چرا غرب از تحریم‌ها علیه نفت روسیه عقب‌نشینی کرد؟

چرا غرب از تحریم‌ها علیه نفت روسیه عقب‌نشینی کرد؟

در حالی که اتحادیه اروپا همچنان مصمم مانده است روسیه را بر سر جنگ...

به گزارش ایسنا، اگر از یک مقام اتحادیه اروپا بپرسید آیا این بلوک باید به تلاش برای مجازات روسیه بر سر حمله به اوکراین ادامه دهد، پاسخ مثبتی خواهد داد. این مقام اروپایی همانطور که در مصاحبه‌های متعدد با رسانه‌ها مطرح شده است، خواهد گفت که پتانسیل تحریم به حد نهایی خود رسیده است اما دلیل نمی‌شود که اتحادیه اروپا بخواهد فشارهای خود را کاهش دهند.

 با این حال اروپا بی سر و صدا در حال تسهیل تحریم‌ها علیه مسکو است. نشریه اکسپرس انگلیس، این حرکت را موافقت با درخواست‌های پوتین خوانده و بلومبرگ از آن به عنوان اصلاح تحریم‌های پیشین نام برده است. اما آن را هر چه بنامیم، به این واقعیت می‌رسیم که اتحادیه اروپا شرایط را برای خود دشوار کرده است و این وضعیت تنها شامل اتحادیه اروپا نیست.

 برای شروع، اتحادیه اروپا تصمیم گرفت به معافیت‌ها برای تحریم‌های روسی اضافه کند که به کشورهای خارج از این بلوک اجازه می‌دهد با نهادهای روسیه تحت تحریم از جمله بانک‌ها و شرکت‌های دولتی مانند روسنفت همکاری کنند. آنطور که بلومبرگ گزارش کرده است، این معافیت‌ها برای نهادهایی هستند که به نظر می‌رسد برای صادرات کالاهای کشاورزی، مواد غذایی و نفت به کشورهای خارج از اتحادیه اروپا ضروری به شمار می‌روند.

 به نظر می‌رسد اتحادیه اروپا تلاش زیادی می‌کند تا دیگران را متقاعد کند تحریم‌ها علیه روسیه، به هیچ وجه ارتباطی با اختلالات تجارت مواد غذایی یا انرژی نداشته است یا حداقل آنها قصد نداشتند اتفاق بیافتد.

اتحادیه اروپا در بیانیه‌های مطبوعاتی که از سوی شورای اروپا منتشر شد تا جدیدترین دور تحریم‌ها علیه طلای روسیه را اعلام کند، این مسيله را مستقیما مطرح کرد. در این بیانیه مطبوعاتی آمده است: اتحادیه اروپا متعهد است از همه تدابیری که ممکن است به ناامنی غذایی در سراسر جهان منتهی شود، اجتناب کند. هیچ کدام از تدابیری که امروز تصویب شدند یا پیش از این با در نظر گرفتن اقدامات بی‌ثبات کننده روسیه در وضعیت وضعیت اوکراین تصویب شدند، به هیچ وجه تجارت محصولات کشاورزی و غذایی شامل گندم و کود بین کشورهای غیر اروپایی و روسیه را هدف نگرفتند. تمامی این اظهارات اذعان بر این است که تحریم‌ها علیه روسیه آنطور که هدف‌گذاری شده بود، به خوبی عمل نمی‌کند و به‌جای آن به کشورهای دیگری که در مناقشه اوکراین حضور نداشتند، آسیب می‌زند یا آنها را در معرض آسیب قرار داده است.

 بعلاوه در حالی که اتحادیه اروپا در تحریم‌های خود تغییراتی داده است تا اجازه دهد نفت روسیه بیشتری تجارت شود تا از یک موج دیگر افزایش قیمت‌های نفت جلوگیری کند، انگلیس برای پیوستن به ممنوعیت بیمه نفت این بلوک علیه کشتی‌های روسی تردید دارد. مشارکت انگلیس در ممنوعیت بیمه محموله‌های نفتی به دلیل سهم بازاری که بیمه گران انگلیسی در بیمه کشتیرانی دارند، ضروری است.

گزارش اخیر روزنامه فایننشیال تایمز درباره این موضوع نشان می‌دهد که این مسيله ممکن است با متحد ژيوپلیتیکی بزرگ انگلیس و نگرانی‌اش درباره قیمت‌های نفت مرتبط باشد. آمریکا برخلاف اتحادیه اروپا و تحریم‌هایش، به دنبال راه دیگری برای کاهش درآمدهای نفتی روسیه است و ایده اعمال سقف قیمت برای نفت روسیه را مطرح کرده است. تاکنون انگلیس، کانادا، آلمان، ژاپن، فرانسه و ایتالیا با این پیشنهاد موافقت کرده‌اند.

بر اساس جدیدترین اخباری که از کمپ گروه هفت به گوش می‌رسد، این ایده آن طور که برنامه‌ریزی شده بود، پیش نمی‌رود. بسیاری شامل تحلیلگران و فعالان صنعت کشتیرانی و ريیس بانک مرکزی روسیه اعلام کرده‌اند که اعمال سقف قیمت روی نفت روسیه، عملی نخواهد شد و به نظر می‌رسد که گروه هفت به این گفته‌ها توجهی نکرده است.

رویترز در گزارشی خبر داده است گروه هفت به دنبال ممنوعیت کامل تمامی خدماتی است که حمل دریابرد نفت و فرآورده های نفتی روسیه در سراسر جهان را امکان پذیر می‌کنند، مگر اینکه نفت روسیه در قیمت مشخصی که با شرکای بین المللی این گروه روی آن توافق شده است، خریداری شود.

با این حال حرف زدن، از عمل کردن راحت‌تر است. هرچند وقتی همه جهان به شما نگاه می‌کند، حرف زدن هم مهم است. بنابراین، برنامه‌ریزان گروه هفت اظهار کرده‌اند که با در نظر گرفتن این موضوع و گزینه‌های دیگر، ما مکانیزم‌های خنثی سازی را در کنار تدابیر محدودکننده در نظر می‌گیریم تا اطمینان حاصل کنیم که کشورهای آسیب‌پذیرتر، به بازارهای انرژی از جمله بازار روسیه دسترسی خواهند داشت.

به عبارت دیگر، درست مانند اتحادیه اروپا، گروه هفت مراقب آن است که باعث آسیب ناخواسته به کشورهایی که در مناقشه اوکراین حضور ندارند، نشود و اطمینان حاصل کند که نفت روسیه، آزادانه به دست آنها می رسد و سپس فرآورده‌های تهیه شده از نفت روسیه به اتحادیه اروپا می‌روند. هند نفت روسیه را خریداری کرده و فرآورده‌های پالایش شده هندی را به اتحادیه اروپا می‌فروشد. در اطلاعات محموله این کشتی‌ها که مقصد آنها اتحادیه اروپاست، از روسیه نامی برده نمی‌شود.

سیاست گذاران اتحادیه اروپا، انگلیس و آمریکا باید درک کنند که تحریم روسیه به راحتی تحریم یک صادرکننده نفت دیگر نیست. به خصوص که این صادر کننده نفت، کالاهای حیاتی بسیار دیگری مانند مواد غذایی و کود و فلزات اساسی را هم صادر می‌کند. حتی آمریکا روشن کرده که تحریم‌هایش، صادرات کود روسیه  یا درواقع صادرات محصولات کشاورزی این کشور را هدف نمی‌گیرد.

بر اساس گزارش اویل پرایس، به نظر می‌رسد دشمن آنها، کود و محصولات کشاورزی زیادی تولید می‌کند که برای تغذیه مردم خارج از روسیه استفاده می‌شود. این موضوع برای نفت هم صدق می‌کند، به طوری که این اتحادیه اروپا، انگلیس و آمریکا را وادار کرده است از شدت تحریم‌هایشان بکاهند.

پیش بینی آمریکا از احتمال افزایش 40 درصدی قیمت نفت

پیش بینی آمریکا از احتمال افزایش 40 درصدی قیمت نفت

یک مقام وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد که اگر سقف قیمت پیشنهادی نفت روسیه پذیرفته نشود، قیمت جهانی می‌تواند با 40...

Borna.news/
روند افزایشی قیمت نفت دوام نیاورد

روند افزایشی قیمت نفت دوام نیاورد

قیمت نفت در معاملات پرنوسان روز دوشنبه تحت تاثیر نگرانیها نسبت به بروز رکود و محدودیتهای کرونایی چین که مسيله محدودیت عرضه را تحت الشعاع قرار داد، حدود یک دلار کاهش پیدا کرد و روند رشد معاملات جمعه را...

Isna.ir/

سقوط آزاد قیمت نفت/ غول‌های نفتی چین از بورس نیویورک...

کاهش قیمت نفت در پی نگرانی بر سر کاهش رشد اقتصاد جهانی

شیب ملایم افزایش قیمت نفت

قیمت نفت در آستانه نشست اوپک افزایش یافت/جهان تشنه نفت ایران

مذاکرات سران گروه هفت درباره سقف قیمت نفت روسیه

مذاکرات سران گروه هفت درباره سقف قیمت نفت روسیه

یک مقام دولت آلمان پیش از اجلاس سه روزه گروه هفت اعلام کرد سران این گروه، مذاکرات بسیار سازنده‌ای درباره تعیین سقف برای واردات نفت روسیه داشته‌اند.

Isna.ir/
تلاش گروه 7 برای کاهش قیمت نفت روسیه

تلاش گروه 7 برای کاهش قیمت نفت روسیه

کشورهای صنعتی گروه 7 به بررسی راه‌های محدود کردن درآمدهای نفتی عظیم روسیه ادامه می‌دهند که شامل ممنوعیت همه خدماتی است...

Borna.news/
مدودف: سقف‌گذاری برای قیمت نفت روسیه، نفت را 400 دلاری می‌کند

مدودف: سقف‌گذاری برای قیمت نفت روسیه، نفت را 400 دلاری می‌کند

ريیس جمهور سابق روسیه امروز گفت که پیشنهاد محدود کردن قیمت نفت روسیه به حدود نصف قیمت فعلی، کاهش قابل توجه نفت در...

Borna.news/
قیمت نفت خام کاهشی شد؛ برنت 104 دلار و29 سنت

قیمت نفت خام کاهشی شد؛ برنت 104 دلار و29 سنت

نفت خام برنت، 36 سنت یا 0.3 درصد کاهش یافت و به 104.29 دلار در هر بشکه رسید.

MehrNews.com/
افت قیمت نفت در بازار جهانی

افت قیمت نفت در بازار جهانی

به گزارش پایگاه رسمی سازمان کشورهای صادر کننده نفت، اوپک، هر بشکه نفت تولیدی این سازمان در آخرین معاملات روز گذشته بازار جهانی انرژی 90.18 دلار خرید و فروش شده است.

Borna.news/
داده‌های ضعیف اقتصادی چین قیمت نفت را کاهش داد

داده‌های ضعیف اقتصادی چین قیمت نفت را کاهش داد

ایلنا: قیمت‌های جهانی نفت خام در پی نگرانی‌های ناشی از داده‌های ضعیف اقتصادی از کارخانه‌های و بخش‌های تولیدی چین، بیش از یک دلار کاهش یافت.

Ilna.ir/

احتمال سقوط قیمت نفت به 45 دلار

احتمال سقوط قیمت نفت به 45 دلار

تحلیل گران سیتی پیش‌بینی کردند که اگر رکود اقتصاد جهانی به تقاضا ضربه بزند، نفت خام می‌تواند کاهش یابد.

Borna.news/
قیمت نفت در شیب نزولی افتاد

قیمت نفت در شیب نزولی افتاد

قیمت نفت در معاملات آسیایی روز جمعه تحت تاثیر نگرانیهای رکودی که جو بازار را بدبین کرده است، کاهش پیدا کرد.

Isna.ir/
خبر مهم درباره شیوه جدید فروش خودروها | نحوه متفاوت فروش خودروهای سایپا و ایران خودرو | خداحافظی با ... بررسی میزان افزایش حقوق کارمندان برای سال 1402 بورس قرمز ماند | کاهش 8 هزار و 855 واحدی شاخص کل وصول بیش از 90 درصد چک‌ها در مرداد 1401 عرضه خودرو توسط شرکت‌های خودروساز یا بورس کالا در نیمه دوم امسال دوسال گذشته کم آب ترین سال ها/ کاهش 26 درصدی بارندگی در تهران ادعای یک دیپلمات آگاه: قرار است پول ایران در کره جنوبی آزاد شود آیا ایرانی‌ها حاضرند این خودروی بدترکیب را بخرند؟ کاهش 10 درصدی قیمت انواع روغن خوراکی ایران مقتدر مرهون رشادت‌های رزمندگان دفاع مقدس است تایید خبر آزادسازی منابع ارزی مسدودی ایران در رویترز و فایننشال‌تایمز سهام عدالت را وثیقه کن وام بگیر! بیش از 90 درصد چک‌ها وصول شد عرضه خودرو توسط شرکت‌های خودروساز یا بورس کالا در نیمه دوم امسال دامنه نوسان این 11 نماد احتمالا تغییر کند! جدیدترین قیمت طلا و سکه در بازار+ جزيیات( 10 مهر ) وصول بیش از 90 درصد چک‌ها در مرداد 1401 تایید خبر آزادسازی منابع ارزی مسدودی ایران در رویترز و فایننشال‌تایمز فروش 98 میلیون بشکه نفت توسط عراق در ماه گذشته تخصیص 26 هزار میلیارد تومان سرمایه به بخش گاز گزارش جدید از تحولات بازار مسکن اعلام حقوق گمرکی واردات تجهیزات و ماشین آلات تراز بانک اقتصادنوین در شهریور ماه مثبت بود رشد یک درصدی تولید خودروی سواری مدرسه بانک اقتصادنوین در روستای نايب کندی ماکو افتتاح شد جزییاتی از خبر مبهم آزادسازی پول‌های بلوکه شده 26 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری برای طرح‌های اولویت‌دار شرکت ملی گاز پیش‌بینی شده است تازه‌ترین جزییات از آزادسازی پول‌های بلوکه شده/ ترمز بازار ارز کشیده می‌شود؟ آخرین قیمت طلا، سکه، دلار / سکه امامی در کانال 15 میلیون تومان آغاز فروش متری مسکن از ماه آینده 7 میلیارد دلار از منابع ارزی بلوکه شده ایران آزاد می‌شود سرمایه‌گذاری خارجی 4 میلیون و 500 هزار دلاری در قم معرفی سه فعالیت اقتصادی پرخطر/ ناامن‌ترین حوزه‌های... کندی اینترنت و مشکلات درمانی بازنشستگان/نسخه الکترونیک غیر قابل دسترسی شده است بانک ها تصمیم گیرنده نهایی برای ارايه تسهیلات با سهام هستند! استفاده 50 درصدی از ظرفیت خطوط لوله انتقال فراورده متوسط قیمت هر متر مسکن به 43 میلیون رسید+ جزيیات قیمت جدید رهن مسکن در تهران + جدول وقتی قدرت ژيوپلتیکی- امنیتی به کمک اقتصاد می آید بریتانیا در بحران ارزی آغاز معاملات توافقی ارز در کانال 30 هزار تومان تورم مسکن در شهریور ماه چه تغییری کرده است؟ جزيیات مهم درباره دریافت سهام عدالت جدید برنامه معاملات بورس کالا تغییر کرد باقر و سیامک نمازی آزاد شدند؛ مبادله زندانیان آمریکایی با 7 میلیارد دلار ایران در کره جنوبی؟ اقتصاد ایالات متحده وارد رکود شد وجود 4 میلیون راس دام سبک مازاد در کشور کاهش نرخ رسمی 18 ارز/ نرخ رسمی 15 ارز افزایش یافت رشد 70 درصدی فروش خودروهای برقی در سال 2023 پروژه چهارخطه شدن کریدور جاده‌ای شمال - جنوب به اتمام رسید