اتکای صرف به روس‌ها و چینی‌ها در قراردادهای بلندمدت به ضرر منافع کشور است

اتکای صرف به روس‌ها و چینی‌ها در قراردادهای بلندمدت به ضرر منافع کشور است

ایلنا: نماینده سابق مجلس گفت: در صورتی که در قرارداد بلندمدت و راهبردی جنبه توازن رعایت شده باشد، مثبت ارزیابی می‌شود اما اگر بنا باشد در قراردادها فقط متکی به روسیه...

علی بختیار در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، درباره همکاری ایران و روسیه در حوزه انرژی اظهار داشت: در صورتی که در قرارداد بلندمدت و راهبردی جنبه توازن رعایت شده باشد، مثبت ارزیابی می‌شود اما اگر بنا باشد در قراردادها فقط متکی به روسیه و چین باشیم به ضرر منافع و مصالح ایران است. 

وی افزود: بعد از برجام تفاهمنامه‌هایی برای میادین نفتی و گازی بین وزارت نفت دو کشور ایران و روسیه امضا شد که از جمله این تفاهمنامه‌ها شرکت گس‌پروم برای میادین چنگوله و چشمه‌خوش، لوک‌اویل برای منصوری و آب‌تیمور، در میدان دهلران با تات‌نفت و مهمترین قرارداد هم آبان و پایدار غرب بود که به صورت اجرایی به امضا رسیده بود اما بعد از خروج امریکا از برجام هیچ‌یک از قراردادها عملیاتی نشد. 

این نماینده سابق مجلس تاکید کرد: مسيولین باید بدانند روسیه هم در شرایط تحریم حتما همان موضعی را دارد که اروپا داشت، اروپا بعد از تحریم امریکا هیچ‌کاری برای برجام، تعهدی که داشتند و قراردادی که امضا کردند انجام ندادند و پای قرارداد نماندند. 

وی یادآور شد: مصالح جمهوری اسلامی نگاه متوازن به همه حوزه‌ها برای تصمیم‌گیری در حوزه نفتی است، تجربه‌ای که با روس‌ها در دوره گذشته داشته‌ایم درسی است که در تنظیم قراردادها و نحوه تعاملات باید لحاظ شود.

به گزارش ایلنا، جواد اوجی پس از بازگشت از سفر 29 دی ماه مسکو که به منظور امضای توافقنامه راهبردی 20 ساله انجام شد، در تبیین برنامه‌ها گفت: خوشبختانه وزارت نفت در مجموعه چهار شرکت اصلی از قبل برنامه جامع و نقشه‌راه کاملی را تدارک و پروژه‌های مختلفی در حوزه‌ توسعه میدان‌های نفتی و گازی، احداث پتروپالایشگاه‌ها، واحدهای ال‌ان‌جی و انتقال فناوری به‌ویژه برای ازدیاد برداشت از میدان‌های نفتی و گازی آماده کرده‌ بود که به دولتمردان روسی ارايه شد.

او درباره دیدار با شرکت‌های روسی فعال در زمینه نفت و گاز نیز بیان داشت: در یکی دو ماه گذشته با شرکت‌های توانمند روسی، مذاکرات متعددی صورت گرفت که در جلسات این سفر برخی از آن مذاکرات به توافق‌های بسیار مهمی منجر شد.

اوجی به اهمیت این تفاهم‌نامه‌ها اشاره کرد و خاطرنشان کرده: بعضی از تفاهم‌نامه‌هایی که در این سفر امضا شد، قطعا می‌تواند تاثیر بسزایی در صنعت نفت داشته باشد؛ چرا که دو کشور ایران و روسیه در عرصه انرژی در جهان بازیگران قوی هستند و با ظرفیت‌هایی که در صنعت نفت داریم و توانمندی شرکت‌های روسی، این همکاری با مشارکت فعال به‌طور قطع تاثیر گسترده‌ای برای کشور دارد.

او همچنین درباره مذاکرات برای سوآپ گاز روسیه از خاک ایران توضیح داده بود: در سفر جاری بحث سوآپ گازی روسیه از خاک ایران مطرح شد. در ماه‌های اخیر سوآپ گازی از ترکمنستان به آذربایجان از خاک ایران محقق شد که همین پیشنهاد به طرف روس برای سوآپ گاز این کشور از آذربایجان به جنوب ایران به‌منظور صادرات مطرح شد که می‌توان این گاز را در قالب ال‌ان‌جی به هر نقطه‌ای در جهان صادر کرد.

اوجی با بیان اینکه در بحث ترانزیت، همچنین کریدور شمال به جنوب که برای دو کشور اهمیت زیادی به لحاظ اقتصادی و سیاسی دارد، توافق‌های خوبی انجام شد، تصریح کرده بود: در حوزه وزارت نیرو، وزارت راه و بخش کشاورزی پروژه‌هایی پیشنهاد شد که امیدواریم به قرارداد منجر شود. 

 مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران نیز از توسعه میدان‌های نفت و گاز ایران با مشارکت شرکت‌های روسی خبر داد.

 به گفته خجسته‌مهر؛ براساس توافق‌های به‌دست‌آمده، شرکت ملی نفت ایران با مشارکت شرکت‌های بزرگ روسی، میدان‌های نفت و گاز ایران را توسعه خواهد داد.

اولین فروش خودرو در سامانه یکپارچه؛ شرایط و مهلت ثبت نام | عرضه 30 خودرو از محصولات خودروسازی دولتی ... یارانه جدید به حساب خانوارهای معترض واریز شد قیمت این خودروهای پرطرفدار کاهش یافت | پیش‌بینی قیمت خودرو در روزهای آینده اقدامات مثبت دولت سیزدهم باعث ایجاد ثبات در بازار سهام شد آینده سیاه در انتظار بیت کوین است بیت کوین در آستانه سقوط باورنکردنی+ قیمت رمزارزها معیار دریافت سهام عدالت اعلام شد معامله طلا در فضای مجازی امینت دارد؟ ماجرای پیامک نگران‌کننده مسکن مهر مخاطرات طبیعی چقدر به بخش کشاورزی آسیب وارد کرده‌است؟ اولین فروش خودرو در سامانه یکپارچه/عرضه 30 خودرو از محصولات خودروسازی دولتی و خصوصی دبیرکل خانه کارگر: آقای ريیسی اشتباهات دولت احمدی‌نژاد درباره یارانه‌ها را تکرار نکند/ روحانی از سیا... انتقاد روزنامه جمهوری اسلامی از رسانه های حامی دولت درباره نحوه توجیه گرانی ها هنر 2 هزار میلیارد تومانی! + عکس بورس امروز باز است/ فعالیت بازار سرمایه طبق روال همیشه ادامه دارد روزنامه اطلاعات: حالا که نوبت افزایش حقوق 4.5 میلیون مستمری بگیر رسید یادتان افتاد که تورم زیاد می ش... کیهان: مدیریت اقتصادی کشور می لنگد/ 50درصد اقتصاد کشور زیرزمینی است خودروهای ارزان در راه است؟/ محدوده قیمتی خودروهای وارداتی اعلام شد واریز علی‌الحساب حقوق بازنشستگان/ چرا حقوق بازنشستگان کامل واریز نشد؟ بانک‌ها و بورس امروز تعطیل نیستند بانک ها و بورس تعطیل نیستند باتوجه به تعطیلی تهران سه شنبه 28 اردیبهشت بورس تعطیل است؟ موفقیت دولت در گرو تکمیل سامانه‌های اطلاعاتی و ساماندهی واردات/ جراحی اقتصادی باید انجام می‌شد جدیدترین توضیحات خاندوزی درباره تصمیمات دولت: تغییرات... مردمی‌سازی یارانه‌ها فقر را ریشه‌کن می‌کند برنامه جدید وزارت کار / تسهیل نظام صدور مجوزها... این ده خبر روند بورس فردا را تعیین خواهند کرد | خبری مهم برای گروه روی گرد و غبار چه بر سر پروازهای خوزستان آورد؟ قیمت خودرو در بازار آزاد در 26 اردیبهشت 1401 اجاره آپارتمان زیر 4 میلیون تومان / جدول نرخ‌ها شرایط خرید مسکن مهر اعلام شد وجوه اضافه دریافتی از کاربران تاکسی‌های اینترنتی بازگردانده می‌شود افزایش نرخ تاکسی‌های اینترنتی منتفی شد تصمیم نهایی دولت برای حقوق معلمان | حداقل حقوق معلمان چقدر می شود؟ معاون وزیر جهاد: بازار داخل با اجرای طرح مردمی کردن یارانه ها به تعادل رسید آغاز برنامه‌ریزی گام‌های بعدی اصلاح اقتصادی خبر خوش دولت برای جاماندگان یارانه جدید | ثبت نام یارانه جدید آغاز شد؟ پیش بینی بورس فردا سه شنبه 27 اردیبهشت | پول به این دو گروه وارد شده است؟ + فیلم بازار داخل با اجرای طرح مردمی کردن یارانه ها به تعادل رسید آخرین وضعیت توزیع روغن در بازار | علت نبود تخم‌مرغ در برخی فروشگاه‌ها ماجرای یک پیامک عجیب به متقاضیان مسکن مهر | خرید عرصه مسکن مهر اجباری است؟ برداشت‌های بی‌بازگشت دولت‌های قبل از صندوق توسعه ملی، بدون اطلاع بوده است! ضرب‌الاجل برای برخورد با متخلفان خرید یک میلیون و 800 هزار تن گندم از گندمکاران یارانه خرداد قابل برداشت است؟ مناقشه 3 درصدی در سود لیزینگ خودرو/ پرداخت کارمزد هنگام... فردا این خودرو را با قیمت کارخانه بخرید / صفر تا... احیای 460 واحد اقتصادی در 4 ماه گذشته برگزاری نشست‌ شورای‌گفتگوی دولت و بخش خصوصی سقف افزایش اجاره مسکن در تهران چقدر شد؟