودرو فیدلیتی + جدول خبر خوش در مجمع/ "شپترو" از زیان‌دهی و ماده 141 خارج شد بررسی بازارها نسبت به انتخابات سال 96 / کدام بازار 1300 درصد رشد کرده است؟ ارايه 2 طرح ویژه برای حمایت از بورس امروز سکه چقدر شد؟ / قیمت دلار و یورو امروز 1400/3/27 بنیانگذار علی بابا، نقاش می‌شود؟

در حال بارگیری...