بررسی بورس در هفته دوم اسفند/ بازار سرمایه همچنان در مدار منفی

بررسی بورس در هفته دوم اسفند/ بازار سرمایه همچنان در مدار منفی

بورس در هفته دوم اسفند بازهم قرمزپوش بود و کاهش شاخص کل و شاخص کل هم‌وزن در این هفته بازهم تکرار شد. افزایش حجم معاملات در این هفته می‌تواند یک نشانه مثبت برای تغییر روند معاملات باشد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، هفته دوم اسفند 99 در حالی آغاز شد که سازمان بورس تصمیم به مداخله صندوق‌های با درآمد ثابت در روند معاملات گرفته بود. سازمان بورس در روز جمعه گذشته از افزایش سهم صندوق ها در خرید سهام حداقل 15 درصد و حداکثر 25 درصد از سرمایه خود را در حالی اتخاذ کرد که بسیاری از سهامداران و تحلیل‌گران بازار سرمایه از کاهش نقدشوندگی بازار به شدت ابراز نگرانی می‌کردند.

افزایش ریسک نقدشوندگی، تهدیدی جدید برای بورس

افزایش ریسک نقدشوندگی در بازار سرمایه یکی از جدی‌ترین مباحثی است که بورس در هفته‌های اخیر دچار آن شده و سهامداران خرد در حال خروج سرمایه خود از این بازار هستند.

دولت در سال 1399 حدود 171 هزار میلیارد تومان اوراق بدهی به فروش رسانده است که سهم هر یک از دو بازار پول و بازار سهام در خرید این اوراق به ترتیب 43 و 57 درصد بوده است.

بسیاری از کارشناسان در بازار سرمایه فروش اوراق بدهی و تامین مالی دولت از بورس را یکی از دلایل رکود فعلی در بازار سرمایه می‌دانند. در هفته‌های گذشته فروش اوراق بدهی در بورس به شدت رشد داشته است و دولت در حال فروش آخرین واحدهای این اوراق است.

نامتقارنی دامنه نوسان، دلیل رکود در بورس

برخی دیگر از تحلیلگران، تصمیم سازمان مبتنی به نامتقارن شدن دامنه نوسان در هفته‌های گذشته را دلیل رکود بر بازار می‌دانستند. تشکیل صف‌های فروش و انجام نشدن معاملات در این هفته‌ها می‌تواند نتیجه خالی نشدن فشار فروش به دلیل دامنه نوسان منفی 2 در بازار سرمایه باشد.

شاخص کل همچنان منفی است

در این هقته شاخص کل با کاهشی حدودا 28 هزار واحدی مواجه شد و در پایان هفته شاخص کل به عدد یک میلیون و صدو هفتاد و هفت هزار واحدی رسید.

بسیاری از تحلیلگران تکنیکالی به جز ريیس دفتر ريیس جمهور، حمایت شاخص کل را در محدود یک میلیون و دویست و هشتاد هزار واحدی می‌دانند. یعنی بازار سرمایه باید در این همین محدوده دوباره شروع به بازگشت کند.

نکته جالب توجه در این بین بر خلاف هفته اول اسفند که تمام روزها شاخص کل قرمزپوش بوده است، در این هفته روز دوشنبه متاثر از ورود صندوق‌ها با درآمد ثابت به بازار سهام با رشد 4 هزار واحدی مواجه شد.

شاخص کل هم‌وزن همچنان مورد توجه سهامداران

شاخص کل هم‌وزن نیز در این هفته قرمز پوش بوده و کاهش 3.123 واحدی را تجربه کرده است. کاهش 0.7درصدی شاخص هم‌وزن در این هفته نشان می‌دهد، نمادهای کوچک همچنان از اقبال بیشتری برای رشد مواجه هستند. نمادهای شاخص ساز در هفته‌های گذشته کمتر مورد توجه بوده‌اند.

همین مساله سبب شده است در روزهایی که شاخص کل مثبت می‌شود، تعدادی از همین نمادهای بزرگ و دولتی روند معاملات مثبتی را طی کرده‌اند، ولی در اکثر روزها این نمادها علی رغم حجم خوب معاملاتی که دارند، نتوانند بازار را به سمت سبزپوشی هدایت کنند.

خروج 3 هزار میلیارد تومان پول از بازار سرمایه

روند خروج پول از بورس نشان می‌دهد در تمام روزهای هفته دوم اسفند خروج پول حقیقی از بازار سرمایه رخ داده است. در مجموع حدود 3 هزار میلیارد تومان پول از بازار سرمایه خارج شده است که این نشان می‌دهد سهامداران حقیقی به دنبال خروج از بازار بوده و از هر فرصتی برای کاهش ضررهای خود استفاده می‌کنند.

نکته قابل توجه دیگر در بازار سرمایه دستورالعمل جدید سازمان بورس برا حمایت از سهامدارانی است که کمتر از 10 میلیون تومان سرمایه در پورتفوی خود دارند، است. طبق این دستورالعمل در صورتی که افراد نمادهای حال حاضر خود را تا اردیبهشت 1401 نگهداری کنند، سود 25 درصدی تضمبن شده ای از سوی سازمان بورس برای آنها واریز خواهد شد. در صورتی که نمادهای حال حاضر آنها در این مدت کمتر از 25 درصد بازدهی داشته باشد، مابه التفاوت این بازدهی تا 25 درصد به حساب آنها واریز خواهد شد.

رشد قابل توجه حجم معاملات در بورس

اما در این بین یک نکته مثبت در بازار سرمایه رخ داده است که می‌تواند امیدواری برای متعادل شدن بازار در روزهای آینده را تا حدودی افزایش دهد. روند معاملات در هفته دوم اسفند نشان از افزایش حجم معاملات داشته است. این مساله در صورتی که ادامه دار باشد، می‌تواند کل بازار سهام را با تغییر جهت از منفی‌ها به سمت تعادل حرکت دهد.

البته باید این به این مساله نیز اشاره کرده که میزان معاملات در نمادهای کوچک به شدت کم بوده و این نمادهای بزرگ به دلیل خرید شرکت‌های حقوقی از سهامداران حقیقی توانسته‌اند این میزان معامله را به ثبت برسانند. شاخص تغییر مالکیت از حقیقی به حقوقی در هفته گذشته مثبت بوده و سهامداران حقوقی، خریدار سهام هایی بوده‌اند که در مردادماه و در بالاترین قیمت فروخته‌اند.

حال باید منتظر نشست و دید بازار به تصمیمات سازمان بورس جه واکنشی نشان می‌دهد و آیا می‌توان به روند متعادل در دو هفته پایانی سال امیدوار بود؟

انتهای پیام/ب

کدام نمادها در انتظار افزایش سرمایه هستند؟

کدام نمادها در انتظار افزایش سرمایه هستند؟

بر اساس اطلاعیه‌های منتشر شده نمادهای دفارا، بکاب، خفولا و بانک قرض‌الحسنه رسالت تایید شد.

TejaratNews.com/
هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

کارشناسان بازار سرمایه درباره تاثیرات برجام در بازار نظرات مختلفی دارند و برخی معتقدند برجام اگر نتیجه نهایی و بزرگی داشته باشد شاید بتواند به نفع روند بورس باشد.

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بورس در هفته اول سال 1400

پیش‌بینی بورس در هفته اول سال 1400

بازار سهام در یک تلاطم بی‌سابقه در سالیان اخیر بالاخره به روز آخر رسید و فارغ از هر گونه نتیجه یا داوری، درس‌های زیادی برای سرمایه‌گذاران داشت. احتمال سناریوهای جدید در مختصات اقتصاد ایران، انتظارات ج...

TejaratNews.com/

روش عرضه اولیه‌های بورس در سال 1400 تغییر می‌کند

ارزان‌ترین لپ‌تاپ‌های بازار چند؟

ارزان‌ترین لپ‌تاپ‌های بازار چند؟

با توجه به ادامه دورکاری کارمندان و همچنین آموزش های آنلاین دانشجویان و دانش آموزان به دلیل شیوع گسترده کرونا، میزان استفاده و خرید لپ تاپ و تبلت، همچنان در صدر دسته لوازم دیجیتال قرار دارد.

TejaratNews.com/
قیمت واقعی ارز 14 هزار تومان بود / وضعیت بورس از زبان دژپسند

قیمت واقعی ارز 14 هزار تومان بود / وضعیت بورس از زبان دژپسند

وزیر امور اقتصادی و دارایی ‌برآوردهای علمی ما نشان می‌دهد که در آن زمان قیمت ارز حدود 14 هزار تومان بود. گفت: موضوع قیمت در بازار سرمایه دستوری نیست، بارها گفتم که بورس در ذات خود نوسان دارد و لطفا «م...

TejaratNews.com/

تجمع سهامداران مقابل ساختمان سازمان بورس

سرمایه‌ها از بورس به بازار مسکن هجوم آورد

سرمایه‌ها از بورس به بازار مسکن هجوم آورد

یک کارشناس اقتصاد مسکن با بیان اینکه در سال گذشته به دلیل تخلیه حباب بورس و ثبات ارز، سرمایه‌ها از این دو حوزه به بازار مسکن هجوم آوردند گفت: از طرف دیگر پول پرقدرت وارد اقتصاد کشور شد که به رشد قیمت ...

Bartarinha.ir/
دامنه نوسان معاملات بورس افزایش می‌یابد

دامنه نوسان معاملات بورس افزایش می‌یابد

بورستهران- ایرنا- سخنگوی شورای عالی بورس از تصویب سه سیاست کلی در خصوص افزایش دامنه نوسان در جلسه امروز این شورا خبر داد.

Irna.ir/
قیمت‌های امروز در بازار طلا و سکه / قیمت دلار و یورو امروز 99/12/25

قیمت‌های امروز در بازار طلا و سکه / قیمت دلار و یورو امروز 99/12/2...

قیمت طلا و سکه امروز، بر خلاف ثبات بهای طلای جهانی و ثبات افت نرخ ارز، افزایش یافت که بر این اساس قیمت سکه تمام طرح جدید به ده میلیون و 760 هزار تومان رسید.

TejaratNews.com/
ادامه روند کاهشی دلار در آخرین روز بازار 99

ادامه روند کاهشی دلار در آخرین روز بازار 99

نرخ دلار در صرافی‌های بانکی امروز (پنجشنبه) با 85 تومان کاهش در مقایسه با روز گذشته به رقم 23 هزار و 960 تومان رسید.

Bartarinha.ir/
عقب‌نشینی 1365 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 7 هزار میلیارد تومان گذشت

عقب‌نشینی 1365 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 7 ه...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با عقب‌نشینی 1365 واحد روبه‌رو شد.

FarsNews.ir/
دارندگان خودرو تعیین‌کننده قیمت‌های بازار

دارندگان خودرو تعیین‌کننده قیمت‌های بازار

در حالی که شنیده می‌شود طی 10 روز نخست سال جدید، قیمت خورو‌های داخلی روند افزایشی قابل توجهی داشته است، اما ريیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودروی تهران بر تعطیلی همچنان بازار علیرغم آغاز به ک...

Bartarinha.ir/
پیش بینی وضعیت بورس پس از انتخابات

پیش بینی وضعیت بورس پس از انتخابات

یک کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: کاهش نرخ ارز تقریبا منتفی شده است و این جزو سیاست‌های دولت بود که در انتهای دوره خدمت خود از لحاظ روانی در بازار سرمایه اثر بگذارد.

Bartarinha.ir/
"صبر"، قانون اول "بورس"

"صبر"، قانون اول "بورس"

"صبر"، قانون اول "بورس"

BourseNews.ir/
عرضه 920 تن اسیداستیک "شفن" افت 1.5 درصدی نرخ فروش پلی پروپیلن جم در بورس کالا چرا نوسانات دلار محدود شده است؟ / واکنش‌ مردم به « نرخ کارشناسی دلار» کرونا کدام پرواز‌های خارجی را ممنوع می‌کند؟ افت نرخ فروش محصولات پتروشیمی مارون در بورس کالا جزيیات بسته جدید سیاست ارزی بانک مرکزی افزایش 80 درصدی قیمت روغن مایع و 146 درصدی قیمت روغن جامد باقیمانده سود سهام عدالت تا چند روز آینده پرداخت می شود دولت یا بانک مرکزی؛ بزرگ‌ترین بدهکار کیست؟ قیمت روز خودرو را اینجا دنبال کنید رشد 6 درصدی نرخ پلی اتیلن سنگین پتروشیمی امیرکبیر عدم تغییر چشمگیر در عملکرد پتروشیمی خراسان در بورس کالا افزایش 400 تنی میزان فروش آرتوزایلین پتروشیمی برزویه بورس در هفته‌ای که گذشت/ تزریق 24 هزار میلیارد تومانی هم تاثیری روی بازار نداشت بازدهی سالیانه 77 درصدی صندوق "سهامی ثروت آفرین تمدن " جوجه یک روزه کمیاب و گران شد/ هشدار درباره افزایش دوباره قیمت مرغ جزيیات پرداخت باقیمانده سود سهام عدالت آخرین وضعیت قیمت و واردات روغن 3 اقدام تاثیرگذار در خروج معاملات بورس از رکود بازدهی 86.6 درصدی سالانه صندوق "بذر امیدآفرین" عرضه صکوک اجاره 10 هزار میلیارد ریالی صبا تامین سقوط نفت به 40 دلار تا 10 سال آینده بازار سرمایه نقش کلیدی در تحقق شعار سال دارد سلامت و معیشت مردم، رفع تحریم‌ها و افتتاح طرح‌های ملی 4 هدف اصلی در 100روز پایانی دولت است محصولات معدنی وارد روند واقعی‌سازی قیمت شده‌اند امکان تنظیم بهینه بازار با تحلیل داده‌های شفاف بورس کالا ارزش 370 میلیارد ریالی صندوق "مشترک گنجینه مهر" زنگنه: 21.5 میلیون تن از تعهد افزایش ظرفیت تولید پتروشیمی محقق شد یک هفته با بورس کالا پلاستیک دوباره گران شد ارزش صندوق بانک گردشگری از 101 هزار میلیارد ریال فراتر رفت معاملات بورس در روزهای پایانی فروردین ماه مثبت می‌شود؟ قیمت دلار و یورو اعلام شد/ نرخ ارز صرافی ملی امروز 1400/1/27 بازدهی یک‌ساله صندوق‌ها به کمتر از 92 درصد رسید قرارداد ترکمانچای فروشگاه‌های زنجیره‌ای با تولیدکنندگان ایرانی ها حدود 1600 خانه در ترکیه خریدند ارزش صندوق‌های مختلط به 24 هزار میلیارد ریال رسید ولخرجی دولت با دلارهای بلوکه / «به جای طلبمان واکسن بدهند» آیا با دستمزد 4 میلیون تومانی می‌توان زندگی کرد؟ ایرانی‌ها بیشترین خریدار خانه در ترکیه هستند ادامه روند تقاضای ضعیف محصول تختال فولاد خوزستان آثار مالیات خانه‌های خالی بر بازار مسکن نقدینگی در کشور به وضعیت انفجار رسید/ هدایت نقدینگی باید از روز اول دولت آینده آغاز شود یک هفته با صنایع بورسی رودخانه‌ای در ولز، پر از شیر شد چرا یارانه رمضان کم واریز شد؟ حذف تعدادی از موانع توسعه در بازار سرمایه قیمت خودرو امروز 26 فروردین 1400 اقدام غیرمنتظره هیوندای در معرفی کانسپت جدید احتمال حذف محدودیت خرید سهام از سوی کارگزاری‌ها و پرسنل آنها

در حال بارگیری...